EN

Tento USB kľúč odpáli za pár sekúnd hocijaký notebook

 
Zasuniete do bežného USB portu na pohľad bežný USB kľúč a do pár sekúnd sa vám počítač vypne a už sa nikdy nezapne. USB kľúč ho totiž odpálil.

USB kľúče už viac nemusia byť nebezpečné iba kvôli tomu, že by mohli obsahovať vírus. Na svete je už aj USB kľúč, ktorý nadobro pošle váš počítač do kremíkového neba. Takýto kľúč vyrobil šikovný výskumník, ktorý si hovorí Dark Purple.
 
 
Zlomyseľný USB kľúč nazval výstižne USB Killer nakoľko dokáže skutočne zničiť počítač a to tým, že pustí do neho veľký prúd. Stará sa o to DC-DC prevodník, ktorý nabíja kondenzátory v kľúči na 110V. Ak sú nabité, prevodník sa vypne a kondenzátory pošlú prúd do počítača. Ak to zariadenie prežije cyklus sa znovu opakuje a znovu sa USB kľúč nabíja. Nová verzia USB Killer 2.0 pošle do pripojeného počítača až 220V.
 
Na videu môžete vidieť, že kľúč po pripojení dokázal zničiť notebook IBM Thnikpad behom pár sekúnd. Aby bolo možné počítač znovu používať je na ňom nutné vymeniť základnú dosku hoci Dark Purple nekonkretizoval čo sa presne poškodilo. V lepšom prípade zničí USB kľúč iba USB port či radič.
 
 
Nejde možno o najsofistikovanejší spôsob útoku, no ťažko sa proti nemu brániť. Kľúč navyše dokáže zničiť akékoľvek zariadenie s USB portom. USB Killer slúži ako výstraha pred používaním neznámych USB kľúčov.
 
Zdroj: theverge
 
Komentáre (16)
haha
dat do ruk ziakom a skoly mozu zacat plakat :D
passco
A kde sa to dá objednať?
Miro123
Toto nie je žiadna novinka. O takomto kľúči sa písalo na nete už pred pár rokmi. Dokonca s fotografiami výrobného procesu a schémou elektrického zapojenia.
Jan2324
A načo je to dobré ?
Pjetro de
Nevedel som, ze prud sa meria vo voltoch. Takze aky velky prud to tam posle pri tych 220V?
Billi
Tak z takého kľúča aj 220 kA. AKURÁT TO NEZVLADNE USB ZBERNICA.:-)
a
A) autor clanku nema sajnu aky prud to posle, on to len prekladal B) aky prud to posle je jedno, ide o napatie, ktore na spalenie radica staci vaic ako dostatocne
Pjetro de
To mi je jasne ze ked je nieco mimo elektrickych specifikacii napatim alebo prudom, tak to odide. Vysledny prikon moze byt ten isty, ale pri malom prude je traba silne napatie a pri malom napati zasa velky prud. 100W edisonka pri 220 V potrebuje necelych 0,5 A. Pri 5 V by potrebovala aspon 20 A co by jednak vyhodilo 10A a 16A poistky, jednak neviem co by na to povedalo wolframove vlakno a velicina zvana odpor. Pri miniprude 10 mA by zasa bolo treba napatie 10000 V.
Tonino
no neviem, ja by som asi ten kluc zobral a siel si dat vyvolat fotky. keby im to vo fotolabe neslo na prvom PC, mozno by skusili druhy, len tak pre zauimavost som zvedavy , kedy by im to doslo.
Mi Ke
prúd 110V ??? autor zrejme netusi aky je rozdiel medzi prudom a napetim. A nechapem vyznam tejto pitxoviny. Minimalne rovnak, ba este horsi vysledok urobi pohar slanej vody naliaty do klavesnice :-)
Vladys
Nechápem čo s tým furt všetci máte. Nie je tam napísané, že pošle prúd 110V, ale je to myslené tak, že pošle prúd (nejaký, neurčený) pri napätí 110V. Možno je to nešťastne formulované ale rozdiel medzi napätím a prúdom poznám.
takatak
Pekna blbost, kazdy ako tak zrucny elektrotechnik vie, ze (aj na USB) zbernici je bezne ESD ochrana, ktora spolahlivo ochrani chipset pred el. napatim (vybojom) do 15kV. Taketo ochrany sa pouzivaju napr. aj v mobilnych telefonoch uz roky, inak by stacilo obliect si sveter a dotknut sa mobilu alebo pocitaca :) USB ESD Protection podla normy IEC 61000-4-2 musi vydrzat minimalne +- 8000V a prud 16 A pri dlzke impulzu 30 ns. Neverim ze Thinkpad nema ochranu na USB porte, uznavam, ze dostatocne velky naboj (impulz) moze znicit ESD ochranu, tak ze ostane skratovana a USB port nebude fungovat, ale pocitac (chipse, resp. radic USB) by to v ziadnom pripade nemalo ohrozit a po vymene ESD ochrany bude fungovat dalej. Inak takuto hlupost som videl pred n rokmi :)
Pjetro de
8kV pri 16 A to mame 128 kW. Proste brutal. LENZE pri 30 ns to je iba 1,067.10^(-9) kWh ! Teda asi miliardatina kilowatthodiny. To je 0,00384 J (joulu), necele 4 tisicinky, co neni bohvijaka energia.
takatak
No nieje to zas take jednoduche, tie parametre (norma) ktore uvadzam je minimum, co musi ta ochrana vydrzat bez poskodenia USB portu a tiez samotnej ochrany, teda v skutocnosti vydrzi niekolkonasobne viac. Pri prekroceni medznych parametrov skratuje D+ a D- natvrdo na zem a ostane skratovana = USB port sice nebude odpaleny v chipsete, ale nebude ani fungovat do odstranenia/vymeny USB ochrany. Ak budu pouzite v tom killerskom USB kluci kvalitne kondenzatory, ktore maju nizky vnutorny odpor (napr. tantalove) tak velkost prudoveho impulzu sa da takto zvysit, ale pochybujem ze to bude stacit na fyzicku likvidaciu ESD ochrany.
Pjetro de
Takze pri uvedenych 110V a napriklad 20A (co mame dodavanych teoreticky 2200 W) staci vydrzat dodavat uvedeny vykon 2 mikrosekundy (2000 ns) a hned je z toho 0,0044 joulu a ochrana je v čudu.
Jan77
Nazdar...mne sa nešťastným spôsobom podarilo Priviezť prúd z nabíjačky telefónu do USB konektora a notebook sa už nezapol. HDD RAM a DVD fungujú odskúšané v inom notebooku
Pridať nový komentár
TOPlist