Otestovali sme hlasovú asistenku Cortanu - očarí vás

Otestovali sme Cortanu, je nákazlivá. Ako sme vám sľúbili počas veľkého testu Windows 10 pozreli sme sa ňu bližšie.

Poďme ale po poradí. V prvom rade je potešujúce, že si ju môžete vyskúšať aj vy v slovenskej verzii Windows 10, bohužiaľ s veľkým ale. Celý systém totiž musíte prepnúť do angličtiny. Na druhej strane, takýto proces potrvá okolo 2 minút.

Prinášame jednoduchý návod:

Vojdite do (nových) nastavení a vyberte položku „Čas a jazyk“. Vyberte miestne a jazykové nastavenia a zmeňte krajinu na USA. Následne pridajte jazyk, a to „English (United States)“. Po pridaní jazyka, kliknite na angličtinu a vyberte možnosti. V tejto možnosti je nutné stiahnuť jazykový balík, písanie rukou a predovšetkým reč. Stiahnu sa vám súbory o veľkosti približne 140MB.

Vyčkajte, kým sa vám súbory stiahnu a nainštalujú. Po dokončení skontrolujeme, či má systém angličtinu predvolenú.

Medzitým môžeme kliknúť na položku „Súvisiace nastavenia“, resp. ďalšie nastavenia dátumu, času a miestne nastavenia (otvorí sa nám „Ovládací panel“).

Vybereme „Jazyk“ a „Zmeniť formát dátumu, času alebo čísel“. Skontrolujeme, či máme „vyššie položený“ jazyk Angličtinu a domácu adresu zmenenú na USA. Na karte „Správa“ zase zmeníme jazyk programov na Angličtinu USA malo by to ale fungovať aj bez tejto možnosti.

Odhlásime sa alebo reštartuje počítač.

Cortanu nájdeme v poli vyhľadávania alebo medzi aplikáciami. Následne prejdeme jednoduchým nastavovacím procesom. V prípade, že máte vypnutú lokalitu, vás Cortana presmeruje na nastavenia. Je nutné lokalizovanie v oboch položkách zapnúť.

V prípade, že ste už Cortanu skúšali predtým napríklad vo Windows Phone 8.1, prenesú sa vám existujúce nastavenia. Posledným nastavením je zapnutie hlasového príkazu na aktivovanie Cortany. V tomto nastavení si viete Cortanu aj úplne vypnúť. Okrem toho si môžete nastaviť aj body záujmu.

Poďme k reálnemu používaniu.

V prvom rade nás zaujímalo ako funguje funkcia zobudenia príkazom „Hey Cortana“. V prípade notebooku systém rozoznal hlas približne v 90% oslovenia. Systém rozoznávanie hlasu sa zdokoňaľuje a preto prvých pár pokusov nemusí fungovať. Mimochodom, systém vás hneď upozorní na to, že nemáte mikrofón certifikovaný pre Cortanu. Napriek tomu funguje funkcia celkom spoľahlivo. Dokonca je možné systém naučiť len váš hlas.

Ďalej nás zaujímala funkcia počasia. Tu sa vyskytol prvý vážny nedostatok. Na otázku „Aké je počasie?“ resp. „Aké bude počasie zajtra?“, nám Cortana vyhadzovala výsledok niekde z oblastí Brezna. Vzhľadom na to, že ani jedno zariadenie nemalo GPS lokátor, sa systém snažil lokalizovať našu polohu len pomocou GPS. Táto funkcia je prakticky bez GPS nepoužiteľná, a to aj v prípade, že si nastavíte v bodoch záujmu (Počasie) vlastné mesto. Je to veľká škoda. Počasie z vášho mesta sa vám tak bude zobrazovať iba v rýchlom prehľade Cortany. Mimochodom Cortana zisťuje počasie zo systému Foreca. Zaujímavosťou je, že počasie zobrazuje celkom presne.

Ďalšou už funkčnou funkciou je možnosť vyhľadať výsledok zápasu či najbližšie zápasy svojho mužstva. Ak položíte správne otázku a systém vašu reč rozpozná, funguje bezchybne.

