Úspešný teleskop Herschel končí, došlo mu tekuté hélium

Najväčší infračervený teleskop aký sa kedy dostal na obežnú dráhu zeme prekonal všetky očakávania, teraz končí svoju púť.

Infračervený teleskop Herschel európskej vesmírnej agentúry ESA sa včera pri svojej pravidelnej komunikácií so Zemou prihlásil s informáciou o stúpajúcej teplote na jeho palube. To je neklamným dôkazom toho, že sa už celkom minula 2300 litrová zásoba tekutého hélia, ktoré udržovalo zariadenia blízko teploty absolútnej nuly. Týmto sa definitívne končí úspešná kariéra tohto teleskopu, ktorý prekonal všetky očakávania vedcov.

Počas svojej trojročnej misie poskytol Herschel unikátny pohľad na vznik hviezd, pozrel sa aj do ďalekých Galaxií kde sa ročne zrodia tisícky hviezd podobných nášmu Slnku. Okrem toho objavili citlivé nástroje teleskopu v hlbinách vesmíru tisícky krát viac vody, ako je v oceánoch na Zemi, pričom tiež zistil napríklad aj veľmi veľkú podobnosť vody v kométe Hartley-2 s tou u nás. To spustilo opäť debaty vedcov o pôvode vody a teda aj života na našej dnes modrej planéte.

Počas svojej „kariéry“ poskytol Herschel viac ako 35 tisíc vedeckých pozorovaní, z ktorých sa bude čerpať aj dlhé roky po jeho zaslúženom odpočinku. Vedci predpokladajú, že nové objavy sa ešte len čakajú v množstve zozbieraných dát.

Až do konca mája čakajú sondu viaceré technické pokusy, po ktorých bude definitívne „odparkovaná“ na obežnej dráhe okolo Slnka.


Podobný záber galaxie Androméda v infračervenom spektre by z povrchu Zeme nemohol byť kvôli atmosfére nikdy spravený


Svetlé body v strede záberu sú mladé protohviezdy

Zdroj: ESA

Pridať nový komentár
TOPlist