Recenzia anti-vibračného kitu Chill-Inovation pre pevné disky

Každý, kto sa snaží stíšiť svoje PC dôjde po čase do stavu, keď mu zostane "hučať" pevný disk, prípadne pískať starý CRT monitor. Dnes si užívateľ, ktorý požaduje ticho môže vybrať z veľmi bohatej ponuky komponentov na chladenie, či už ide o komplety vodného chladenia, alebo veľmi tiché chladiče na CPU, GPU, prípadne poslednou dobou aj pasívne chladiče založené na Heat-Pipe technológii. Bokom nezostali ani zdroje, ktoré tiež produkovali (lacné a nedobré navrhnuté aj produkujú) hluk. Dnes sú v "móde" zdroje s 120mm ventilátormi, ktoré by mali mať teplotne regulované otáčky, kvalitné ložiská, prípadne sú v ponuke aj pasívne zdroje. Zostali nám ešte pevné disky, ktoré je dosť problematické stíšiť na takú úroveň, akú požaduje samotný užívateľ. Poslednou dobou sa objavili rôzne produkty na stíšenie pevných diskov. Poďme sa teda pozrieť na charakteristiku týchto produktov, pričom jeden z nich - anti-vibračný kit Chill-Inovation som aj otestoval..

Chladenie pevných diskov a hluk

Chladenie pevných diskov nie je samo o sebe problémom, stačí ho umiestniť do lepšej skrinky, ktorá umožňuje pred pevné disky umiestniť 80mm, prípadne aj ventilátor s väčším priemerom. Ventilátor potom nasáva chladný vzduch a ofukuje pevné disky, čím ich vlastne chladí. Svoje zrobí aj plechová časť skrinky, v ktorej sú disky umiestnené - v lepších skrinkách sú to odnímateľné "tunely" v ktorých sú pevné disky umiestnené. Chladenie často horúcich pevných diskov je týmto spôsobom vyriešené - HLUK však nie. Z pevného disku sa prenášajú vibrácie do plechovej časti skrinky, čo sa prejavuje nepríjemným "vŕzganím / vibrovaním" a týka sa to aj drahších skriniek. Hluk však pochádza aj z motorčeka pevného disku - jedná sa v niektorých prípadoch o vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je dosť nepríjemný. Máme teda dva typy hluku, ktoré je nutné eliminovať.

Prenos vibrácii do skrinky a následné vibrovanie je možné odstrániť umiestnením pevných diskov do tzv. koľajničiek, nie klasických kovových, ktoré sa používajú v prípade nutnosti umiestniť pevný disk do priestoru veľkých mechaník. Jedná sa o špeciálne kity, ktoré sa skladajú z vonkajšej a vnútornej časti. Vonkajšia časť sa nainštaluje do pozície pre veľké mechaniky, pričom vnútorná časť v ktorej je umiestnený pevný disk je od vonkajšej izolovaná gumenými časťami - dôjde k zabráneniu prenosu vibrácii do skrinky a samozrejme aj stíšeniu. Miernou nevýhodou je vyššia teplota a preto sa neodporúča umiestňovať takéto zariadenia medzi 2 mechaniky. Iný prípad je Heat-Pipe zariadenie od Zalmanu ZM-2HC1- to chladilo bez problémov aj medzi dvoma mechanikami.

Vysokofrekvenčný zvuk sa dá eliminovať jedine umiestnením pevného disku do boxu, prenosného boxu - tu je však problém ten, že disk sa prehreje - ak nie je dodatočne chladený prídavným ventilátorom s malým priemerom. To sa nám však opäť objavil dodatočný hluk a to nie je riešenie. V tomto prípade musím povedať, že mi prešlo pod rukou jediné zariadenie, ktoré vie nielen zabrániť prenosu vibrácii, ale vie aj stíšiť klasické "hučanie" motora pevného disku a chladí ho bez problémov - jedná sa samozrejme o hliníkový BOX v skrinke Arctic Cooling Silentium 1 / 2.

Po zdrojoch od dánskych Chill-Inovation som mal možnosť otestovať anti-vibračný kit pre pevné disky od tejto spoločnosti.

