RaidSonic ICY BOX IB-351StUS

V dnešnej recenzii predstavím externý hliníkový combo-box nemeckej firmy RaidSonic, konkrétne model ICY BOX IB-351StUS pre 3,5" SATA HDD, ktorý disponuje rozhraniami USB2.0 a SATA.

Review in english language: RaidSonic ICY BOX IB-351StUS


Úvod

Nemecká firma RaidSonic, založená v roku 1999 sa zaoberá výrobou externých boxov pre 5,25", 3,5", 2,5" ako aj 1,8" zariadenia, či už SATA alebo klasické IDE, ktoré sa k PC pripájajú pomocou rozhrania USB, FireWire, eSATA, poprípade ich rôznymi kombináciami. Tým portfólio firmy zďaleka nekončí, v ponuke sú ďalej rôzne NAS systémy, mobilné racky, backplane systémy, čítačky všakovakých kariet, SOHO/RAID systémy a k tomu aj užitočné príslušenstvo ako tašky na prenos boxov, rôzne rámčeky na boxy, ventilátory, káble a radiče na disky. Jeden z produktov spomínanej spoločnosti, konkrétne ICY BOX IB-351StUS zo série IB-351, sa mi dostal do rúk, a preto sa chcem s Vami podeliť o moje skúsenosti s týmto produktom. Ako som už spomenul, IB-351StUS je len jeden model z rodiny boxov IB-351. Okrem mnou testovaného strieborného modelu je k dispozícii aj jeho čierne prevedenie s označením IB-351StUS-B. Pre IDE disky sú k dispozícii taktiež v striebornej a čiernej farbe modely IB-351UE a IB-351UE-B, ktoré sa k PC pripájajú buď pomocou USB 2.0 alebo FireWire.

Balenie a príslušenstvo

IB-351 je balený v pomerne veľkom kartónovom kufríku s rúčkou, čo uľahčuje jeho prenos. Na prednej strane sú vyobrazené obe možné farebné prevedenia tohto boxu. Ďalej je možné sa dočítať, že box je kompatibilný ako s platformou Windows tak aj MAC. Nad dolným okrajom prednej strany je striebornou nálepkou udané, aké prevedenie boxu sa v kufríku ukrýva. Bočné strany informujú v nemeckom a anglickom jazyku o základných vlastnostiach celej série boxov, ako aj konkrétne špecifikujú model. Zadná strana boxu obsahuje popis v ďalších troch cudzích jazykoch, slovenčinu alebo češtinu by ste však hľadali márne.

Po otvorené kufríku sa vám naskytne pohľad priamo na ICY BOX. Ten je od ostatného príslušenstva, ktoré sa nachádza pod ním, oddelený kartónovou priečkou.

Príslušenstvo ICY BOXu je nasledovné:

  • AC adaptér od CWT model PAG0342
  • High Speed USB Revision 2.0 kábel v prevedení A-B
  • Serial ATA kábel
  • PCI záslepka so Serial ATA konektorom
  • 5ks skrutiek
  • 8ks nalepovacích penových nožičiek
  • Priesvitný plastový stojan na prevádzkovanie vo vertikálnej polohe
  • Inštalačná brožúrka
  • CD s ovládačmi
 
 

Vyhotovenie

IB-351 nemá rozhodne štandardné vyhotovenie. To ho na jednej strane odlišuje od konkurencie, avšak prináša aj veľa nevýhod. V prvom rade ide o rozmery boxu (220x128x37mm) - tie sú zbytočne predimenzované. Vnútorné rozmery boxu, teda miesto na uloženie 3,5" HDD, sú cca 160x115mm, avšak rozmery 3,5" HDD sú 147x101x26mm. Z toho vyplýva, že box je zbytočne dlhší o 10mm a širší o 15mm. Na prvý pohľad to môže znieť ako moja malichernosť, ale hneď objasním, o čo ide. Na vine je samotná konštrukcia boxu. Tá je tvorená dvoma hliníkovými plátmi o hrúbke 1,2mm, v rohoch sú priesvitné plastové stĺpiky so zárezmi pre bočné "steny" boxu, ktoré sú tvorené čiernym pletivom. Viac objasní obrázok nižšie:

