Recenzia chladičov Arctic Cooling Copper Silent 2L a Copper Silent 2M

Posledným produktom Arctic Cooling, ktorý som testoval bol prídavný vetrák Arctic Fan Pro 2 L. Zároveň som testoval aj dva nové chladiče Arctic Cooling Copper Silent 2L a Copper Silent 2M, ktoré vychádzajú z chladiča Copper Silent 2 rev.2. Model 2L poteší prívržencov Casemoddingu, zatiaľ čo druhý model 2M je totožný s modelom 2L s rozdielom vo vetráku, ktorý nie je priehľadný a nemá 4 modré LED diódy. Hlavnou zmenou pri oboch chladičoch je však manuálna troj-polohová regulácia na záslepke. Poďme sa pozrieť na výsledky, ktoré sa dostávajú na stránku pozdejšie, ako som plánoval (odišla mi testovacia zákl. doska :( ).

Oba modely chladičov Arctic Cooling Copper Silent 2L a Copper Silent 2M sú rovnaké, čo sa týka výkonu. Rozdiel je vo vetráku, preto aj recenzia bude v štýle testu jedného chladiča (testoval som však oba - rozdiely boli minimálne (+/- 1/2C).

Balenie

Balenie už nie je klasické od AC - boli ste zvyknutí na modré krabice. Zmenou je to, že krabica je priehľadná a celkovo vyzerá dobre. V balení nájdeme bielu teplovodivú pastu, nálepku, samotný chladič so záslepkou s regulátorom. Na krabici je viditeľne napísané všetko čo je potrebné - špecifikácia, vlastnosti a pod.

 

 

Špecifikácia

Chladič sa po stránke dizajnu oproti revízii 2 nezmenil. Vetrák ma 4 ramená položené vysoko, ako jeho predchodca a tak sa nielen dosiahne nižší hluk, ale aj lepšie prúdenie vzduchu. Pasív, ako aj základňa je totožná s AC Copper Silent 2 rev.2.

Chladič je odporúčaný pre CPU Athlon XP 3400+ (pri max. otáčkach). Pri 1500 ot./min je odporúčaný pre AMD Athlon XP 2500+ a pri stredných 2200 ot./min. pre AMD Athlon XP 3200+. Heatsink má 26 rebier, ktoré sa smerom od základné do hora rozširujú a vytvárajú spomínaný tvar do V. Rozmery pasívu sú 84 x 76 x 41 mm, pričom si všimnite hlavne údaj 76mm, ktorý je síce dosť veľký, ale nie je to rozmer základne. Preto chladič sadne na každú základnú dosku. Celkové rozmery chladiča sú 88 x 82 x 79 mm (totožné s AC Copper Silent 2 rev. 2).

 

Zospodu základne vystupuje 5 mm medená podložka, ktorá je spojená s hliníkovou základňou pasívu vrstvou cínu. Zmenilo sa opracovanie základne (oproti AC Copper Silent 2 rev. 2). Mne osobne sa zdá, že použitá fréza na zarovnanie medenej základne bola tentokrát jemnejšia, ale stopy predsa len vidno. Po vybalení je spodok CU podložky oblepený modrou fóliou aj s popisom, že je nutné pred aplikáciou chladiča túto fóliu strhnúť. Spona má z oboch strán 3-očkové úchytky.

 

Ventilátor je oproti AC Copper Silent 2 rev.2 zmenou - hlavne sa to týka troj-polohovej manuálnej regulácie na záslepke. Oba nové modely AC Copper Silent 2L a Copper Silent 2M majú čo do špecifikácie rovnaký ventilátor, jedinou odlišnosťou pri 2L modely sú 4 modré LED diódy a to, že vetrák je priesvitný. Model 2M má klasický čierny ventilátor. Poďme teda k špecifikácii: rozmery ventilátorov sú 80x80x26 mm, hodnoty otáčok sú podľa nastavenej polohy regulátora nasledovné (otáčky - prietok - hluk):

1500 otáčok/min. - 15,5 CFM - 13 dB

2200 otáčok/min. - 28,5 CFM - 18 dB

2800 otáčok/min. - 36,0 CFM - 24 dB

 

Hodnota hluku 13 dB je skvelá na papieri - bol som zvedavý na výsledok v teste.

Poďme k osvetleniu. Snažil som sa nafotiť chladič s LED čo najvernejšie. Modrá farba LED diód je príjemná - nie je taká studená ako napr. vetrák od Coolemasteru.

Poďme ešte k regulátoru. Je troj-polohový pričom na záslepke je aj pekne napísaná poloha (H-M-L). Káblik od chladiča k záslepke - teda regulátoru je dostatočne dlhý.

 

Inštalácia

Inštalácia prebehla bez problémov. Použil som skrutkovač. Spony od AC sú veľmi dobré nie príliš tvrdé a zas ani mäkké - teda, ako zvyčajne :) NO PROBLEM.