 

Balenie

Kit sa nachádza v malej krabici, pričom farby a nápisy sú charakteristické pre produkty Chill-Inovation - kombinácia čiernej a červenej farby. Na obale nájdete všetky potrebné informácie - inštalačný postup a informácie o produkte. Po vybalení vám v ruke zostane samotné zariadenie a skrutky. Ucítite aj mierny zápach po gumových spojkách.

 

Anti-vibration / Noise Kit Chill Inovation

Presne takýto nápis nájdeme na obale a ako som už spomínal v doslovnom preklade ide o anti-vibračný / anti-hlučný kit. Základom je zariadenie, ktoré sa skladá z dvoch častí - základne, ktorá sa inštaluje do pozície pre veľké mechaniky.

Druhú časť tvoria lišty, ktoré sa upevňujú na bočné strany pevného disku.

Vnútorná časť je spojená s vonkajšou výhradne gumovými časťami - týmto sa zabráni prenosu vibrácii cez vonkajšiu časť do konštrukcie skrinky. Poďme však postupne.

Na začiatku inštalácie je nutné oddeliť jednotlivé časti od seba. Nie je to nič ťažké - stačí uvoľniť 4 gumové spojky, ktoré držia lišty. Po rozobratí vám na stole zostanú lišty, 4 gumové spojky  a samozrejme plechová základňa.

Nasleduje prichytenie líšt na bočné steny pevného disku - na to postačia 4 skrutky. 

Gumové spojky majú tvar, ktorý si môžete prezrieť v makro detaile na obrázkoch dole. Ich úlohou je spojiť základňu s lištami a samozrejme zabrániť prenosu vibrácii z pevného disku. Okrem týchto spojok sa tu nachádzajú ešte dve gumové časti, ktoré slúžia na vymedzovanie medzi vnútornou a vonkajšou časťou kitu v prípade, že by sa pevný disk pohyboval do strán pri nešetrnom prenose. 

Nakoniec stačí nasunúť gumové spojky na lišty a spodok gumových spojok následne nasunúť do základne. Týmto máme kit aj s pevným diskom nainštalovaný. Nasleduje upevnenie do PC skrinky. Kit sa inštaloval do Chieftec skrinky, kde sa zariadenia do veľkých pozícii inštalujú cez lišty. Tieto lišty bolo teda nutné namontovať aj na bočné steny základne kitu.

Zo začiatku som mal problém zasunúť celý kit do veľkej pozície, pretože niečo zasunutiu bránilo. Trebalo však lištu jemne zatlačiť smerom dovnútra a kit som bez problémov zasunul. Krytku som vložil na miesto a inštalácia bola hotová.

 

Výsledky a záver

Po spustení PC a následnej práci bolo jasné, že kit si plní svoju úlohu na jednotku. Vibrácie zmizli a dokonca sa znížil aj typický "hluk" pevného disku resp. jeho motora. Bol som však zvedavý na teplotu, keďže bol kit umiestnený medzi dve mechaniky, kde je prúdenie vzduchu neznámym pojmom. Pevný disk Seagate Baracuda ATA IV patrí aj dnes k tichým a dosť chladným diskom. Bežná teplota disku, ktorý je upevnený v skrinke je 38-45C. Teplota pevného disku v kite sa pohybovala od 43C - 49C, pričom bol na dotyk dosť teplý. Rozhodol som sa preto umiestniť kit do najspodnejšej pozície a nechať nad ním jednu pozíciu voľnú. Teplota sa po prehodení zlepšila - nevystúpila nad hodnotu 46C, čo je vzhľadom na ticho, ktoré kit poskytuje - akceptovateľné. Teplotu a jej zníženie by sa dalo vyriešiť jednoduchým spôsobom - pridaním Heat-pipe, teda podobne, ako to mal vyriešené Zalman. Bohužiaľ by však výrobok padol do inej cenovej kategórie.

Cena Chill-Inovation HDD kitu je zaujímavá - kit môžete kúpiť za 755 Sk vrátane DPH u nás na ODKAZE.

Odkazy: www.chill-inovation.com

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist