Recenzia chladiča Thermaltake Silent Viking

Po sľuboch Vám teda konečne prinášam recenziu chladiča Silent Viking od známej spoločnosti Thermaltake, ktorý sme mali zapožičaný z IMPERIA. Produkty Thermaltake poslednou dobou stúpajú nielen na kvalite, ale aj príslušenstvom a hlavne výkonom. Na testy som mal kompetnú - poslednú radu Volcano: 7, Silent Viking a 7+. Prvým bude teda Silent Viking , pričom všetky chladiče som testoval rovnakým spôsobom, na rovnakej konfigurácii, čo bude pre Vás určite dôležité kvôli porovnaniu.

 

Samotný chladič prišiel v dosť veľkej krabici dizajnom a veľkosťou podobnej obalu od Volcana 7. Na tom však nezáleží. Po vybalení mi v ruke zostal chladič s klasickým napájaním a nálepka s logom Thermaltake - nálepka poteší. Chladič Silent Viking nie je klasickým vysokootáčkovým chladičom - jeho cieľom je skupina tichých chladičov, ktoré sú poslednú dobu veľmi populárne. Dá sa povedať, že je konkurentom populárneho TITANU TTC-D5TB, aj keď Titan má mnoho odporcov.

Poďme sa pozrieť na jeho vlastnosti.

Thermaltake Silent Viking

Silent Viking v porovnaní s Volcanom 7

Chladič je určený pre AMD Duron / Athlon / Athlon XP (Socket A / 462) do frekvencie XP2000+ (čo je približne 1666 MHz), pre Intel Coppermine do 1,13 GHz a Intel Tualatin FC-PGA CPU do 2.0 GHz. Obal od chladiča je dosť veľký , pravdu povediac samotný chladič je dosť rozmerný. Jeho telo má tvar klasickej kocky na ktorú sa pripája redukcia - na ktorú sa už montuje vetrák. Základný heatsink má rozmery 68,5 x 70 x 45 mm, nie je vyrobený z jedného kusu, pretože stred (jadro) tvorí medený kruh - to má na starosti lepší odvod tepla z CPU. Počet rebier je 23. Medená základňa nieje vyleštená - na nej sa nachádza teplovodivá čierna "poduška".

Tepelná poduška na Silente a Volcane7

Prejdem k vetráku , ktorého rozmery sú 80 x 80 x 25 mm. Výkon 2050 ot./min je skoro o 1000 ot. nižší, ako mal Titan TTC D5TB. To má za následok oveľa nižšiu hlučnosť - iba 21 dBA. Priepustnosť vzduchu pri 2050 ot./min. činí 32,4 CFM. Vetrák ma na vrchu ochrannú mriežku, no nie klasickú, ale s logom Thermaltaku a celkovo s dobre situovanými otvormi, ktoré nezabraňujú nasávaniu vzduchu. Spona je klasicky tvrdá. Pri montáži som však nemal žiadne problémy - nasunul západku na jednej strane a potom už iba šrubovákom zatlačil druhú stranu spony - všetko bez nejakých veľkých tlačení. 

Spona je tvrdá

Pre lepšiu predstavu som chladič kompletne rozmontoval na súčiastky. Určite to príde vhod.

 

Prvá prišla na radu mriežka a potom samozrejme vetrák, na fotke dobre vidno jeho pôvod.

 

Chladič po odmontovaní vetráku. Zostane lesklá redukcia, ktorú som tiež odmontoval a

Zostala iba základná konštrukcia + hatsink. 

Pohľad na systém pripevnenia poslednej - základnej konštrukcie.

Na koniec rozmontovaný chladič na súčiastky.

 

Test

Zostava: MSI K7T Pro Turbo Raid Bios 3.3, AMD Athlon XP 1600+@1900+ (143x11,5) , 2x128 + 1x64  MB PQI 133 MHz (2-6-3-3 4Way Int.) , MSI Geforce 3 Ti 200 , 60 GB Baracuda ATAIV + 15 GB Maxtor HDD , CDRom Teac + CD RW Sony , 300 W zdroj.

Software + ovládače : Windows XP Prof , Detonátory 23.11

Bola aplikovaná Titan strieborná pasta

Test prebiehal následovne: Najprv sa chladič otestoval na procesore, ktorý išiel na štandardnej frekvencii (XP1600+) a štandardnej voltáži (v BIOSE nastavené Default) bez a so zaťažením. Potom sa systém pretaktoval na hodnotu, ktorá bola stabilná (XP1900+) a voltáží 1,85 V (v BIOSE nastavené 1,85V). Aj pri pretaktovanom systéme bez a so zaťažením. Tento postup sa potom uplatnil aj pri ostatných testovaných chladičoch.

Tepelnú podušku som odstránil, pretože nie je efektívna a nahradil ju Titan striebornou pastou. Natlačil som maličký kúsok pasty na stred medeného jadra a krúživým pohybom palca rozotrel na veľmi tenučkú vrstvu.

Pre maximálne vyťaženie procesoru bol použitý program CPU Stability test - CPU Warming , celkovo 5 minút. 

 

XP1600+ (1,4 GHz) bez zaťaženia

Teplota v kľude bola veľmi dobrá 41 C , pri teplote okolia 28 C. Obrázok je dosť veľký, pričom máte vedľa seba obrázky z MSI Alertu, Stability testu a Wcpuid kvôli frekvencii CPU.

XP1600+ (1,4 GHz) zaťaženie

Systém sa zaťažoval niečo cez 5 minút. Teplota nepresiahla 46 C, pri teplote okolia 29 C. Pre porovnanie mám s mojim Titanom TTC-D5TB teploty okolo 52 C :(. Naozaj dobrý výsledok a to ticho.

 

XP1900+ (1,57 GHz) bez zaťaženia

Teplota v kľude ma prekvapila. Voltáž (ktorú PC Alert nemeria dobre) 1,85 V a frekvencia urobila rozdiel iba 1 stupňa teda 42 C. Je pravda, že teplota okolia klesla, teda si môžete pripočítať 1-2 C - teda 44 C.

Pre porovnanie výsledok pri Titane TTC-D5TB. Teplota v kľude 48 C. Rozdiel dobrých 4-5 C.

XP1900+ (1,57 GHz) zaťaženie

Po zaťažení teplota stúpla na 52 C, čo je dobré vzhľadom na frekvenciu a voltáž.

Aj tu pridávam pre porovnanie výsledok z Titanu TTC-D5TB. Teplota 53-54C je o 2 C vyššia ako pri Silente.

Záver

Chladič ma príjemne prekvapil. Nieje hlučný - po zapnutí ho takmer nepočuť. Má výborný výkon , jeho heatsink je totožný s výkonnejším modelom Volcano7. Ďalším plusom je dizajn - pre tých, ktorí majú upravený Case s plexi je nutnosťou (mriežka Silentu je oveľa pôsobivejšia, ako klasická na Titane).Silent VIking nestojí majetok a v testoch bez problémov porazil TITAN TTC-D5TB, ktorý u mňa pravdepodobne doslúžil.

Jednoznačne bude - je tento chladič čo sa týka pomeru výkonu / ceny / hlučnosti víťazom. Hodí sa nielen do systémov s vysokým taktom CPU, ale aj do pretaktovaných systémov (s vysokou voltážou CPU 1,85V).

Na záver ďakujem IMPERIU za zapožičaný Silent Viking, pričom si tento typ môžete v predajni priamo kúpiť.

Pridať nový komentár
TOPlist