PWM regulátor 8 ks. vetrákov v PC

Asi pred dvoma týždňami mi prišlo zariadenie - regulátor, ktoré vyrobil Martin z http://www.helium.webz.cz/. Regulátor nie je klasický s potenciometrami, ale otáčky vetrákov sa regulujú cez program priamo v operačnom systéme. Poďme sa teda pozrieť, ako regulátor vyzerá, čo ponúka a ako pracuje.

Regulátor otáčok je vhodný hlavne do systémov, ktoré majú viac ako 2-3 prídavné vetráky. S počtom prídavných vetrákov stúpa aj hluk. V tom prípade potom máte niekoľko možností. Jednou z nich je kúpa vetrákov, ktoré sa regulujú sami v závislosti od teploty (1000-2500 ot.min.). Druhým prípadom je kúpa vetrákov, ktorým otáčky môžete regulovať sami, ale cena jedného vetráku je vysoká (500 Sk). Tretím prípadom je kúpa lacnejších vetrákov a ich pripojenie na regulátor. 

 

PWM regulátor 

Aké ma vlastnosti náš regulátor :

  • regulácia otáčok 8 ventilátorov na 12V/300mA (každý ventilátor, je možné zosilniť), pripravený aj pre 92 mm ventilátory 
    maximálny prúd je 500mA (pozri ULN2801A-5A.pdf), ale nie je nad rezervu
  • PWM regulácia minimalizuje tepelné vyžarovanie
  • jednoduchá a lacná konštrukcia
  • riadenie cez sériový port
  • po zapnutí PC majú ventilátory plné otáčky a otáčky sú nastavené (môžete regulovať) po štarte operačného systému
  • pre monitoring otáčok ventilátorov je nutná malá úprava (jeden tranzistor, kondenzátor a odpor)

Na obrázku máte teda regulátor v plnej paráde. Jednoduchá konštrukcia. Ovládanie / regulácia otáčok prebieha cez sériový port. 

 

 

Výroba

Pre tých, ktorí sa v tejto oblasti resp. dobre vyznajú, môžu si zariadenie aj sami vyrobiť. Autor sám ponúka celý návod na svojich stránkach http://www.helium.webz.cz/.

 

Schéma regulátora / plošného spoja a rozmiestnenie súčiastok na plošnom spoji

 Toľko k vlastnej výrobe - takže tí z vás, ktorí už rozmýšľate o výrobe nech sa pozrú na jeho stránky s kompletným postupom a zoznamom súčiastok.

 

Regulátor v akcii - test

Po príchode balíka s regulátorom som veľa nečakal a ihneď ho napojil cez COM1, pričom bokom nezostalo ani 6 vetrákov (3x80mm prídavné na vrchu, boku a zadnej strane skrinky + 2x80mm vetráky v držiaku nad grafickou kartou + vetrák chladiča TT V7+). 

Bez ovládacieho programu na reguláciu otáčok by som asi nič "neporiešil" a tak sa program stiahol z tejto adresy.

Po zapnutí PC sa všetky vetráky rozbehli na plno a bol to doslova hluk vysávača - proste niečo hrozné. Musím ešte pripomenúť, že takýto počet vetrákov nepoužívam - pár som ich do skrinky dodal len kvôli testu. Po nabehnutí do systému som spustil program PWM for 8 fans a otvoril ovládanie cez COM1 port. Tým pádom som mohol začať posuvníkmi regulovať otáčky. Ihneď sa stiahli otáčky vetráku chladiča TT V7+ na 2500 ot./min, vetrák na vrchu som vypol úplne, nasávací-bočný vetrák zostal na plných otáčkach, vetrák odsávací na zadnej strane som stiahol na polovicu a posledné dva kusy vetrákov nad gr. kartou sa nastavili na polovičné otáčky.

Výsledný hluk po znížení otáčok bol oveľa, oveľa nižší, ako pri plných otáčkach. Po ďalších úpravách spolu s výmenou chladiča za veľmi tichý Arctic Cooling Super Silent Pro som docielil veľmi tichého systému.

Aj ďalšie poznatky sú veľmi dobré. Hoci systém reštartujete otáčky zostávajú na hodnotách, ktoré ste im zadali v programe pod op. systémom. Až po vypnutí a zapnutí PC sa opäť otáčky nastavia na štandardné hodnoty. Po naštartovaní op. systému sa otáčky znížia na hodnoty, ktoré ste im zadali v programe. Nutnosťou je však vytvoriť si zástupcu programu PWM a do kolónky cieľ, za cestu a názov programu pripísať hodnotu set. Daného zástupcu preniesť potom do kolónky PO Štarte.

 

Modifikácie regulátora

Verzia regulátora, ktorý som mal k dispozícii je bez monitoringu otáčok vetrákov. Na stránke autora je popis, ako monitoring dorobiť. Chystá sa aj verzia s monitoringom otáčok a teploty, pričom bude možnosť ovládať vetráky v závislosti od teploty. Bude to viac, ako zaujímavé zariadenie.

 

Záver

S regulátorom som viac ako spokojný. Pracuje bez problémov a nezaberá zbytočne veľkú pozíciu, ako je to v prípade regulátorov s potenciomermi (sú však užívatelia, ktorí preferujú skôr tento druhý prípad). Ak si zariadenie vyrobíte sami jeho cena nepresiahne 500 Sk.

V prípade akýchkoľvek otázok, prípadne by ste si chceli zariadenie objednať pozrite si stránku autora http://www.helium.webz.cz/ a napíšte mu mail - určite sa ozve.

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist