Virtuálny svet pre astronautov vytvorený pomocou Oculus Rift

Zmierniť stresujúce účinky pobytu vo vesmíre na psychiku astronautov sa NASA snaží už dlhší čas. Oculus Rift by mohol byť nástrojom, ktorý pomôže.

Zrejme každý človek by sa rád pozrel do vesmíru osobne a pobudol tam nejakú dobu. Lenže dlhodobý pobyt vo vesmíre môže byť stresujúci. Každý človek to preciťuje rôzne, jeden viac, druhý menej, no pre každého je to obrovská zmena voči predchádzajúcim skúsenostiam. NASA ešte v roku 2001 poverila vedcov z univerzity Dartmouth Digital Arts Leadership (DALI), aby vypracovali softvér a technológiu na zmiernenie stresujúcich faktorov vplývajúcich na astronautov pri pobyte vo vesmíre. Grant na túto úlohu mal výšku 1,6 milióna dolárov.

S príchodom Oculus Rift VR sa vývoj urýchlil. Profesor Lorie Loeb z univerzity Dartmouth hovorí, že jeho tým už pracuje na multisenzorickom systéme. Obsahovať má imitácie vôní a zvukov, ktoré oklamú mozog tak aby vzniknutá situácia navodzovala príjmené a ukľudňujúce podmienky. Tím taktiež pracuje aj na digitálnom terapeutovi, ktorý by riešil u astronauta psychosociálne problémy a predchádzal ich zhoršeniu.

Ku dokončeniu celého programu už nechýba veľa. Prvý test bude premiérovo vykonaný počas misie HI-SEAS, ktorá je simuláciou osem mesačnej cesty na Mars a uskutoční sa v simulačnom kryte s priemerom 11 metrov. Vyvíjaná technológia sa trochu približuje k technológiám zo známych seriálov ako Star Trek alebo Stargate. Napríklad v Stargate mali Antikovia kapsule v ktorých dokonale vedeli simulovať virtuálny svet. Kedy táto technológia dospeje v reálnom svete do tohto štádia je dnes ťažko odhadnúť.

Zdroj: independent.co.uk

Pridať nový komentár
TOPlist