Tesla Motors chce batérie pre domácnosti nabíjané solárnou energiou

Tesla Motors pripravuje batérie pre domácnosti. Predstavené by mali byť 30. apríla.

Cieľom je vďaka solárnym panelom nabíjať Li-ion články pre domáce použitie. Cez deň sa takto články nabijú a v noci ich bude možné používať. Používatelia s väčšou kapacitou panelov (zbernou plochou fotónov) môžu teda túto energiu ukladať bez toho aby ju museli hneď dostať do siete. Tesla chce vytvoriť „off-grid solar-powered“ domy. V skratke, domy nezávislé na existujúcej sieti, napájané solárnou energiou. Khobi Brooklyn, hovorkyňa Tesla sa vyjadrila v duchu, že ďalšie informácie budú poskytnuté až o týždeň.

CEO Tesla Motors, Elon Musk ešte 30. marca tweetol (zverejnil) prehlásenie, kde sa pochválil, že firma chystá novú produktovú líniu a nebudú to autá. Pravdepodobne mal na mysli práve tieto batérie. Cena ani kapacita batérií zatiaľ nie je jasná, ale vzhľadom na to, že autá nepatria medzi najlacnejšie na trhu, to určite nebude málo. Nízka cena by bola prekvapením. Iný zdroj uvádza, že batéria s 10kWh stojí 13 000 dolárov. Pre firmy existuje aj alternatíva 400kWh. Pričom v USA už rok beží testovacia prevádzka. Túto informáciu ale berte ako nepotvrdenú.

Zdroj: Guru3D

Komentáre (26)
M1ch4l
10 kWh je prilis malo. Bateria vobec nemusi byt taka draha. Keby 10kWh bateria stala 13 000 dolarov, vobec by sa to neoplatilo oproti zapojeniu do siete, ani pri zivotnosti baterie 10 rokov. Zapojis par spotrebicov po 1kW a mas prazdnu baterku ani nevies ako. Takyto napad som mal minule aj ja, ze by nieco take mohlo fungovat. Ale jak som to zacal orientacne pocitat, uz to nevyzeralo tak ruzovo. Velmi zalezi na cene baterky. Vzhladom na to, ze by slo o dom a nie o auto, tak by baterka mohla byt relativne lacna. Totiz baterka v Tesle je ciastocne draha aj preto, ze auto ma velky vykon. Ked potrebujes, aby baterka zvladla zatas 400kW, tak to urcite navysuje cenu. V dome ale staci max. zataz mozno 10kW a vsetko frci v pohode.
AmOK
Suhlasim, 10kWh je malo, resp. ako zalozny zdroj, alebo na chatu ok, ale cely tento clanok je dost povrchny, tak by som tu uvedenu cenu 13 000 bral s rezervou.. :D Elon Musk ma trochu ine predstavy o cene: Elon Musk dokonce v nedávnem rozhovoru řekl, že „by bylo zklamáním, kdyby trvalo 10 let, než se dostaneme na hranici 100 dolarů/kWh.“ http://www.hybrid.cz/gigatovarna-tesly-srazi-cenu-baterii-na-100-dolarukwh http://www.hybrid.cz/tagy/cena-baterii Momentalna cena 1kWh LiFePO4 by mala byt okolo +-400 usd.
MQ
Koncept ako celok je uplne zly. 10kWh je mozno tak na chatu, ale nie na utiahnutie domu. Cena a navratnost je hlupost³ Nebavime sa len o zakladnej cene, ale aj o nutnej obmene baterii po konci ich zivotnosti. Ako casto to je? Mozno kazde 3 roky. Vrati sa mi investicia do 3 rokov, budem aspon vo vyrovnanej bilancii? NIE, ani zdaleka! Este to nebude ani vyrovnane a uz ma budu cakat dalsie vydavky na nove baterie. Ano, nebudem musiet kupovat nove solarne panely a instalaciu, ale aj tak nebudem na 0, ale budem v - a myslim si, ze v dost hlbokom -. . Pokial nebude vyladena technologia superkondenzatorov, ktore budu radovo lacnejsie, ich kapacity budu radovo vyssie, nabijanie bude radovo rychlejsie, zivotnost bude radovo vyssia, tak nema cenu sa bavit o takychto akoze novinkach, postavenych na zastaralych technologiach. BTW, Nemecko je v tejto oblasti spicka (solarne panely, vyroba elektriny z nich, odpredaj do verejnej siete, uskladnovanie....) staci si to porovnat a je jasne, ze Egonove sny, su len snami vhodnymi pre chatu, nie pre dom. Otazne je aj to, co povazuje Egon za dom? ;-) . Ekonomicky a aj ekologicky, vyjde lacnejsie stara technologia uskladnovania stlaceneho vzduchu v zasobniku a jeho premena na elektrinu. To ma sice tiez svoje nedostatky, ale tam, kde sa to da pouzit, je to bezkonkurencne lepsie, ako baterie a cely system okolo toho.
