Recenzia chladiča Arctic Cooling Super Silent PRO TC

Pred nedávnom som testoval chladič Arctic Cooling Super Silent PRO a už tu máme nový model Super Silent PRO TC. Nový model je po konštrukčnej stránke totožný s predošlým, pričom zmenou prešiel jedine vetrák, ktorý je vybavený teplotnou reguláciou otáčok. V prípade použitia CPU, ktoré nevydá množstvo tepla to opäť znamená zníženie hluku. Poďme sa teda pozrieť, ako dopadol nový model v teste.

Super Silent Pro TC bol podobne, ako predošlý model zabalený v tvrdej a na pohľad peknej krabici. Na bočných stranách pevnej krabičky nájdeme inštrukcie k montáži, špecifikáciu chladiča, ako aj certifikát výroby. Teda celkovo nechýba nič k spokojnosti. V krabici nájdeme samotný model, bielu teplovodivú pastu v tube a nálepku. Pasta má iné zloženie, ako tá, ktorá bola balená v modeli Super Silent Pro.

Chladič Arctic Cooling Super Silent Pro TC je doporučený pre CPU Intel Celeron do 1,5 GHz, Intel Pentium III do 1,5 GHz, AMD Duron do 1,7 GHz, AMD Athlon do 1,4 GHz a AMD AthlonXP do 2100+. Maximálne čo by mal chladič uchladiť je AMD AthlonXP 2400+.

Hliníkový heatsink chladiča je mohutný a jeho spodná strana (základňa) je pekne opracovaná a lesklá, aj keď sem tam vidno polkruhové čiary. Rebrá sú tenké, čo je dosť dobrý predpoklad pre ich ochladzovanie.

Rozmery heatsinku sú 80x64x40, pričom vetrák má rozmery 80x80x23. Práve pri vetráku sa zastavím pretože je to tiež dôležitá časť chladiča, hlavne v "tichom segmente". Vetrák na rozdiel od predchádzajúceho modelu nemá stabilné otáčky, ale otáčky regulované teplotou zo senzoru. Tie sa v závislosti od teploty pohybujú od 1000 - 3500 ot./min. pri prietoku vzduchu 11 - 36 CFM a hluku 10-32 dB.

 

Spružina je veľmi dôležitou časťou každého chladiča. V tomto prípade je pružina rovnaká, ako na predošlom modeli, ale pre istotu Vám ju ešte raz opíšem. Celkovo sa spružina skladá z pevnej a pohyblivej časti, ktorá sa upína posledná. Na prvom obrázku dole máte spružinu s prednej časti - teda tú pohyblivú časť. Táto má na upnutie 3 oká čo je len a len dobré kvôli pevnému uchyteniu. Na druhom obrázku máte pevnú časť pružiny, ktorá má na uchytenie tiež 3 oká a nasúva sa ako prvá. Celkový systém spony sa opisuje dosť ťažko, ale môžem povedať ešte raz, že je vymyslený fakt skvelo.

Test

Test prebiehal na nasledujúcej zostave:

MSI KT4 Ultra , AMD AthlonXP 2000+, 512 MB DDR333 LEGEND, MANLI GeForce2 MX400, 60 GB Seagate ATAIV , CDROM Teac 52x, 350W zdroj EC.

Test prebiehal na štandardnej frekvencii CPU AthlonXP 2000+ bez zvýšenia voltáže a potom na pretaktovanom procesora na frekvenciu 166x9,5 = 2100+ a voltáž 1,85V.

Systém som zaťažoval CPU stability testom (CPU Warming Only)

AthlonXP 2000+ ,  1,75V

Pri štandardnej frekvencii a bez zvýšenia voltáže XP2000+ bola jeho teplota v kľude 47C. Pri tejto teplote pracoval vetrák na 1973 ot./min. a nebolo ho vôbec počuť.

Pri štandardnej frekvencii a bez zvýšenia voltáže XP2000+ bola teplota pri záťaži 56C. Pri tejto teplote pracoval vetrák na 2393 ot./min. a bol mierne hlučný - ale fakt trebalo dobre počúvať.

Výsledky sú veľmi dobré. Teploty síce oproti starému modelu mierne stúpli, na druhú stranu hluk je menší dá sa povedať, že pri bežnej robote vetrák vôbec nepočuť. Viem si predstaviť chladič na slabšom procesore..napr. Athlone XP1800+, kde sa otáčky vetráku určite dostanú pod hodnotu 1500 ot./min.

Poďme sa však pozrieť na výsledky z pretaktovaného CPU a zvýšenej voltáže, kde dostal chladič poriadne zabrať.

AthlonXP 2100+ ,  1,85V

Procesor sa pretaktoval na hodnotu XP2100+ a nadvihol som aj voltáž na 1,85V. Celkovo teda dostal chladič poriadny úder a bol som zvedavý, ako si s tým poradí.

Teplota bez záťaže dosiahla hodnotu 54C, pričom vetrák pracoval na 2100 ot./min. Vetrák nebolo počuť.

Teplota pri zaťažení dosiahla hodnotu 60C, pričom vetrák pracoval na 2800 ot./min. Vetrák už bol samozrejme hlučnejší, ale opäť nerušil tak, aby ho trebalo vymeniť.

Záver

Už pôvodný model bol veľmi dobrým chladičom a Pro TC ho len vylepšuje. Kým starší model bol rovnako hlučný po celú dobu čo ste mali zapnuté PC, nový model si reguluje otáčky sám a je tým pádom tichší.

Z testov vyplýva, že chladič nebude mať problém uchladiť ani Athlona XP 2200+. S modelom XP 2400+ by som si istý nebol, ale samotný výrobca chladič odporúča pre daný procesor, len ako krajnú možnosť. Keďže je chladič odporúčaný do frekvencie XP2100+ (1,75V) a v testoch išiel aj na XP2100+ a ešte vyššej voltáži 1,85V je isté, že má rezervu.

Finálny verdikt je teda jasný: pri dosiahnutom výkone a  za cenu 478 korún (v Čechách) je to super kúpa. 

Za poskytnutie chladiča na testy ďakujem firme BOSTAR s.r.o.

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist