„Túlavé“ vlny vznikajú prakticky z ničoho, potvrdzujú vedci

 
Túlavé vlny majú mnoho odlišných mien ako napríklad obrovské vlny, extrémne vlny, obrie vlny, monštruózne vlny či vražedné vlny, vždy je však reč o rovnakom prírodnom úkaze, ktorý bol vďaka malému množstvu dôkazov považovaný dlhé roky za mýtus. Posledné roky sa však o ich prítomnosti vie aj vďaka ľudom, ktorí prežili náraz takýchto vĺn.

Najčerstvejší výskum vedcov nepriamo potvrdzuje, že „túlavé“ vlny na mori skutočne vznikajú takmer z ničoho nič a sú väčšie ako sa predpokladalo.
 
Čím sú tieto obrovské vlny také zaujímavé? Na rozdiel od bežných vĺn totiž nemajú sínusový tvar, ale vyzerajú skôr ako veľká kolmá vodná stena s výškou do 35 metrov. Rýchlosť takýchto vĺn je 70-80km/h a pri náraze do lode môžu vážne poškodiť aj tie najodolnejšie lode vďaka tlaku až 100 ton na m2. Obrie vlny vznikajú na otvorenom mori za doteraz nie celkom objasnených podmienok.
 
Nový výskum vedcov z University of Oxford a University of Western Australia publikovaný v Proceedings of the Royal Society však naznačuje, že tieto vlny vznikajú veľmi náhle pričom ich nasledujú menšie vlny. Matematické modely tiež ukázali, že hrebene týchto túlavých vĺn sú dlhšie ako hrebene menších vĺn za nimi.
 
Profesor Thomas Adcock z oxfordského oddelenia inžinierskych vied navyše uvádza, že výskyt takýchto vĺn pritom nie je vôbec ojedinelý a v oceánoch sa vyskytujú pomerne často. Námorníci na lodiach však nevidia postupne stupňovanie vĺn, z ich pohľadu je možné len pozorovať náhly príchod obrovskej vlny takpovediac z nenazdajky o čom svedčia aj svedectvá námorníkov, ktorí náraz takejto vlny prežili. Podľa simulácii sa to deje preto, že veľké vlny majú tendenciu pohybovať sa smerom k čelu skupiny menších vĺn a sú tak vpredu. Výskumníci pre analyzovanie pohybu vĺn využili simulácie založené na nelineárnej fyzike a následne spustili stovky simulácii náhodných vĺn aby porovnali rozdiely medzi lineárnou a nelineárnou dynamikou vĺn.
 
Ich výsledky teda potvrdzujú dlhoročné tvrdenia námorníkov, ktorí uvádzajú, že takéto vlny vyzerajú ako vodné steny, ktoré prichádzajú odnikiaľ. V rozbúrenom mori tak posádka lode nemá šancu zistiť, že sa k ním blíži obria vlna.
 
Zdroj: phys.org
 
Komentáre (4)
passco
O nich som počul :) Same záhady sú tu
Kamil
uz je o tom dlhe roky dokument a aj miesta kde sa najviac vyskytuju.
Anton Lokavý
Zaujímavé .... najprv sa v Európe objavili túlaví moslimovia a teraz za nimi prídu aj túlavé vlny ???
AndrejTab
Taka vlna vznikne ked so v mori prdnem he he
Pridať nový komentár
TOPlist