M1ch4l
napad je to dobry a pokial by bola rozumna cena baterky, bolo by to aj navratne. Tesla dava garanciu 8 rokov na baterky v Model S, cize baterka v dome moze v pohode vydrzat 10 rokov. System solarnych panelov je este na dlhsie. Cize to by malo byt ok. Na dom by to chcelo aspon tak 50 kWh. Ak sa chces komplet odpojit od siete, musis pocitat aj s rezervou a riesit otazky ako "co ak bude tyzden zle pocasie?" pokial viem, najlepsie (najucinnejsie) komercne dostupne solarne panely ma v ponuke USA firma sunpower a maju kusok cez 20%. Neviem, aku maju cenu, ale pri investicii na povedzme 20 rokov sa asi vyplati vsadzat na ucinnost.
MQ
Dava 8 rocnu zaruku a moze jej to vychadzat....pri autach. Pretoze bateria v autach sa nenabija kazdy den. Na rozdiel od tychto domovych, ktore sa nabijaju kazdy den a tym sa znizuje pocet ich nabijacich cyklov, tym aj ich zivotnost, kvalita chemikalie, ktoru bateria obsahuje, atd. Je pravdou aj to, ze kvalita baterii oproti starsim generaciam vzrastla, ale cena nejako dramaticky neklesla a zivotnost a pocet nabijacich cyklov tiez neletel do zavratnych vysin. . Zmienka o pocasi je tiez trefna. Bude zle pocasie a vsetko mimo tropickeho, alebo subtropickeho pasma, bude v keli. Navratnost mimo tie pasma sa bude neumerne predlzovat a opat budeme tam, kde som spominal, v hlbokom - Cele sa to moze tykat len maleho % domacnosti, ktore budu stastne, ked budu bilancne na 0.
MarianTalarik
10kWh je UPLNE PERFEKTNE. Zober si kolko minies pri beznej domacnosti bez zvarania, prania a podobne : mas zapnuty televizor (300W), niekolko ziaroviek, pocitac (250W) respektive tak ako ja tri notebooky po 30W, proste zeries niekde okolo kilowattu. To znamena ze 10kWh bateria ti da energiu na DESAT HODIN prevadzky, ktoru samozrejme nepotrebujes pretoze o polnoci ides chrapat. Mas tam teda aj nejaku rezervu na pokrytie prania, pripadne mikrovlnky (2500W na minutu a pol co je v kWh nula cela prd), mas tam pokrytu chladnicku (zase cojaviem 1.5kW na par minut za vecer, povedzme 20 az 40 minut prevadzky za vecer)... 10kWh je uplne perfektnych. Je to ekvivalent viac ako osmych 12V/100Ah baterii co poznas z auta (8x 12x 100 = 9600Wh = 9.6kWh, samozrejme sa vobec nebavme o zivotnosti klasickych autobaterii pri takomto pouziti, za polroka je po nich). Cenovka 13.000 dolarov je prieser. Ak je to za celu sadu, panely, baterie, menice, vsetko, tak je to s extremne skripajucimi zubami, ale aj tak prilis drahe. Ak je to za baterie samotne, to sa ani nemusia snazit pretoze to uz dnes kupis lacnejsie bez Tesly - LiFePo4... Kapacita 10kWh je uplne vyborna, tam nie je ziadna chyba. Ak teda zrovna nezvaras po nociach pripadne neprevadzkujes datacentrum.