 

Hluk

Na 1500 otáčkach je hluk chladiča minimálny - tým chcem povedať to, že ak ste aj mali v skrinke tichý chladič +/- 2500 ot./min. sú oba chladiče od AC na 1500 otáčkach oveľa tichšie. Na druhú stranu môj ZALMAN 7000ALCU na 1300 otáčkach (92mm vetrák) je tichší resp. počuť ho iba ak prisuniem hlavu do vnútra skrinky (zas nie je normálne porovnávať chladič za 2500 Sk a chladič za 800 Sk..). Na vyšších otáčkach je chladič už hlasný a počuť ho (2200 ot. a 2800 ot./min.). AJ tak však tých 2200 ot./min. rušivých nie je (myslím bežných ľudí nie expertov, ktorí chcú dosiahnuť totálne tiché PC).

Ložiská vetrákov na chladičoch opäť troška vrčia, ale mám pocit, že oveľa menej, ako predošlé modely.

 

Test

Test prebiehal na zostave: AMD AthlonXP 1800+ (DLT3C séria) @ 2000 + (133x12,5 a 1,6V) • MSI 745 •256 MB PC2700 DDR • MSI GeForce2 MX 32MB • Seagate 40 GB 7200 ot. • DVD/CD-RW Teac • Fortron 250W zdroj • Modifikovaná skrinka BLUE ALIEN - s 1 prídavných vetrákom v samotnej skrini (počas testu vypnutý ).

Systém sa zaťažoval, ako obvykle CPU Stability testom - testom CPU warming - 10 minút. Výsledky som meral programom Speedfan. 

Výsledky sú pri teplote v kľude a po zaťažení.

 

Arctic Cooling Copper Silent 2L

 

1500 otáčok za minútu

Teplota pred zaťažením teda teplota v kľude bola v rozmedzí 48 - 49C. Na prvom obrázku máte výsledok z programu Speedfan v kľude + druhý obrázok je tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Program Speedfan obsahuje aj graf, ktorý zobrazuje, ako stúpa a klesá teplota, pričom na spodnej lište zobrazuje aj čas. Výsledok po 10 minútovom zaťažení - teplota stúpla z 49 na 54 C pri 1500 ot./min. Všimnite si krivku stúpajúcej teploty ...

 

2200 otáčok za minútu

Teplota pred zaťažením teda teplota v kľude bola v rozmedzí 39C (neviem prečo taký rozdiel oproti prvému LOW testu bez zaťaženia - na druhý pokus už bola aj pri 1500 ot./min. teplota v kľude 43C a nie 49C). Na prvom obrázku máte výsledok z programu Speedfan v kľude + druhý obrázok je tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Výsledok po 10 minútovom zaťažení - teplota stúpla z 39 na 49 C pri 2200 ot./min. 

 

2800 otáčok za minútu

Teplota pred zaťažením teda teplota v kľude bola v rozmedzí 37C . Na prvom obrázku máte výsledok z programu Speedfan v kľude + druhý obrázok je tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Výsledok po 10 minútovom zaťažení - teplota stúpla z 37 na 48 C pri 2800 ot./min. 

 

Arctic Cooling Copper Silent 2M

Výsledky z testu v podstate až na vetrák bez LED diód rovnakého chladiča sa od predošlých líšili v rozmedzí max. +/- 1-2C.

Záver

Na začiatok ďakujem spol. BOSTAR za prednostné zaslanie chladičov na testy. Arctic Cooling Copper Silent 2L a Copper Silent 2M prinášajú v prvom rade manuálnu 3-polohovú reguláciu, čo určite privítajú viacerí užívatelia. Ďalším plusom modelu 2L je priesvitný vetrák a 4 modré LED diódy, ktoré ocenia hlavne prívrženci modifikovania resp. Casemoddingu.

Výkon vs. HLUK? Na 1500 otáčok sú oba chladiče príjemne tiché - trošku ich počuť (hlavne ak máte aj ost. komponenty tiché - vrátane zdroja a pevného disku). 2200 otáčok je počuť rozhodne viac, ale zas máte lepší chladiaci výkon. Medzi 2200 a 2800 otáčkami je rozdiel v chladení minimálny (aj keď je pravda, že v stabilite rozhoduje každý stupeň).

AC teda opäť prekvapil, zatiaľ som si nevšimol, že by vydali nový produkt bez zmeny - tentokrát je kompletne zmenené balenie so všetkým, čo k tomu patrí - 3 polohový regulátor....

Rozmýšľam či sa AC nedá aj na chladenie pevných diskov, pretože produktov pre "bežných" ľudí, ktoré by jednoducho a dobre odhlučnili a zároveň schladili disk je veľmi málo.

Uvidíme...

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist