Výskumník zverejňuje 10 miliónov prihlasovacích mien a hesiel

Bezpečnostný výskumník Mark Burnett zapĺňa titulky správ po zverejnení zoznamu 10 miliónov prihlasovacích mien a hesiel na internete.

Výskumník sa snaží testovať a zároveň protestovať proti americkej počítačovej kriminalite. Pravdepodobne sa netreba ničoho báť čo sa týka zverejneného zoznamu. Všetky tieto mená a heslá v zozname boli verejne k dispozícii každému, kto by ich zadal do vyhľadávača.

Zverejňovanie hesiel za účelom výskumu už nie je tak ojedinelé ako zverejňovanie používateľských mien, kedy sa blíži ku hranici anti-hackerských zákonov. Aby sa uistil, že nebol poškodený žiaden subjekt, Burnett si zohnal povolenia z mnohých stránok a kombinoval vzorky z tisícov globálnych incidentov v posledných piatich rokoch a spojil ich s inými dátami ktoré sú niektoré staré až 10 rokov.

Zároveň odstránil identifikačné kľúčové slová a manuálne preskúmal väčšinu dát ktoré by mohli odkazovať na jednotlivca. Výskumník sa domnieva, že zoznam obsahuje predovšetkým nepoužívané heslá.

Burnett povedal, že jeho zámerom nie je podvod, uľahčenie neoprávneného prístupu k počítačovému systému, ukradnutie identity druhých ani napomáhanie trestným činom či poškodenie akejkoľvek  osoby alebo subjektu.

Namiesto toho sa vyjadril, že jeho zámerom je podporovať výskum s cieľom vykonávania autentizácie bezpečnejšie a zlepšiť ochranu pred podvodmi či neoprávnenými vstupmi. Na svojom blogu zdĺhavo uviedol dôvody, prečo by nemal byť zatknutý, bude očakávať či úrady zasiahnu.

Zdroj: techspot

Komentáre (5)
etpozemstan
dobrým heslom je napríklad Kos1928IcE3765koSIce1a2b3c4d5e6f7g8h9i0j
roxor
nekecaj, také mám ja
Lyzicka
vela stastia v praci, ked sa tym heslom mas kazde rano prihlasovat
roxor
nekecaj, také mám ja
Občan SR 42%
Heslo je nanič. Odkedy hackery odhalili heslo NBU 12345 , ktoré bolo super bezbećné a aj ja som využíval tak zásadne používam vśade 11111.
Pridať nový komentár
TOPlist