MQ
Vzhladom k tomu, ze sa bavime o americkych domacnostiach, tak si uplne perfektne mimo. Americania su cez den vacsinou v praci, z ktorej sa vracaju az vecer, podvecer, neskor v noci. Vtedy nastupuje faza varenia, ano americania varia v prevaznej miere na elektrine, + mikrovlnka + rura na pecenie.... Pranie, ano, vacsinou az ked sa vratia domov. Chladnicka....asi si nevidel americke chladnicky. To su trochu ine monstra, ako tie nase a poviem ti, ze zeru podstane viac, ako si predstavujes a robia to 24/7. Prirataj si telku, casto krat nie jednu, pocitace, herne konzoly.... No a aby som ta uplne dorazil, tak ceresnicka na zaver. KLIMATIZACIA. Ta u nich slape takmer 24/7 a to nie len na chladenie, ale aj na vykurovanie, takze to mozes povazovat za v priemere 6 mesacne denne pouzivanie 12/7. Len pre predstavu, ich klima ma priemerny odber 3,5-5,5 kW.... A si dosiel stara mama. . To si este stale si nezapocital biednu zivotnost baterii a ich nutnu obmenu, po relativne kratkej dobe. Aj ked ich kupis mierne lacnejsie, ako od Tesly, stale budes v - . Tvoje prepocty su tak na chatu, mozno pre slovensku dvojicu bez deti, ale inak si vedla. V podstate takto nejako sa zavadza spotrebitel a nadejna ovca na dojenie. Urobime prepocet na neexistujucu idealnu rodinu v neexistujucej idealnej situacii, zovseobecnime to a podhodime hlupym masam, ktore sa na to chytia a zacvakaju to. Oni prerobia, my ziskame = ciel splneny. ;-) . Nehovorim, ze v niektorych pripadoch to nie je vyhodne. Urcite sa take najdu, ale jedna sa o velmi male % domacnosti, ktore pri troche rozmyslania mozu najst aj ekonomicky a ekologicky vhodnejsie riesenia.
M1ch4l
Na noc to staci, ale to moc nema vyznam. Viac tu energiu potrebujes cez den, potom 10kWh jednoznacne nestaci. PRiklad: Zenska ti zacne varit polievku a pecenu kacku s kapustou a knedlikmi :D Hned mas odber mozno tak 4kW. Synator ti bude hrat na PC 0.5kW. Dcera bude vysavat 1kW a ty budes ako spravny tatko cumiet na 8K TV 0.5kW. s 10kWh baterkou pri takomto odbere skor dojde baterka ako zenska dokonci ten obed.
passco
Asi ste nepochopili podstatu .. On chce samostatný dom aby si nemusel využívať elektrinu zo siete. Povedz mi kto je taký hlupák a si myslí, že to bude fungovať tak, že oni ti dodajú systém a ty budeš na nom fungovať ako doteraz. Na zahrade budeš stavať garáž a zapojíš si tam do siete miešačku, vrtačku, cirkulár a ďalších X somarín. Človek čo chce samostatný dom, bude musieť uvažovať aj trochu inak nie len frflať, že ti to neutiahne pekáč a počítač :)
MQ
Podstata je pochopena. Ale povedz mi, co je to za nezmysel, instalovat si taku "novinku" a potom sa dtasticky obmedzovat a menit zivotne navyky? Ved to nema logiku. Novinka mi ma sluzit a neobmedzovat ma, nie ze ja mam sluzit jej a prisposobovat sa jej. Kto chce samostatny dom a nechce sa obmedzovat v ZAKLADNYCH veciach, tak naozaj rozmysla skor, ako sa do toho pusti. Samozrejme zisti, ze 10kW je sakra malo a nainstaluje si podstatne vyssi vykon. Ktory podstatne zdvihne cenu projektu a naklady na jeho udrziavanie. Vtedy zisti, ze existuju aj podstatne vykonnejsie, lacnejsie a podstatne trvacnejsie alternativy. . Tento koncept je ako so stredoskolskej odbornej cinnosti. Na tak velky a zvucny koncern, so zazemim inzinierov, je to zalostne slabe a odflaknute. Je to zalozny zdroj, nie alternativa k uplnej samostatnosti.
passco
Ked sa chceš odtrhnúť z moderného spoločenstva a žiť svojim samostatným štýlom bez toho aby si musel mať strach či ťa nejaká spoločnosť neodreže od prudu chce aj trochu zmeny vo svojom životnom štýle.. Jasné že pre konzumenta a materialistu 21 storočia je to obmedzovanie, keď nemôže mať rozsvietené 24 hodín denne a nemôže použiť cirkulár, miešačku a práčku zároveň. Lebo by mu to kapacita neumožnovala. Ale v podstate ti rozumiem. Je plnohodnotné ked nemusím nič riešiť a plyn a elektrina ide po "tonách".
