Sociálna sieť mapuje svetové vidiecke regióny v snahe priniesť komunikačné technológie do oblastí bez pripojenia.
Facebookovský Connectivity Lab dnes zverejnil svoje populačné mapy vo vysokom rozlíšení, a to konkrétne pre Malawi, Južnú Afriku, Ghanu, Haiti a Srí Lanku. Počas nasledujúcich mesiacov sľubuje tiež ďalšie oblasti. Populačné mapy sú výsledkom spolupráce medzi Facebook Connectivity Lab, Kolumbijskou Univerzitou a Svetovou bankou. Účasť Facebooku na tomto projekte je súčasť jeho snahy sprístupniť bezdrôtovú komunikáciu pre vidiecke regióny po celom svete.
Facebook použil špecializovaný softvér na identifikovanie budov z komerčne dostupných satelitných snímkov, a potom podľa dostupných dát sčítania obyvateľstva a iných prieskumov odhadol populáciu v danej oblasti. Konvolučné neurálne siete dokázali vytvoriť model schopný identifikovať jednotlivé budovy z obrázkov z celého sveta.
Z predbežných výsledkov Facebook zistil, že v 23 krajinách, ktoré skúmal, až 99% obyvateľstva žije vo vzdialenosti do 63 km od najbližšieho mesta, a 44% žije priamo v meste. Tobias Tiecke z Connectivity Lab sa vyjadril: „Vďaka týmto dátam, ak budeme schopný vyvinúť komunikačné technológie, ktoré dokážu prekonať 63 km s dostatočnou rýchlosťou prenosu dát, by sme mali byť schopný pripojiť na internet 99% populácie v týchto 23 krajinách.“
Facebook sa pohráva s niekoľkými možnosťami pripojenia. „Radi by sme počuli nápady, ako prekonať danú vzdialenosť ekonomicky výhodne, či už priamym alebo nepriamym pripojením a dúfame, že zdieľaním nápadov budeme stimulovať ďalší vývoj v tejto oblasti.“, povedal Tiecke.
v obrázku: A: Haiti, B: Srí Lanka, C: Južná Afrika, D: Ghana, E: Malawi
Image Credit: columbia.edu
Zdroj: engadget
Pridať nový komentár