V USA sa rozmáha predaj plameňometov!

V krajine neobmedzených možností sa rozmáha predaj nových a hlavne legálnych plameňometov.

V súčasnosti predávajú plameňomety, ktoré sú prvýkrát oficiálne a hlavne komerčne dostupné v USA, najmenej dve spoločnosti. CEO spoločnosti Ion Productions Team z Michiganu, Chris Byars sa bráni, že zariadenie by sa malo používať v prípade, že neohrozuje iných alebo cudzí majetok. Sám je zástanca osobnej slobody a s tým spojenej zodpovednosti. Ďalej tvrdí, že jeho firma dostáva podporu od polície, hasičov či samotných zákazníkov, aby plameňomety ostali legálne. Tvrdí, že chcel vytvoriť revolučné zariadenie a o niečom podobnom sníval už v roku 2007.

Firma predala 350 kusov v cene 900 dolárov (v cene je zahrnuté aj prepravné) za pár posledných týždňov. Firma zbierala peniaze aj cez crowdfunding IndieGoGo, s cieľom vyzbierať 40 000 dolárov, čo sa jej už podarilo splniť.

Model XM42 je schopný „šľahať“ oheň až 25 stôp, pričom oheň môže horieť až 35 sekúnd v prípade plnej nádrže. Váha s plnou nádržou je len 4,5 kilograma.

XMatter z Ohia predáva totožné zariadenie za 1600 dolárov (váži ale 22 kíl), má však väčší dosah.

Samozrejme už sa našli aj odporcovia, najmenej jeden primátor (Jim Fouts z Warrenu, Michigan) žiada zvýšiť obmedzenia na ich používanie. Obáva sa, že používanie takéhoto zariadenia môže viesť ku katastrofickým škodám okoliu, no zraneniu sa nevyhýba ani samotný používateľ. Používanie butánu a benzínu je jednoducho nebezpečné. Dodáva, že takéto zariadenie je pritom zakázané Ženevskou konvenciou (dohodou). Tvrdí, že si nevie predstaviť nič horšie než smrť zaživa uhorením, resp. spálením.

Prekvapím je aj to, že federálne zákony nijako nedefinujú predaj, výrobu či používanie plameňometov. USA v roku 1981 pritom podpísali „The Convention on Certain Conventional Weapons“, ktorá v protokole III (Indendiary weapons) zakazuje využívanie obdobných zbraní. Pravda, dohoda sa týka len samotných štátov (resp. armády), nie verejnosti.

V ďalšom meste (Troy) v Michigane, bola držba a využívanie plameňometov striktne zakázaná. Porušenie zákazu sa trestá až 90 dňami vo väzení či pokutou 500 dolárov (prípadne kombinácia oboch).

Zdroj: arstechnica

Komentáre (3)
DDR dva megahertze
Závidím im, redneckom.
MJKE
Hádam predajca nezabudol upozorniť používateľa, že sa môže popáliť. Inak "hor sa" do súdnych sporov s jasným víťazom.
aa
Zatial mi musi stacit horak na prasce.
Pridať nový komentár
TOPlist