Veľký krok ku kvantovým superpočítačom

Že by prielom na ceste ku kvantovým zariadeniam? Vedci prišli na spôsob ako ich prepojiť.

Možno ste to netušili, ale jeden z najväčších súčasných problémov kvantových počítačov je problém ich vzájomeného prepojenia. Takéto rozhrania zaberajú výraznú väčšinu plochy čipu. Keď si uvedomíme, akú rýchlosť spracovania údajov môžu dosiahnuť kvantové superpočítače, uvedomíme si, že takéto rozhrania výrazne limitujú kvantové systémy. Tím vedcov z celého sveta (Mark Thompson na univerzite v Bristole) vybudoval a otestoval kvantové prepojenie spájajúce dva čipy. Kvantové previazanie je vlastnosť častíc, ktorú je potrebné pri prenose zachovať. Problém je udržať takýto stav. Využitím optických pätiek sa to ale podarilo (fotóny pozdĺž vlákna cestujú, tak, že sa prekrývajú). Fotóny si „ako keby“ vymieňali v mieste previazania informácie. A to polarizáciou, teda v mieste previazania existujúce fotóny interferujú s novovytvorenými, ale polarizovanými fotónmi. Novovytvorený fotón už letí do druhého čipu. Z druhého čipu prebieha opačný proces.

Celý proces je veľmi zložitý a preto sa ťažko opisuje. Vedci prirovnávajú krehkosť celého systému ku kýchaniu. Stačí, že niekto kýchne a celé prepojenie zanikne. Systém má zatiaľ od dokonalosti ďaleko, je nutné napríklad znížiť straty v zariadení. Na druhej strane „quantum interconnect“ je prvý veľký krok k superpočítačom.

Celý projekt nájdete popísaný v práci tu.

Zdroj: technologyreview, endgadget, Cornell Uni

Image Credit: "DWave 128chip" by D-Wave Systems, Inc. - D-Wave Systems, Inc.. Licensed under CC BY 3.0 via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:DWave_128chip.jpg#/media/File:DWave_128chip.jpg

Pridať nový komentár
TOPlist