Vedci chcú upraviť živé kobylky na hľadačov bômb

 
Pyrotechnici v budúcnosti nebudú možno spoliehať na roboty pri hľadaní bômb, ale na kobylky. Podľa vedcov sú lepšie ako roboty, aby však boli použiteľné potrebujú zopár úprav.

Vedci z Washingtonskej univerzity v St. Louis skúmajú zaujímavú možnosť využitia bežných kobyliek. Od armády získali grant vo výške $750 000 aby uskutočnili svoj sen, ktorým je premeniť živé kobylky na akýchsi kyborgov, ktorí dokážu vyňuchať bomby.
 
 
Vedúci výskumu je Baranidharan Raman, ktorý hmyz skúma roky. Spolu so svojim tímom zistil, že kobylky môžu veľmi dobre identifikovať rozličné pachy. Ak sú kobylky vytrénované, sú údajne schopné rozlíšiť jednotlivé vône aj v zmesi viacerých zápachov. Raman tiež tvrdí, že kobylky môžu byť efektívnejšie pri hľadaní bômb ako roboty nakoľko majú v tykadlách množstvo prírodných senzorov. Podľa neho netreba znovu vynájsť koleso, stačí len využiť biologický materiál, ktorý je bežne k dispozícii. Kobylky majú na tykadlách stovky až tisíce senzorov rôzneho druhu a sú tak vhodné na hľadanie bômb. Mozgu kobyliek trvá navyše iba niekoľko sto milisekúnd, kým začne sledovať nový zápach v ich okolí. V tomto smere sú kobylky lepšie ako ľudia či psy.
 
Matka príroda síce na kobylkách odviedla skvelú prácu, no predsa len potrebujú pre svoj účel hľadania bômb trochu pomoc od vedy. Výskumníci preto plánujú implantovať do mozgu kobyliek elektródy, aby ovládli tykadlá kobyliek a dokázali snímať elektrickú aktivitu. Operátor takejto kobylky totiž potrebuje vidieť všetko čo kobylka tykadlami nasníma a na prenos týchto údajov chcú vedci „osedlať“ na chrbát kobylky drobný vysielač. Údaje by sa bezdrôtovo z chrbta kobylky preniesli k operátorovi, kde by rozsvietená červená LED znamenala, že kobylka zacítila bombu, v opačnom prípade by svietila zelená LED.
 
Aby toho nebolo málo tak vedci majú v úmysle upraviť ak krídla kobyliek kvôli ovládaniu. Krídla chcú „potetovať“ biologickým nanomateriálom, ktorý konvertuje svetlo na teplo. S pomocou laseru by operátor dokázal takto kobylku ovládať. Namieril by laserový lúč na ľavé krídlo, to by sa zahrialo a kobylka by išla doľava. Pri namierení laseru na pravé krídlo by išla doprava. 
 
Ak pôjde všetko podľa plánu a Ramanove kobylky nevybuchnú, mali by mať testovanie prototypu hotové do roka a do 2 rokov by mal byť celý projekt ukončený.
 
Zdroj: engadget
 
Pridať nový komentár
TOPlist