Box sa dá "otvárať" z oboch strán, a to odskrutkovaním veľkých skrutiek v rohoch boxu. Práve na ne sa nalepuje 8ks priložených penových nožičiek (z každej strany 4ks), ktoré zabraňujú poškriabaniu povrchu, na ktorom je box položený. Skrutky idú odskrutkovať pohodlne rukou. Osobne sa mi veľmi páči, že konektor napájania, ako aj dátový konektor, sú priamo naletované na plošnom spoji, takže nehrozí polámanie prepojovacích dátových káblov, čo určite veľa z Vás zažilo pri starých klasických IDE rámčekoch do 5,25" pozície. Moje nadšenie vzápätí opadlo po vložení disku do boxu. Naplno sa totižto prejavila nevýhoda konštrukcie tohto boxu. Ak disk nepriskrutkujete k spodnej časti boxu, tak disk ako tak drží len na spomínanom konektore s tým, že je s ním možné voľne kývať do strán. Keďže je okolo disku plno miesta, ako som už spomínal, bez priskrutkovania disku je podľa mňa veľmi nebezpečné mať ho v boxe len tak "pohodený". Ak by aj boli rozmery boxu menšie, čiže bočné "steny" by držali disk na svojom mieste, stále ide len o pletivo. To sa pod váhou HDD, ktorá je nezriedka aj 700g, prehýba a dovolím si povedať, že ak by som takto "nainštalovaný" HDD v boxe hodil do vaku s tým, že si idem preniesť dáta, tak na cieľovom mieste by som našiel disk mimo boxu a bočné steny by boli zdeformované. Takže po pripojení disku treba použiť pribalené skrutky a disk poriadne priskrutkovať. Ak máte len 1 HDD, ktorý mienite používať ako externý, tak o žiadnu tragédiu nejde. Ak by ste však menili disk často, ide o dosť "otravnú" procedúru.
Na obrázku si ešte môžete všimnúť, že z plošného spoja sú dopredu vedené vodiče k červenej a zelenej signalizačnej dióde, ktoré sa nachádzajú v pravom prednom stĺpiku.

Na hornom obrázku je vidieť zadný panel ICY BOXu, ktorý tvorí sieťový vypínač, vstup jednosmerného prúdu, USB konektor a SATA konektor.

Testovacia zostava & použité programy

  • ASUS P5B Deluxe BIOS 1101 s Intel drivermi 8.3.0.1013
  • Intel Core 2 Duo E6400 (8x400MHz)
  • 2 x A-Data DDR2 1GB 400MHZ (4,4,4,12)
  • ASUS ATi Radeon 1950Pro
  • Seagate Barracuda 7200.10 320GB SATAII
  • 2 x Hitachi DeskStar T7K250 250 GB SATAII
  • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition SP2
  • SiSoftware Sandra Pro Business XI SP2 2007.5.11.35

Test

Test ICY BOXu prebiehal nasledovne: jeden z mojich HITACHI diskov som najprv otestoval priamo v mojom PC, následne som ho umiestnil do boxu a znova otestoval. Raz pripojený cez SATA, druhý krát cez USB. Testy prebiehali v programe SiSoftware Sandra Pro Business XI SP2, sekcia Benchmarks, modul File Systems.

Ako je vidieť z tabuľky nameraných hodnôt, disk je prepnutý na rýchlosť SATA300 (Buffered Read je viac ako 150MB/s), ktorá je dodržaná aj keď je disk pripojený cez box. To že namerané hodnoty disku pripojeného priamo k PC a cez box sú takmer identické sa vôbec netreba čudovať. Skôr by bol problém, ak by boli príliš rozdielne. Aj keď je disk v boxe, je k PC pripojený prakticky rovnako ako keď je priamo v PC, pretože CHIP, ktorý sa nachádza na doske plošných spojov, konkrétne SPIF215A od firmy SunplusIT, sa stará len o komunikáciu SATA s USB. Keď bol disk pripojený cez USB, Sandra mu udelila Drive Index 32MB/s čo je hodnota, ktorá sa dala očakávať. Je pravda, že teoretická rýchlosť štandardu USB 2.0 Hi-Speed je 480 Mbp/s, čo je 60MB, v praxi sa ukazuje, že je problematické dostať sa cez hodnotu 35MB/s. Z tohto pohľadu si ICY BOX viedol veľmi dobre.

