Dlhodobá spolupráca uznávaného astrofyzika s Intelom vyústila do úplne nového komunikačného zariadenia, určeného pre ľudí s motorickým postihnutím.
Novú technológiu si vyskúšal aj herec Eddie Redmayne, ktorý stvárni Stephena Hawkinga v životopisnom filme Theory of Everything. Ochorenie ktoré postihlo Hawkinga je známe ako MND (choroba motorického neurónu) taktiež známe ako ALS. Ochorenie mu bolo diagnostikované keď mal len 21 rokov. Vo väčšine prípadov sa končí smrťou do dvoch až troch rokov. Hawking sa ale dožil 72 rokov. O mesiac a pár dní už 73. Narodil sa 8. januára 1942.
Za tú dobu stihol predniesť svetu mnohé vedecké teórie a vydať množstvo publikácií. Má tri deti a stihol aj dva rozvody. Aj napriek zákarnej chorobe je neustále aktívny aj po toľkých rokoch. Nový systém ktorý mu má uľahčiť komunikáciu sa volá ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) a vytvorila ho Lama Nachman spoločne so svojím tímom vedcov.
Intel má s Hawkingom dlhodobý vzťah a spoločne sa podieľali na vývoji vývoji ACAT. Hawking sa vyjadril, že Intel ho podporuje už viac ako 25 rokov a pomáha mu zvládnuť úlohy, ktoré sú pre zdravých ľudí samozrejmosťou. "Vývoj tohto systému má potenciál zlepšiť život zdravotne postihnutých ľudí na celom svete" - dodal Hawking. Schopnosť komunikovať s okolím bude pomocou ACAT zrýchlená dvojnásobne.
ACAT pracuje oveľa jednoduchšie ako jeho predchodca. Senzor namontovaný na Hawkingovo líce je detekovaný infračerveným spínačom na jeho okuliaroch. Pomáha mu tak ovládať počítač. Do systému bola integrovaná vylepšená verzia SwiftKey schopná predvídať jeho ďalšie znaky, slová a činy. Stačí mu teda napísať len prvé písmená slova. Informácie sú následne odovzdávané do rečového syntetizátora.
Pre surfovanie na internete už nie je nutné zdĺhavé ovládanie ako doposiaľ. Systém automatizuje kroky oveľa lepšie ako predtým. V januári už bude upravená platforma k dispozícii aj výskumníkom a vývojárom pre ďalšie napredovanie.
Zdroj: usatoday.com
Trek