EN

Recenzia: Gigabyte EX58-UD5

V dnešnej recenzii sa pozrieme na ďalšiu základnú dosku pre procesory Intel Core i7, tentoraz z dielne Gigabyte – EX58-UD5. Táto patrí takmer na vrchol ponuky od tejto firmy, čo všetko získate za približne 250€ sa dočítate na ďalších stranách...

Úvod, balenie

Gigabyte značí svoje základné dosky už tradične veľmi zrozumiteľne – čím vyššie číslo, tým vyššia rada. Prvé číslo v názve znamená použitý čipset – v tomto prípade Intel X58, druhé číslo zas sériu. D v názve označuje o Gigabyte dosiek slovo Durable, teda odolný, novinkou je U – Ultra.

Celú novú éru základných dosiek Ultra Durable 3 započala druhá generácia dosiek s Intel P45 čipsetom. S prvou generáciou ste sa stretli aj na našich stránkach v recenzii EP45-DS3R. Táto druhá vlna P45 dosiek zožala medzi recenzentmi aj užívateľmi veľmi veľa pozitívnych ohlasov, hlavne ako ideálny základ pre pretaktovanie štvorjadrových Core2Quad sa tieto dosky osvedčili. Gigabyte s Ultra Durable 3 sériou samozrejme pokračuje aj u dosiek pre Phenom II či Core i7 – a teda aj dnes recenzovanej EX58-UD5.

Ultra Durable 3 je marketingový názov viacerých dizajnových prvkov:



Dnes už samozrejmosťou je použitie iba kvalitnejších súčiastok – a to konkrétne kondenzátorov s pevným dielektrikom, ktoré by mali vydržať dlhšie v prevádzke ako bežné kondenzátory, ďalej cievky s feritovým jadrom a MOSFET tranzistory s nízkou hodnotou odporu v otvorenom stave, čo znižuje ich zahrievanie a energetické straty.



Novinkou je, ako to Gigabyte nazýva, 2oz Copper PCB. Ide v podstate o zdvojnásobenie hrúbky nosnej medenej vrstvy plošného spoja (z 35mikrometrov na 70 mikrometrov), čomu výrobca pripisuje viacero pozitívnych vlastností – lepší odvod tepla od horúcich častí PCB, nižší elektrický odpor vrstvy, nižšie rušenie a lepšiu ochranu pred statickými výbojmi.

Všetko sú to samozrejme slová chvály od výrobcu na svoje produkty, ktoré sa dajú len ťažko exaktne zmerať, minimálne však o niečo lepšie chladenie sa dá očakávať.

Dosť bolo teda pokecu, poďme sa pozrieť čo si domov donesieme:





Balenie celkom bežných rozmerov, žiadne efektné (a zbytočné) dvierka s okienkami sa nekonajú. Príslušenstvo k doske je pomerne slušné, nič navyše čo by navýšilo cenu, Gigabyte nepribalil:



Majiteľov GeForce grafických kariet v SLI poteší malý kúsok plechu, ktorý po namontovaní do PCI pozície v skrinke pridŕža SLI mostík na správnom mieste. Priznám sa, chvíľu mi trvalo kým som prišiel na to, k čomu sa má použiť :)
Na fotografií chýbajú dva S-ATA káble, táto základná doska totiž už bola použitá na Majstrovstvách Slovenska v pretaktovaní, kde sa pri balení niekam zapatrošili. Dosku sme teda mali na test po tom, čo si užila teploty hlboko pod bodom mrazu a tiež vysoké napätia.

Komentáre (14)
Snake
masivita, ako vzdy :)
gammaray
Móóóže buc :)
Josifek
Recenzia dobra, ale co sa tyka dosky, ta nas na majstrovstvach hodne potrapila, cize ako adepta na nejake silnejsie OC by som ju nemenoval...
Gudas
To máš pravdu, potrápiť vie. Ako všetko, k čomu sa človek dostane po prvý krát ;-) Čo sa týka OC, u Core i7 je to už skôr o konkrétnom čipe ako o doske - pokiaľ vieš kam mu pridať, kde ubrať a čo sa mu páči/nepáči, dá sa z neho vyžmýkať kopa MHz aj na akejkoľvek doske...a nehovoriac o 965XE kt. bol na Majstrovstvách, tam to bolo v podstate takmer iba o CPU-čku.
Josifek
Nie je to len o max takte aky sme dosiahli. Napriklad nepochopitelne pady/smycky restartoch ktore nastavali pri nastaveniach. Najvacsia sranda ze doska uplne "zdochla" ked sme znizili nasobic ramky a odvtedy sa nam ju nepodarilo rozchodit...
Gudas
...nuž mali ste smolu, odkúriť nejaký hardvér sa dá ľahko a rýchlo a hlavne keď človek nechce :-D ...ostatní (hlavne kolegovia z Česka a crux) si srandy užili dosť a výsledky boli fajn :-) ...a vzhľadom na to že aj testovaná doska si svoje odtočila sa správala u mňa perfektne....
lkuzman
Pekná recka Peťo, 5b.
Monsterr
Na tej flash animácií Easy tune6 je po kliknutí na položku ,,Smart'' tá vecička C.I.A. 2 a sú tam niake levely cruise, racing, turbo ...atď. Zaujímalo by ma jak sa dá cez to taktovať , ak to slúži na OC:-)
Gudas
Je to starší systém automatického pretaktovania, je aj na doskách u s.775. Priznám sa že som ho na tejto doske neskúšal, pretože nové automatické taktovanie funguje skvele, zatiaľ čo na starších doskách s tým CIA2 som moc dobré skúsenosti nemal... V podstate to sleduje zaťaženie systému a podľa požiadaviek zvyšuje vtedy frekvenciu zbernice - čo so sebou zákonite nieslo problémy (hlavne pri vyšších "módoch").
Monsterr
Díky, kukal som pár recenzií Gigabyte dosiek ale moc sa o tom nezmienili tak ma to zaujímalo, inak ten Quick Boost vyzerá fakt dobre , hlavne pre začiatočníkov ktorým taktovanie moc nejde.
robour
Moja prvá doska bola MSI za 8 litrov. Celkom sa mi pozdávala. Ale keď vidím toto človek má až strach. Už to preháňajú. 10 SATA konektorov - kto to v praxi skutočne vie využiť? Len to ide do účtov elektriky....
Snake
10 je malo
wilson6
Cawte po prečitani recenzie na tuto dosku sa neviem rozhodnut ktoru zakladnu dosku kupit.Doteraz som bol rozhodnuty pre model Asus P6T Deluxe OC Palm no tato vyzerá velmi zaujimavo.Co by ste mi odporucili?Chystam sa do nej osadit Intel i7 920 3gb DDR3 1800mhz a grafiku Geforce GTX285 akákolvek odborná rada mi príde vhod dik vopred.
Gudas
Hm, no to je ťažký výber. Obe dosky sú vynikajúce, z oboch som mal dobrý pocit. Tu už by som sa skôr rozhodoval inými parametrami...ako napr. ako ti bude vyhovovať rozloženie komponentov a podobne. Možno aj ako sa ti tá ktorá páči :) ...zbehni aj na fórum do Nákupnej poradne, tam sa dá viac písať ako tu...
Pridať nový komentár
TOPlist