Boli sme zvedaví aj na jednoduché otázky, týkajúce sa miest, dátumu narodenia či veku. Cortana nemala problém slovne odpovedať, zložitejšie otázky už posielala na Bing v prehliadači. Vie aj jednoduché definície, dokonca odpovedá slove. Nechýba ani ovládanie zariadení, viete si tak napríklad zapnúť či vypnúť Bluetooth, zaujímavosťou je, že Wi-Fi adaptér ovládať nejde. Microsoft túto funkciu zablokoval, zrejme preto, že Cortana vyžaduje internet. Nefunguje ani ovládanie jasu.

Môžete sa jej dokonca opýtať na jednoduché matematické vzťahy či vzorce, presmeruje vás síce na Bing, ale zadaný príklad vypočíta správne.

Čo sklame je ale nefunkčnosť vytáčanie cez skype či prehrávanie videí na youtube piamo zadaním reťazca, v telefóne to ale funguje. Je však možné, že Microsoft pridá programy s podporou Cortany neskôr. Ďalej sklame veľké množstvo údajov, ktoré Cortana zbiera a posiela do internetu. Nielen, že o vás a vašich záujmoch vzniká databáza na serveroch Microsoftu, posiela sa aj malá vzorka hlasu. Cortana stále uvádzala (na jednom z testovaných počítačov), že nebol nastavený účet v mailovom kliente. Dá sa predpokladať, že MS opraví chybu.

Na druhej strane nastavovanie budíka, vytváranie udalostí v kalendári či pripomienok, funguje spoľahlivo. Na druhej strane takú navigáciu sa mi rozchodiť nepodarilo, zrejme pre chýbajúci GPS modul. Netreba zabudnúť ani na možnosť posielať email, tu však nezabudnite, že diktovanie textu musí byť v angličtine. 

Ak by som mal porovnať Cortanu so Siri. Vyzdvihnem v prvom rade hlasové odpovedanie. Siri vám síce relevatné výsledky zobrazí, hlasovo však odpovedá o niečo menej. Na druhej strane iOS podporuje diktovanie textu aj v slovenčine, čo je podľa mňa veľké plus. Ak ste si však zvykli na Siri vo svojom iPhone či iPade budete s Cortanou spokojní. Základnú činnosť zvládnu obe výborne.

Komentáre (6)
raptor2359
Ja čo som skúšal, tak mi počasie išlo bez problémov. Zakaždým mi "to" povedalo správne mesto aj počasie.
Pjetro de
Boli sme zvedavý ....hrubka jak svina. Aj mudri schiby? K obsahu: nie dakujem neprosim. Na tablete, smart-blb-tableto-lopato-fóne OK, ale hlasova asistentka na PC? To jakoze sekretarka na rusnom sekretariate, kde ma sefa a dalsich 5 ludi, huci jej tam kopirka a ona ma nieco vypravat nejakej kortane? Vidno pre koho su tieto chujiny aj cele Wokna10 robene. Podnikovy/firemny/sukrony sektor to iste neni. Ked uz sedim pri PC s klavesnicou a mysou, nejaka hlasova asistencka je mi na H......nehovoriac o tom, ze A) to je len spehovaci nastroj B) CPU ma od Broadwellu specificke vlastnosti aby v spolupraci s mikrofonom registroval a spracovaval aj v takmer vypnutom stave hlasy. Ozaj neprosim. Pocasie: 100x lepsie je liezt na smhu a kuknut aladina. Vypocet: nevyuzitelny nonsens, na to mi staci calc. A na zlotitejsie veci wolfram. Asi tazko mi bude dementna kortana prevadzat desatinne cislo 0,23 do 2jkovej sustavy, alebo ze by rozumela zadaniu rovnice....bez sance.
Ján Kisty
malo to byt "Bol som zvedavy" potom som cosi opravoval a zrejme mi ostalo mi autorskom v plurali...
Pjetro de
OK, diky za vysvetlenie.
zBill Gaťes
w10 su robene pre deti- su ako nepodarena omalovanka s blbuvzdornou ochranou ,,sukromia´´ ktore neni sukromie :-D
Pjetro de
WinXP bol, je a bude/ostane legenda. Uz vo Win7 mi niektore veci celkom nevonaju ale v porovnani s Win8 family 8.1, update1, SP1, pack1, fix1, prd1, trt1 a Win10 je zase Win7 kral.
Pridať nový komentár
TOPlist