Recenzia MSI K7N420 Pro

Firma Imperio Computers nám zapožičala na test novú dosku MSI K7N420 Pro s nVIDIA nForce čipsetom          Firma Imperio Computers nám zapožičala na test novú dosku MSI K7N420 Pro s nVIDIA nForce čipsetom. Na test sa použil procesor AMD Athlon XP 1600+ a 2x256MB DDR Ram, ktoré som mal taktiež zapožičané. O výkone dosky sa dočítate ďalej v článku.... Firma Imperio Computers nám zapožičala na test novú dosku MSI K7N420 Pro s nVIDIA nForce čipsetom

         Firma Imperio Computers nám zapožičala na test novú dosku MSI K7N420 Pro s nVIDIA nForce čipsetom. Na test sa použil procesor AMD Athlon XP 1600+ a 2x256MB DDR Ram, ktoré som mal taktiež zapožičané. O výkone dosky sa dočítate ďalej v článku....

 

 

 

 

         Na samotný test som mal k dispozícii matičnú dosku MSI K7N420 Pro s priložením ovládačom a manuálom. Ako sa už od MSI patrí krabica je poriadne premakaná kde si aj  oči užijú svoje. Veď posúďte sami.

 

 

Vlastnosti :

Procesor          Socket A AMD Duron/Athlon/Athlon XP

Čipset              nForce 420

Pamäť             3x184pin DDR do 1,5GB

Audio              nVIDIA Dolby Digital certifited do 64hardware kanálov v 3D

I/o                 2xseriový port

Konektory      1x paralelný port

                     2xPS/2

                     6xUSB

                     3xkonektory na vetráky

                     1xRJ-45 LAN 10/100MB

IDE/SCSI        Dvojitý Ultra DMA 100/66/33 Bus Master                    

                     IDE port s podporou 4 zariadení

Sloty              1xAGP 4x v2,0 (1,5V)

                     5xPCI

                     1xCNR

 

        

        

Testovaná konfigurácia:

 

MSI K7N420 s integrovanou grafikou

 

CPU AMD AthlonXP 1600+

 

2x256MB DDR RAM samsung

 

His Geforce 2 Pro – 64MB DDR 200/400

 

Chladič ND9

 

300W zdroj

 

HDD Maxtor 26GB 5400rpm/ATA66

 

HDD Fujitsu 30GB  5400rpm/ATA100

 

CDROM Teac 32x

 

DVD Creative Labs 12x

 

 

         Takže sa pozrime na samotnú dosku. Ako už vidíte z obrázku matičná doska sama o sebe hovorí o svojom pôvode ostro bijúcou červenou farbou. Na cele matičnej doske ma vyzorovo zaujali tri veci. A to rozloženie pamäťových bank, chladič čipsetu a samotní Soulsbridge na ktorom je logo Dolby Digital.

 

     

 

 

 

Dizajn

         Na obrázku máte dosku, ktorú sme mali na otestovanie. Samotný dizajn dosky je v celku zaujímavo riešený. Prvým kladom by som povedal umiestnenie Socketu  a navŕtané diery pre pripadne použitie extrémne veľkých chladičov alebo pre použitie vodného chladenia. Ako ďalšie sa mi páčil chladič na čipsete kde by som povedal, že priam volá po ventilátore ale pokiaľ netaktujete vysoké je to zbytočné.  K umiestneniu FDD sa pripájam ku GABOvy pri recenzii ECS K7S6A kde by som povedal ,že umiestnenie konektora pre FDD je fakt blbé. Ale nie len umiestnenie FDD ale aj IDE 1 a IDE2 pričom používam BIGTOWER a ak je len o par centimetrov nižšie konektor pre IDE pre niektorých to znamená presúvanie mechaník a niekedy až zháňanie dĺhšých káblov.  Ďalej čo sa týka napájania tak to ma fakt dorazilo. Počas testovania som mal napájací kábel ATX potiahnuté priamo cez chladič čo uznáte ,že nie je to dobre riešenie a umiestnenie.

         Na doske sa nachádzajú  5xPCI sloty ďalej 1xAGP 4x slot a 1xCNR. Inač podľa mňa by mohli namiesto CNR slotu dať radšej PCI. Zastavím sa pri AGP slote, ktorý má  poistku na zaistenie grafickej karty proti vypadnutiu.