MQ
"Ale v podstate ti rozumiem. Je plnohodnotné ked nemusím nič riešiť a plyn a elektrina ide po "tonách"." . No povedal by som, ze vobec nerozumies. Dokazom je aj to, ze ako priklad zacinas pouzivat extremy v spotrebe (24h svietenie je extrem), slovicka ako konzument a materialista....cisty ustup k mantinelu. Aj denne pouzivanie zariadeni o ktorych zarucene vies, ze sa nepouzivaju kazdy den a uz vobec nie 24/7 je vyhovorka, len aby ti to pasovalo. Suma sumarum, argumentoval si neexistujucimi extremami, takze sa tym ani netreba zaoberat. . Takze nie, nepochopil si ani ň. . Porovnaj si priemernu spotrebu 4 clennej slovenskej rodiny s rovnakou rodinou v amerike. Zistis, ze ten instalovany vykon 10kW je nedostacujuci a ze slovenska rodina je setrnejsia, ako americka. Dopln si to nasimi klimatickymi podmienkami, dlzkou slnecneho svitu a jeho intenzitou u nas a napr. v juznych statoch usa. Uvidis navratnost investicie a jej rentabilitu (alebo nerentabilitu) v roznych podmienkach. . Vlastne naco ti to pisem? Ked si nevedel take zaklady doteraz, tak ta asi nepresvedcim a ani nechcem.
passco
Neviem načo mi píšeš fakt sa mi tie dlhé texty nechcú čítať. Hlavne keď viem, že rozumný človek to vie sformulovať do vety jednoduchej rozvitej. A ešte k téme je možné vyžiť s 10kW bateriou cez noc a kludne by sa to dalo aj pri 5 člennej rodine.
AmOK
10kWh by samozrejme stacilo aj mne, ale v clanku sa pise o dome, nie garzonke a pod.. ;) Dom, predpokladam 4-5 ludi, roznych vekovych kategorii. Staci ti babka, co po nociach nemoze spavat a vypeka v elektrickej rure pre znamych a si nahraty. ;D Potom su tu "zenske spotrebice", feny, kulmy, toastovace, v kazdej izbe tv... rezia domu, obehove cerpadla, klima. vonkajsie osvetlenie.. Detske, herne pc napr.. Na kurenie elektikou mozes samozrejme zabudnut. To trepem len tak narychlo. Chladnicka, mrazak, to mas 2-2,5kW/24h, nie 1,5kW/20-40min. to len pre upresnenie a americke su o hodne vacsie ako nase... :D Ja viem, prehanam, ale oni neuvazuju o skromnej slovenskej rodinke, co si to podeli po 2kW a po vycerpani limitu hajde do postele. A v zime sa velmi skoro stmieva a neskoro svita, to je posledny argument. Taky velmi slusny zalozny zdroj to je, IMO.
MMe17
Priemerna rocna spotreba domacnosti na slovensku je dnes 15500kWh rocne cize denne ca 42,4kwh. 10kwh bateria je nezmysel. ak by aj klesla spotreba na polovicu a vtedy by ta 10kwh bateria teoreticky mohla pokryt potreby ked nesvieti slnko tak potrebne panely nie su realne. pre obycajny 5 poschodovy dom, kde by boli len dve domacnosti na poschodi, t.j. 10 domacnosti, by si v zime potreboval 10 x (10kwh nabitie baterie a 10kwh priebezna spotreba) celkovu plochu panelov o velkosti minimalne 150m2. a aj to iba v pripade ze by boli orientovane idealne na juh a pod 30stupnami. pre 7 poschodovy petrzalsky panelak, kde su na poschodi 4 byty to je uz viac ako 400m2. to nie je kam umiestnit. pripominam, ze to je vsetko pocitane ak by sucasna spotreba klesla na polovicu. pri sucasne spotrebe by ani mensie bytove domy nemali dostatocne plochy. toto su take vykriky do tmy, pouzitelne mozno v pasme kde sa nachadza kalifornia, pre male rodinne domceky, kde netreba kurit.
