Nový chladič Od Thermaltaku - DRAGON ORB 3

Pred nedávnom som sa na www.hardocp.com pozeral na celkom pekné, nové chladiče od známej firmy Thermaltake. Musím povedať , že vyzerali slušne. Zapáčil sa mi hlavne jeden z nich - Dragon Orb 3. Už na pohľad je oveľa masívnejší , ako klasické turbíny a aj riešený inou cestou. Na www.overclockers.com , ktorý považujem za dosť dôveryhodný zdroj, už chladič otestovali a tak sa pozrime, ako vyzerá a ako dopadol. 

Na obrázku je chladič v celej kráse a aj výške.

Už na pohľad vidno , že chladič sa skladá z 2 častí. Jadro spodnej časti je kompletne medené a je zakončené pri pohľade z vnútra 110 rebrami. Tie sú vysoké 8 mm. Medené jadro ukončené týmito rebrami by malo odvádzať teplo lepšie.  Okolo medeného jadra sa nachádzajú modré klasické hliníkové rebrá , ako sme zvyknutí z klasických turbín (Titan M5AB , Platinum Cooler). 

 

Vrchnú časť tvorí samozrejme poriadny vetrák. Špecifikácia je celkom zaujímavá : 7000 otáčok, 38 cfm, 37 dBA . Keď pozerám na hluk - tak to vyzerá zaujímavo , pri pohľade na otáčky. Ale späť k vrchnej časti chladiča. Samotný vetrák je ohraničený opäť zvislými , dosť dlhými rebrami. Sú dosť mäkké , takže nieje problém ich zohnúť dovnútra. Podľa www.overclockers.com však nemajú veľký účinok na chladenie z dôvodu veľmi malého kontaktu zo základňou chladiča. Vrchná časť a vetrákom sa v podstate dotýka chladiča v 3 častiach. Sú to šruby , ktorými sa vrchná časť pripevní s základni. Jednoznačne súhlasím s týmto názorom.

 

 

Detailný pohľad na šrúbky , ktorými sa prichytáva horná časť k základni.

 

Iná vec je už samotná základňa chladiča zospodu. Ako som spomenul vyššie - je vytvorená z medi , je mohutná a vysoká , čo by malo pomôcť k lepšiemu chladeniu. Ako vidno na spodnom obrázku , tak ako aj na Titanoch M5AB aj tu sú na medenej základni akési pravidelné kruhy. Chladič sa dodáva s klasickou pastou , ktorú však na www.overclockers.com odstránili a použili Top pastu - Artic Silver II.

 

 

Spona je zaujímavá. Ku klasickým 3 dierkam pre Socket pribudla aj plocha pre šrubovák , čo naznačuje že asi tento chladič len tak s rukami nenasadíte. Poslednú dobu sa aj u mňa stáva štandardným použitie šrúbováku - je to rýchlejšie a keď si zvyknete , aj bezpečnejšie. 

Chladič váži 640 gramov !!! čo nespĺňa ani Intelovské , ani AMD špecifikácie odporúčaných chladičov. Preto sa asi použila aj silná spona.

 

TEST

Zostava: IWILL KK266, Athlon 1133 @ 1330, 1.85 V - 82.7 wattov; Duron 800 @ 1000 na ABIT KT7, 1.9 V - 63.1 wattov; PIII 700 @ 933, 1.8 V - 29.2 wattov.  Systémy boli zaťažované programom Prime 95 , teploty boli odmerané po 1 hodine. 

Cez medené jadro v základni chladiča bola vyvŕtaná diera až do jeho stredu  - do ktorej sa vložil t. senzor. Okolitá teplota bola meraná 1 cm nad vetrákom chladiča. Hluk vetráku , ktorý bol mimochodom 69 dba sa meral 8 cm nad samotným vetrákom.  

Pribudla aj teplota zo zadnej strany procesora. Ta sa merala umiestnením senzora vo vnútri Socketu na jeho stred. 

MBM je teplota , ktorá bola zmeraná programom Motherboard Monitor.

 

Systém
Teplota CPU
Teplota Okolia
Delta
C/W
MBM
Teplota zadnej strany CPU
Iwill KK266 - T-Bird 1330MHz @ 1.85v
45.7 C
26.5 C
19.2 C
0.23
43 C
54.5 C
ABIT KT7 - Duron 1000MHz @ 1.9v
42.0 C
26.3 C
15.7 C
0.25
41 C
44.0 C
Iwill BD133 - PIII 933MHz @ 1.8v
32.8 C
25.0 C
7.8 C
0.27
37 C
NA

Hodnota Delta je rozdiel medzi teplotou CPU a teplotou Okolia. Zastavím  sa pri hodnote C/W. Mohli ste si všimnúť , že aj výrobcovia pri charakteristike chladiča uvádzajú túto hodnotu. Tú dostaneme podielom hodnoty Delta a Wattov , ktoré vyžaruje CPU. Znamená , že pre každý další watt , ktorý CPU vyžiari , heatsink ochladí jadro CPU o hodnotu (C/W x watty) plus teplota Okolia. Príklad : pri teplote Okolia 25 C , hodnoty C/W 0.25 a CPU vyžarujúceho 50 wattov znamená , že teplota CPU bude 50 x 0,25 = 12,5 C vyššia, ako teplota okolia teda 25 C+12,5 C = 37,5 C. čím je hodnota C/W nižšia , tým je aj teplota chladeného CPU nižšia. Platí: čím nižšia hodnota C/W , tým lepšie.

 

Záver

Chladič ako aj jeho výsledky sú v porovnaní s predchádzajúcimi "turbínami" oveľa lepšie. Určitý podiel na tom má samozrejme nielen medené jadro , ale hlavne 7000 rpm vetrák. Mínusom je opäť hlučnosť týchto vysokootáčkových vetrákov , ale ako si všímam pomaly , ale iste si na to budeme musieť zvyknúť (hlavne pri vysokých frekvenciách). Ja len dúfam , že sa tento výrobok objaví aj u nás ( www.chladice.sk ) a budeme mať možnosť ho otestovať.

Pridať nový komentár
TOPlist