O pripojenie prídavných vetrákov (vrátane vetráku z chladiča) sa starajú 3 konektory. Rozmiestnené sú na celkom dobrých pozíciách.

          

   

Bios

         Bios je najdôležitejší asi len pre nás overclockerov. Síce vás asi sklamem ale od biosu nečakajte nejaké extra výsledky. Pomaly to nemá ani z polovice toľko možnosti nastavovania ako majú dosky ABIT ale to čo potrebujete nastaviť to určite nájdete a je to veľmi prehľadné. Každé integrované zariadenie sa dá bezproblémovo vypnúť respektíve zapnúť. Štandardne je všetko zapnuté.  Pri overclockingu si môžete vybrať z vopred nastavených hodnôt. Nie je to najlepšie riešenie ale musím povedať , že je to najistejšie riešenie pred ochranou odpálenia procesora.

 

 

    

 

 

 

Testy a benchmarky

         Po osadení matičnej dosky procesorom a pamätou som pripevnil chladič . Medzi chladič a procesor som použil bežnú bielu teplovodivú pastu. Nemalo veľký význam použiť striebornú pastu. Po pripojení napájania spínačov power a reset som „nakopol mašinku. Pri prvom spustení PC som vošiel do Biosu a nastavil hodnoty na 133/133/33 MHz čo mi zmenilo na defaultné detekovaný Athlon 1050 MHz na Athlon XP 1600+. Hodnoty časovania pamätí som ponechal na štandardných CAS 2,5 3 6 a ostatné jemné hodnoty na AUTO.    

 

         Pre testy som použil operačný systém Windows Milénium Edition CZ.  Kupodivu som mal nainštalovaní celý systém aj so všetkým čo k tomu patri za necelých 40minut. Po inštalácii samotného systému ma čakali ovládače ,ktoré som našiel na pribalenom CD. Ovládače ako aj ostatne utility (PC Alert III ,Live Bios, utilita pre vyprázdňovanie pamäte,...) patriace k tomu som pekne krásne nainštaloval bez problémov. Po vyladení celého systému prišiel na rad začiatok testu.

        

Pre testovanie som použil 3D Mark 2000 a 2001, ďalej Sissoft Sandra 2002 Štandard bez Updatu, Memtach 0,80 a nakoniec CPUmark, CPU-Z, WcpuID.

         Test sa najprv konal s integrovanou grafickou kartou a s použitím oboch pamätí. Takže celý systém bežal pri 128-bitovej zbernici. S počiatku som rozmišlal aj o teste s jednou pamäťou ale vzdal som sa tohoto testu kvôli nedostatku času na testovanie.  

 

         Nakoniec som previedol základne testy s mojou grafikou Geforce 2 Pro od výrobcu His. Takže poďme sa opozriet spoločne na výsledky testov.

        

 

       

 

       

 

      

    

 

 

 

 

       

 

        Tak a teraz sa môžeme pozrieť na test kde som použil svoju grafickú kartu Geforce 2 Pro 64 MB DDR RAM. Všimnite si tie zmeny.

   

        

 

       

 

Záver

Nakoniec už by som len dodal niekoľko mojich názorov a postrehov. Táto doska je určená skôr pre takých záujemcov ktorý si potrpia na stabilite aj kde za cenu nižšieho výkonu pokiaľ chcú mať počítač s integrovanými komponentami. O zvuku a sieti som veľa toho nespomenul tak to robím práve teraz. Zvuk ma veľmi prekvapil aj kvôli tomu , že som v podstate náročný človek a skôr taký mali audiofil. Musím úprimne povedať , že ak chcete mat kvalitný zvuk konkurujúci SB Live! 5,1 tak určite zvuková karta na tejto doske patri medzi ne. Hmm sieťová karta podľa mňa by určite nemala chýbať v žiadnom počítači aj keď sa jej využitie pohybuje na nepatrnej hranici. Sieťová karta sa počas testov dosky správala korektne a neuskutočňovala žiadne konflikty. Ale ak by som chcel kompletne otestovať takúto dosku na to proste potrebuje človek aspoň o minimálne jeden deň viac. A na úplný zaver Vám ešte ukážem aj obrázok použitého procesora. Podotýkam ,že počas testov som veľmi netaktoval a ani som na to nemal po ruke chladič.  

  

 

Pridať nový komentár
TOPlist