MQ
"....pre male rodinne domceky, kde netreba kurit." . V tych pasmach mas zas naklady na chladenie. V usa mas klimu pomaly aj na psej bude a ich prikony sa tiez pocitaju v kW, doba ich pouzivania je v priemere od 12 do 20h denne, v zavislosti na lokalite. Ked nimi nechladia, tak nimi vykuruju (multifunkcne klimy).
passco
Prosím ťa a ty si si len našiel ďalšiu dobrú lokáciu kde sa to nedá použiť? Dobre zaizolovaný dom nepotrebuje klímu a dokáže tam byť chladno aj pri 30-35°C. To že bravčovina z USA nevie kalkulovať a postavia si kartovonú páprdu je ich problém a nie problém výrobcu zariadení. Ak majú tu klímu aj na psej búde tak minimalny ročný odber budú mať 19MWh. To sa naozaj oplatí
passco
Sice sa nejedná o uplnu samostatnost (dokonca to čo spominaju v článku je len ciel nie finalne riešenie týmto novým produktom) ale už aj kopa dedín funguje tak, že solarne články vykryvajú určité percento energie(Tuším aj v Čechách). A nikto nemá okolo domu 500m2 panelov ale je to vo väčšine vybudované za dedinou alebo obcou. Čiže keby sa dohodne pol sídliska na solarnej alternatíve, tak sa to vybuduje mimo panelákov a nebudeš to vešať namiesto okien. O pár rokov to bude bežná prax, kedže čím dalej tým viac ide efektivita hore a nové typy panelov tlačia cenu nadol. Samozrejme ak bývaš niekde kde je zamračené 250 dní v roku, tak sa ti to neoplatí. K tej poslednej vete. Ty by si chcel s tým aj vykurovať? :)
dohnalik
Cena určitě nebude 13000 dolarů za 10kWh, to je blbost. Kdyby byl člověk kutil, tak 10kWh postaví komplet za nějakých 3500 €, lithium polymer chlazený kapalinou. Hodně jsem o tom uvažoval, dělal jsem i nějaký cyklický testy na baterii s dobrou správou nabíjení a chlazení a není problém u nich dostat tisíce nabíjecích a vybíjecích cyklů a pořád má 80% kapacity. V tesle vážně nejsou idioti, aby přišli s něčím, co by nemělo šanci. Jinak když se tu tak dohadujete, 10 kWh je ok, když se stihne přes den celá nabít. Bude dva dny zataženo a člověk bude sedět venku u ohýnku...podle mě ta kapacita bude větší a 10kWh je jenom na testování. A když tu taháte ultrakondenzátory...je to cesta, ale momentálně vypadá spíše jako slepá. Jsme na tloušťce dielektrika kolem 40-50 atomů, plocha elektrod takovýho kondíku je ohromná...ale oproti baterii má o 2 řády menší množství uložené energie na kilo (rozumněj 100x méně energie na kilo). Byly tu nějaké pokusy, kdy se dostali cca někde k úrovni olovené baterie, ale takový kondík měl velmi omezenou životnost a byl neskutečně drahý na výrobu (používal hodně vzácné sloučeniny). Vzhledem k tomu, že se baterie každý rok zlepší cca o 8-10%, tak se ničeho nebojím. Za chvilku budeme v autech jezdit 1500km na nabití, který bude trvat 15 minut (ESR se snižuje a lze pak baterie nabíjet rychleji, stejně tak se upravují elektrody, aby dovolily rychlejší nabíjení).
MQ
"A když tu taháte ultrakondenzátory...je to cesta, ale momentálně vypadá spíše jako slepá." . Mozno nie tak celkom. Dufam, ze nabeh na masovu vyrobu nebude trvat prilis dlho, pretoze terajsi stav baterii je zalostny. http://www.zive.cz/clanky/hybridni-superkondenzator-se-nabije-rychle-a-vydrzi-dlouho/sc-3-a-177797/default.aspx
dohnalik
"který má šestkrát vyšší kapacitu než ten nejlepší superkondenzátor současnosti" Takže k ničemu.
