Recenzia chladiča Arctic Cooling ATI Silencer 1

Nedávno som testoval chladič AC NV Silencer 1 a dnes si prečítate, ako dopadla podobná varianta pre grafické karty ATI s názvom ATI Silencer 1, ktorú nám opäť zaslala  spol. BOSTAR. Už dávnejšie som chcel otestovať aj predošlé modely týchto chladičov pre ATI grafické karty, problém bol však v dostupnosti samotných grafických kariet. Tento problém "odpadol" kúpou Sapphire Radeon 9800 Pro grafickej karty a bol som veľmi zvedavý, ako si ATI Silencer 1 poradí s naozaj horúcou kartou.

 

Balenie

Balenie ATI Silencer 1 je rovnaké, ako v prípade NV Silencera. Opäť na pevno zvarovaný spoj a otvoriť obal nie je jednoduché - na druhú stranu drží pevne a nič sa z neho nevytratí. Po vybalení mi na stole zostal samotný chladič, záslepka, teplovodivá pasta, 2 matice, pliešok na upevnenie a nálepka. Priložený je samozrejme aj návod + na obale nezabudli na popis produktu.

 

ATI Silencer 1

ATI Silencer 1 je určený pre tieto modely grafických kariet: ATI 9500 (SE,Pro), 9600 (SE,Pro, XT), 9700 (SE,Pro), 9800 (Pro). Váha chladiča je 230 gramov a ventilátor má 2000 otáčok za minútu. Ventilátor a jeho otáčky sa nedajú regulovať, ani prepnúť na nižšiu rýchlosť. Pasív má dostatočné rozmery a je z hliníka - má tenké rebrá, čo je len a len dobré. Základňa je samozrejme medená - podrobnejšie sa k nej ešte vrátim.

Na prvý pohľad sa ATI Silencer rozmermi a celkovým vzhľadom od NV Silencera nelíši - samozrejme okrem základne. Základňa je medená a má uprostred štvorcový plochu, ktorá vystupuje zo základne. Pôvodný chladič grafickej karty to mal vyfrézované rovnako a štvorcová plôška dosadá presne na jadro. Povrch základne je upravený veľmi dobre - mám pocit, že je upravený pieskovaním. Z povrchu základne vystupujú dva tyčky, ktoré slúžia na prichytenie chladiča ku grafickej karte.

 

Inštalácia

Inštalácia prebehla hladko a bez problémov. Pôvodný chladič z grafickej karty Sapphire Radeon 9800 Pro som odstránil odobratím dvoch zatlačovacích kolíčkov. Následne sa očistilo jadro od pôvodnej pasty a naniesla sa pasta nová - dodaná spolu s chladičom. Pastu nanášajte len na jadro a to v rozumnej dávke.

Nasleduje nasadenie chladiča - cez otvory v blízkosti jadra grafickej karty prestrčíme tyčky vystupujúce zo základne a pripravíme si pliešok na upevnenie. Pliešok nasadíme na tyčky so závitmi tak, že umelý krúžok sa bude opierať o PCB grafickej karty (presne zo zadnej strany jadra). Nasadíme matice a zatiahneme tak aby bol dostatočný prítlak chladiča na jadro (chladič sa bude mierne hýbať, ale neskúšajte to veľmi - môže dôjsť k poškodeniu jadra).

Chladič je nasadený:

 

Test

Zostava: EPoX 8K3A, AMD Athlon XP 2125 MHz (170x12,5) - Zalman 7000ALCU, 768 MB DDR pamäte, Sapphire ATI Radeon 9800 Pro 128 MB, 60 GB HDD Seagate ATA IV, Chieftec skrinka. Pamäte grafickej karty nechladené...

Test: DOOM3, UT2004 a 3D MARK 2003

"Po spustení zostavy som bol troška prekvapený hlukom tlačeného vzduchu - bol to samozrejme vetrák NV Silenceru 1, ktorý tlačil vzduch do úzkeho priestoru a to bolo dosť počuť. PC mám v obývacej izbe a tak je tu ticho - v práci s klasickým hlukom by tlak vzduchu asi počuť nebolo." Tento odstavec som napísal v recenzii na NV Silencer 1 a platí to do bodky aj v prípade ATI Silenceru 1.

Pôvodné chladenie Sapphire Radeon 9800 Pro nie je nič extra. Keď som kartu kúpil a testoval ju, tak často sa v testoch stávalo, že vypadávali čiastočne textúry. Hlavne v určitých testoch 3D Marku 2003. Karta doslova vrela a tak som pozrel pod pasív a pôvodný majiteľ tam nahodil striebornú pastu, ktorá bola doslova tvrdá a prenášala teplo len čiastočne. Tú som zmenil za bielu, nasadil pôvodný chladič a bolo po problémoch - ale len na základnej frekvencii. Akékoľvek pretaktovanie jadra spôsobovalo opäť problém s vypadávaním textúr.

Po inštalácii ATI Silencera 1 sa situácia zmenila. Pôvodná frekvencia karty je 378 MHz pre jadro a 675 MHz pre pamäte. Jadro ide aktuálne bez problémov na 435 MHz a to aj po viacerých kolách 3DMarku2003 - to predtým s pôvodným chladičom možné nebolo.

ATI Silencer 1 však môžete nahodiť aj na 7V (samozrejme cez redukciu), pričom sa znížia otáčky ventilátora. Síce nedosiahnete také pretaktovanie, ako na plnom výkone, ale chod chladiča je doslova nepočuteľný. V TICHOM REŽIME karta pracovala na frekvenciách 400 MHz pre jadro a 675 MHz pre pamäte.

 

Záver

ATI Silencer 1 je veľmi dobrý chladič - hlavne čo sa týka účinnosti chladenia jadra, ktoré dosť pečie. Zadná strana karty bola pri plnom výkone chladiča teplá. Jednoduchá je aj montáž, ktorú zvládne aj začiatočník. S hlukom to opäť nie je také ako by si každý predstavoval - na druhú stranu oproti pôvodnému chladiču a jeho hluku je ATI Silencer 1 fakt tichým chladičom.

Momentálne nie je v predaji asi žiaden chladič (vzdušné chladenie), ktorý by ponúkal to, čo ATI Silencer 1. Možnosťou je vyrobiť si chladenie vlastné a pravdepodobne aj tichšie - to vám však zaberie viacero PCI slotov a treba na to už zručné ruky.

Chladič sa predáva za 770 Čk s DPH so zárukou 6 rokov.

Za zaslanie chladiča na testy ďakujeme spoločnosti BOSTAR.

gabo@pretaktovanie.sk

Komentáre (1)
wiko
Nie som si úplne istý,ale podla mna sa pod artic nezmestia posívy na ramky zalman,alebo sa mýlim???
Pridať nový komentár
TOPlist