Superpočítače od Nvidie a IBM pre armádu ale aj civilov

Nvidia oznámila, že pracuje na dvoch superpočítačoch, v ktorých využije svoju najnovšiu technológiu NVLink. NVLink je technológia, ktorá ako hovorí Nvidia „zmení svet“.

 

 

Správa hovorí o 325 miliónoch dolárov, ktoré americké ministerstvo energetiky dalo IBM a Nvidii na postavenie superpočítača do roku 2017. Mal by byť navrhnutý tak, aby svojím výkonom trojnásobne prevyšoval výkon v súčasnosti najvýkonnejšieho superpočítača na svete.

Prvý superpočítač, zvaný Summit, bude postavený v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee a bude určený na civilný výskum. Druhý superpočítač, nazývaný Sierra, ktorý bude o niečo menej výkonný, bude postavený v  Lawrence Livermore National Laboratory v Californii a bude určený na simulácie nukleárnych zbraní.

Už teraz sa vie, že počítač Summit nebude dokončený podľa plánov, ale až v roku 2018, ale zato ponúkne 150 až 300 petaflopov výpočtového výkonu. (Jeden petaflop je tisíc biliónov výpočtov za sekundu) Tento výkon by približne päťnásobne prevyšoval momentálny najvýkonnejší počítač v USA – Titan – umiestnený v Oak Ridge. Ale tromfne aj svetového šampióna od Intelu Tianhe 2 s 55 petaflopmi.

„Ak chceme tento výnimočný výkon plne využiť, potrebujeme vytvoriť mimoriadne aplikácie,“vysvetluje Nvidia. „To je dôvod, prečo sme spustili v laboratóriách vývoj trinástich projektov.“

Tieto projekty zahŕňajú oblasti od modelovania astrofyzikálnych problémov a  klímy po simulácie z oblasti jadrovej energetiky a seizmológie.  Aplikácie budú poháňané v Summite čipmi OpenPower od IBM, grafickým čipom Volta od Nvidie a vysoko rýchlostným sieťovým čipom od Mellanoxu.

Nvidia sa vyjadrila, že rozsiahle zvýšenie grafického výkonu v týchto superpočítačoch je možné vďaka už spomenutej technológii NVLink.

NVLink je postavená na vysokorýchlostnú komunikáciu medzi Summitovým IBM procesorom a nextgen grafickými čipmi od Nvidie, ktoré umožňujú výmenu informácií päť až dvanásťkrát rýchlejšie, než dosiahne momentálna technológia.

Ministerstvo energetiky dokonca pridalo 100 miliónov dolárov navyše na výskum „extrémnych superpočítačov“.

Zdroj: theinquirer.net

Pridať nový komentár
TOPlist