Softvér má odhaliť falošné recenzie

Výskumníci z Cornell University pracujú na softvéri, ktorý by rozoznal podvodné recenzie na služby či produkty. Prvé výsledky sú sľubné.

Možno ste sa s niečim podobným stretli na internete už aj sami - hľadáte nejaký tovar či službu a pri rozhodovaní sa orientujete podľa spätnej väzby od existujúcich zákazníkov. Recenzie ktoré čítate však nemusia byť vždy tak úplne "košer". Mnohí predajcovia vedia, že takéto články sú dôležité a preto si trocha vylepšia imidž svojpomocne - pozitívnymi hodnoteniami.

Tento problém nie je úplne banálny, nakoľko živí ľudia majú pomerne slabé schopnosti odlíšiť podvodné recenzie.Test výskumníkov z univerzity to len potvrdil. Traja dobrovoľníci sa nevedeli vždy zhodnúť na tom, ktoré hodnotenie je pravé a ktoré napísal niekto účelne. Ľudské bytosti podľa študenta Myle Ott-a trpia akýmsi skreslením pravdy, kedy považujú to čo čítajú za pravdivé, kým nezískajú dôkazy o opaku. Ak ale majú odhaľovať podvodné články, sú zas až príliš skeptickí.

Na 800 recenzií hotelov v americkom meste Chicago potom aplikovali vlastný počítačový algoritmus. Výsledky boli prekvapivo dobré - program odhalil 89,9% podvodných recenzií.

Pri tvorbe tejto analýzy zistili vedci mnoho zaujímavých charakteristických čŕt. Skutočné, pravdivé recenzie napríklad obsahovali častejšie konkrétne slová týkajúce sa hotela ako kúpeľňa, cena či check-in (prvotné vybavenie/ubytovanie). Tieto recenzie sa tiež odlišujú frekvenciou použitia slov vzťahujúcich sa k súkromnému životu alebo ľudskej činnosti. Podvodné zas obsahujú častejšie slová dovolenka, pracovná cesta či môj manžel. Analýza tiež odhalila, že podvodníci používajú viac slovies, zatiaľ čo skutoční zákazníci viac podstatných mien.

Softvér je teraz prispôsobený a natrénovaný len na recenziách hotelov v Chicagu. Ďalším krokom má byť preskúmanie možností použitia aj na iné oblasti, neskôr možno aj na recenzie produktov v internetových obchodoch.

 

Zdroj: Cornell University

Komentáre (4)
passco
jaaaj toto by malo byt top secret .. ked povedia v com je rozdiel tak ty co robia fake si text upravia aby programu sedel .. :) Proste len dalsia nafukovacia bublina .. ktora nic neriesi akurat otvara novy biznis
snap
hmmm vadsina vedeckych vyskumov je ci uz chcene alebo nechcene cestov k lepsiemu alebo novsiemu biznisu... :) a to uz ci priamo alebo nepriamo.
Nameless
by ma zaujimalo ze ten algoritmus kolko uzivatelsky recenzii oznacil ako fake :D lebo ak 89,9% fake rozpoznal ale tiez 89,9% uzivatelskych oznacil ako fake tak tiez pekne prikresluju svoj vyskum :D
Ondro1
Tento článok je podľa mňa podvodný :)
Pridať nový komentár
TOPlist