MQ
You'r too fast on triger. ;-) . Nevsimol si si: "A právě na tuto vlastnost se zaměřuje i dodatečný druh - mikrosuperkondenzátor, který v rámci velmi malé velikosti dosahuje vysoké kapacity. Dle oznámení má dokonce dvakrát větší kapacitu než běžné lithiové thin-film baterie a to při pětinové tloušťce." . Ale je to tam popisane dost chaoticky. Preto som si z originalnej stranky stiahol povodne podklady a skusim sa nimi preluskat. . Pri bateriach pre domy by problem s velkostou odpadol. Tam sa predsa nikto nehra na cm³ ale na poriadnu kapacitu. . Neboj, k niecomu to urcite bude.
dohnalik
Mluví o mikrosuperkondenzátoru. Mikrobaterie nemá možnost dosáhnout velkých kapacit, protože je pak náročná na výrobu, superkondík takhle vyrobit jde. Nicméně pokud nepotřebuješ mikro, tak pak už to není problém a baterie bude mít pořád 20x vyšší kapacitu. Uvidíme, taky jsem pro superkondíky, co si budem povídat, baterie jsou docela svinstvo...ale je potřeba se držet přizemi, už tu bylo tolik různých technologií a žádná se nedostala do výroby. Kdyby byl ultrakondenzátor, tkerej bude mít tak 2-3x vyšší kapacitu jako baterie, extrémně nízké samovibíjení oproti těm součastným, který ho mají velké a bude mít hodně nízké ESR, tedy bude se dát nabít v řádech minut, tak pak máme vyhráno. Auta ujedou 1200km na nabití za několik minut, to bude pravděpodobně ještě rychlejší, jako tankovat tekutá paliva (a lepší, protože elektrický auta jsou lepší jako spalováky :P) Pak je tu ještě vodík, ale to je úplně slepá cesta, nemá význam, je nefektivní, poměrně nekologická a velmi nebezpečná.
Mickey Mouse
Strašně se mýlíte. Rychlé nabíjení je utopie. A nejen dnes, ale i do budoucna. Omezení není v konstrukci baterie nebo kondenzátoru. Omezení je v nabíjecích proudech, které žádná rozvodná síť nedokáže přenést. Jen si to spočítejte. Kapacita baterie v automobilu s dojezdem 1500km? Vyjde vám cca 150kWh. Zkuste si spočítat příkon při nabíjení 1h, a proud pro obvyklých 230V v síti. Hmm a započetl jste obvyklou účinnost nabíjení cca 80%? Vychází dost astronomické hodnoty, že? Rozvodná síť nic takového nedovolí a při masovém rozšíření elektromobilů je představa, jak většina uživatelů připojí v 18:00 automobil do sítě pravá noční můra energetika!
dohnalik
Pokud to co jste ted pospal je největší přakážka, tak jsme prosto v klidu. baterie se nabíjí napětím cca 400 V, rychlonabíjení by pravděpodobně využívalo někde klidně i 600, 800 V DC. Dejme tomu, že máme v autě baterii 200 kWh, účinnost nabíjení 80%, když chcete, to je 240 kWh dodané energie. Pokud bychom ji chtěli dodat podobně rychle, jako tankujeme benzín, dejme teda 5 minut (většina z nás stejně na pumpách je delší dobu), potřebujeme během těch 5 minut dodávat asi 2,8 MW. Proud za předpokladu 800 V baterie bude 3,5 kA. Jsou to velká čísla, to ano, ale nepřijde mi na nich nic neproveditelného. Pokud bysme měli technologii beterií, která tohle zvládne, tak ji využijeme jako vyrovnávací úložiště energie. Taková nabíjecí stanice by měla střechu zastavenou solárními panely + by měla něco navíc třeba okolo, a přípojka z veřejné sítě. S takovým úložištěm energie dokáže sít dodat obrovské špičky bez problému, pokud by muskovi vyšlo o co se snaží, tak stejně většina lidí by takto rychle auta nabíjela jen ve dne, kdy svítí slunce a fotovoltaika dává štávu. Pokud se chceme zbavit závislosti na fosilních palivech, tak stejně rozvodné sítě jak je známe nemají šanci na přežití (všude se bude instalovat fotovoltaika a baterie, cena obojího masivně klesne, lidé si začnou instalovat ostrovní systémy, protože to vyjde levněji jako platit za elektřinu ze sítě)...proto se všichni tak brání.
Ján Kisty
v zdroji sa uvadzalo, ze sa (kaliforske elektrarne) dava zlava 50%.. takze 13000/2... Nie som si ale isty, ze ci nebolo podmienkou aby cast energie sla priamo do rozvodnej siete elektrarne...
Pridať nový komentár
TOPlist