Záver

Z ICY BOXu IB-351StUS mám zmiešané pocity. Mne osobne vadí jeho fyzické vyhotovenie, ktoré však nemusí byť veľké mínus pre tých užívateľov, ktorý disk v boxe nebudú často meniť. Je však ešte pár vecí, ktoré som nespomenul, takže tak učiním teraz. Prvá vec sa znova týka pletivových "stien", ktoré na jednej strane umožňujú vetranie disku, takže aj celkom slušné chladenie. Tým že je box v podstate otvorený, je seekovanie hlavičiek popr. vrčanie motoru počuť v prípade že máte hlučný disk. Ďalšia výhrada sa týka plastového stojanu na prevádzkovanie boxu vo vertikálne polohe. Ten nemá rovnú hranu, takže box sa aj so stojanom na podložke "húpe". Aby som nepísal len negatíva, musím spomenúť, že box v podstate splnil to čo mal - teda umožňuje pripojenie 3,5" HDD k PC cez SATA port, poprípade USB port a ide mu to celkom dobre. Či sa pre neho rozhodnete je už len na Vás.

Obrázková galéria

Za fotky ďakujem skvelej kamarátke GAnitaS


RaidSonic ICY BOX IB-351StUS at www.abcHW.com

Translation of Conclusion

I have mixed feelings about the ICY BOX IB-351StUS. Personally, I don't like its physical construction but that does not mean other users won't find it practical, especially if they don't need to swap disk in the case frequently. However, there is still few more things I did not mention. First again involves the screen side walls which allow for decent disk cooling, but since the case is basically open one can hear the noise from disk during head-seeking or motor spinning, more so if your disk is really noisy. Another issue is with the plastic stand which allows the box to stand vertically. The edge of the stand is uneven so the case placed in the stand is unstable. Not to sound too negative, I must mention that the box performed as expected - it allows to connect the 3,5" HDD to the PC via SATA or USB ports and does it really well. It's up to you to decide if the ICY BOX is for you.

Full text of review in english: RaidSonic ICY BOX IB-351StUS


 

Komentáre (5)
gabriel
Nedá mi zareagovať - recenzia ako už je zvykom skvelá no a tie fotografie sú výborné. Klobúk dole...hodnotenie 5 hviezd :).
CrakeN
Pekná recenzia a máš dobrú a šikovnú kamarátku :)
bubo47
ani niet o com...super ;)
fabo
Raidsonic ako jeden z mala, dava v baleni napajaci zdroj z vyssim vykonom, ktory je schopny dodat do jednotlivych vetiev 12V/2A a 5V/2A. Prevazna vacsina vyrobcov ramcekov dodava zdroj s vykonom 18VA (12V/1,5A). Ked tam pripojite napr.: HDD maxtor 6V250F0 odber 0.74A/5V a 1.5A/12V spotreba cca 21.7VA HDD caviar WD1200JS (odber HDD uvadzany vyrobcom 0.90A/12V a 0.92A/5V spotreba cca 15.4VA) - moze sa stat, ze dany HDD nenabehne, pripadne sa neroztoci. Zvacsa si zakaznici kupuju ramceky na starsie HDD, aby vyuzili HDD ktory im zostal z repasacie a mohli ho pouzivat na prenos dat, kde odber HDD moze prevysit udavane hodnoty vyrobcom a pri zapnuti hravo prekroci odber 18VA. U raidsonic-u sa to nestane, lebo pouzivaju vykonnejsi adapter 34VA (2A/12V a 2A/5V) a to je aj dovod, preco musi byt rozmerovo vacsi - to, aby mohol do okolia vyziarit vacsie mnozstvo tepla, kedze odovzdavany tepelny vykon do okolia je zavisly od plochy a materialu, z ktoreho je ramcek vyhotoveny. Iní vyrobcovia nie su nuteni pouzit vacsie ramceky, lebo pouzivaju napajaci adapter s nizsim vykonom). A to je hlavny benefit RAIDSONIC ramceka, ktory ste vo svojej recenzii ani neposmenul, naopak so sklamanim pisete o nevyhode, ze ramcek nemozete pouzivat bez priskrutkovania disku. Verim, ze nemate rovnaky pristup k svojmu autu a nejazdite na nepriskrutkovanych kolesach, aby ste mohol rychlejsie menit letne gumy za zimne
BurnerTom
1) dakujem za pripomienku ohladne adaptera. Vzhladom na to, ze zatial som so ziadnym ramcekom nemal popisovany problem tak ma nenapadlo sa nad dodavanym adapterom vobec zamyslat 2) k priskrutkovaniu HDD - v pripade inych ramcekov (uzavretych) to nie je nutne, na druhu stranu sa v nich HDD zvacsa prehrievaju. Ako som spominal - v piapade tohto raidsonicu ide o dost nevsednu konstrukciu ktora ma svoje vyhody ale ja vidim tych nevyhod viac - subjektivny nazor. Kazdopadne este raz dakujem za pripomienky.
Pridať nový komentár
TOPlist