Stovky kilometrov pod povrchom Zeme je zrejme obrovský oceán vody

Nález extrémne vzácneho kameňa z hlbokých útrob Zeme naznačuje, že v 400km hĺbke je množstvo vody.

Expert na diamanty, Graham Pearson, z University of Alberta pri svojom hľadaní týchto drahých kameňov v Brazílii narazil na asi trojmilimetrový hnedý diamant. Na prvý pohľad takmer bezcenný kameň však obsahoval v sebe uväznený tzv. ringwoodit, čo je olivín vystavený vysokému tlaku a teplotám. Olivín sa bežne nachádza napríklad v meteoritoch, bol vytvorený aj v laboratórnych podmienkach, no nájsť ho vo voľnej prírode je unikát.


Nájdený diamant s ringwooditom, ktorý obsahuje 1,5% vody z hlbín Zeme (foto: Alberta University)

Zvláštnosťou tohto silne stlačeného olivínu je, že obsahuje asi 1,5% vody. Táto sa do neho nejakým spôsobom musela dostať. Po analýzach sa vedci domnievajú, že hlboko pod povrchom Zeme sa musí nachádzať voda, a to skutočne veľké množstvo. Na základe analýz sa vyjadril ďalší odborník, Hans Keppler z Nemeckej Bayereuth univerzity, že zásoba vody v útrobách Zeme by mohla byť veľká ako všetky oceány na povrchu dohromady. Článok o náleze bol publikovaný v magazíne Nature.

Ringwoodit pochádza z hĺbok zemskej kôry približne 410km až 660km, nazývanej aj prechodná zóna, kde sa teraz predpokladá aj obrovský oceán vody. Nad ňou je vrchný plášť siahajúci od 100km do približne 410km hĺbky, kôra potom tvorí najvrchnejších 100km zemského povrchu. Stlačený olivín do podoby ringwoodit-u uväznený spolu s vodou v diamate sa na povrch dostal zrejme rýchlou sopečnou erupciou.

Len náhodou sa Pearsonovi podarilo analyzovať stlačený olivín skôr, než sa bez vplyvu vysokého tlaku premenil späť do svojej pôvodnej formy. Vďaka týmto náhodám tak teraz vieme, že stovky kilometrov pod povrchom sú zrejme ešte ďalšie, obrovské zásoby vody s objemom ako majú všetky povrchové oceány dokopy. O tomto sníval Jules Verne už v 19. Storočí ...


Vzácny kameň nájdený v Brazílii pochádza z hĺbky okolo 410km až 660km pod povrchom. (grafika: Alberta University)

Zdroj: vice.com, ualberta.ca

Komentáre (11)
Život
A čo žaby a slimáky, hlavne slimáky...slimák je dôležitý ! Taký slimák v zemi to je brutáálne...
joshuagasner
jaj boze, smiesny si a este aj hlupy, .... ale velmi nevypisuj, zajtra treba vstavat do roboty tvroti HDP
passco
Si ešte nudnejší ako ten príbeh o slimakoch na ktorý si odpovedal
DJEFFO
Keď si predstavím..., žeby som 400 km šľapať smädný kvôli vode..., tak na ňu kašlem a dám si radšej pivo...!!!
passco
Nemôže ísť o nejakú anomáliu, trebars je to z nejakeho šútra z vesmíru, ktorý padol dávno pradávno :) Ved všade vo svete sú nejaké sopečné erupcie a ked magma narazí na vodu, tak by to bolo viditelné pri erupcií nie?
lojza
konina
humanC
nedavno si mysleli ze je tam zivot, teraz ze je tam ocean. zboznujem tieto vedecke vyhlasenia ked je malinka zamienka k niecomu a oni to pustia do medii ako fakt a vsetci sa namotaju. fakt uzasna vedecka praca. vsetci chcu len cash
kovan
Ano, urcite to musi byt kravina, sak to bolo publikovane v takom bezvyznamnom vedeckom casopise ako je Nature, tam sa dostavaju len neoverene famy :) Voda v tej hlbke a pod takym tlakom je chemicky naviazana, urcite neni vo forme oceanu.
vedec
zásoba vody v útrobách Zeme by mohla byť veľká ako všetky oceány na povrchu dohromady. ha ha ha, a to ste vedeli ze vo vnutri zeme je este jedna zemegula a ta je dokonca vacsia ako tu co pozname?
prco
a riadna.. :)
DJEFFO
Ak si predstavím..., žeby som mal šľapať 400 km kvôli nejakej vode..., tak na ňu kašlem a dám si radšej pivo...!!!
Pridať nový komentár
TOPlist