EN

Samsung prináša 1TB mSATA SSD

Spoločnosť rozširuje svoju ponuku mSATA diskov o veľkokapacitný model z rodiny 840 EVO.

Ide vôbec o prvé mSATA SSD na trhu s kapacitou 1TB. Potešiť sa tak môžu napríklad majitelia notebookov či ultrabookov. SSD je posledným doplnkom z rodiny 840 EVO, ktorá bola uvedená v júli tohto roka s kapacitami 120GB, 250GB a 500GB. Na novinke sú použité pamäte 3-bit MLC 19nm NAND flash s kapacitou 128Gb. Dostupné kapacity pre tento model sú 120GB, 250GB, 500GB a 1TB. 750GB model bude pravdepodobne dostupný len v obmedzenom počte.
 
 
Samsung pribaľuje ku triede 840 EVO aj softvér Magician 4.3, ktorý má na starosti výrazné navýšenie rýchlosti. Bezpečnosť dát je zabezpečená hardvérovým šifrovaním AES 256-bit. Počet náhodných operácií pri čítaní (IOPS) udáva Samsung 98 000, pri zápise 90 000 a sekvenčné čítanie sľubuje do 540 MB/s. Dostupný by mal byť tento mesiac za doposiaľ nezistenú cenu. No vzhľadom na to že je prvým 1TB mSATA SSD na trhu, cena nebude nízka. Podrobnejšie informácie získate na stránke výrobcu.
 
 
Komentáre (10)
Pjetro_de
... sú použité pamäte 3-bit MLC 10nm NAND flash s kapacitou 128GB ... Boze kam sme sa to doslali, aby "laicka" obec opravovala redaktora IT portalu? V tej vete su 2 chyby: 1) ano iste to je 10 nm a vobec nie 1x, co je vseobecne oznacenie pre vyrobne procesy od 10 po 19 nm (jednoducho zacinaju jednotkou) a nikomu okrem redaktorov IT portalov netreba vysvetlovat, ze dnes sme este stale pri hornej hranici intervalu 10-19 nm. 2) jednotlive NAND cipy maju kapacitu 128 GiB a nie GB, cili 137438953472 bajtov a nie 128000000000 bajtov.
BurnerTom
Pjetro_de - ked si sa uz pasoval za samozvaneho mentora slovenskej IT sceny, najprv si poriadne nastuduj pojmy alebo aspon zapoj zdravy sedliacky rozum. Kolega mal v novinke skutocne chybu v tom, ze vyrobny proces nie je 10nm ale 19nm, no sucase jednotlive NAND cipy ani nahodou nemaju kapacitu 128 GB ani GiB ale 128 gigabit (Gb)! To znamena, ze kazde puzdro obsahuje niekolko 16GiB cipov. Nakolko 840 EVO mSATA SSD obsahuje 4 puzdra, v pripade 1TB SSD obsahuje kazde puzdro az 16 takychto cipov (each package having 16 layers of 128Gb chips). Amen!
Pjetro_de
Jo mas pravdu, pre mna nie je nezname, ze jednotlivym NAND cipom (resp. aj vrstvam v cipe) sa udava kapacita v bitoch a nie bajtoch. Uniest som sa dal binarno-dekadickym bordelom. Takze spravne malo byt nie 128 GB, ale 128 Gib cili 16 GiB.
Bird
Prosím vás, aký je rozdiel medzi mSATA SSD a klasickým 2,5" SSDčkom ?
Pjetro_de
No ked na to idete logicky, tak hlavne v rozmeroch . Rozhranie je v zásade rovnaká, ako hovorí slovný základ SATA (teraz drvivou väčšinou 6 Gb/s). Hlavny rozdiel je rozmer celeho disku (samozrejme aj konektory na pripojenie su tomu prisposobene). To je ta ista otazka, aky je rozdiel medzi konektormi USB, miniUSB a mikroUSB. Ked predpokladame ze vsetky su verzie 3, dokazu davat 6x150 mA = 900 mA pri 5V (t.j. rovnake napajacie charakteristiky) a maju teoreticku priepustnost 5 Gb/s, tak jediny rozdiel je v tvaroch/rozmeroch konektora.
Bird
tak v rozmeroch samozrejme, ale skôr ma tie ostatné údaje zaújmali, keď je to to isté tak aký je potom zmysel robiť menšie SSDčka ? keď v každom notebooku je 2,5" palcová pozícia, načo mi bude ušetrené miesto ?
Pjetro_de
Asi vám chýba logika. Veď na druhý či ďalší disk !!! Keď sú v netobooku dve šachty na 2,5 palcové disky (jeden štandardný 9,5 mm vysoký a druhý 7 mm vysoký) a ešte sa našlo v tele notebooku miestečko pre mSATA, tak možem mať v netobooku TRI disky, všetky tri s kapacitou 1 TB a teda sumárne 3 TB miesta v samotnom tele notebooku a nemusím vláčiť externý disk.
Broslowski
Ak mieniš odpovedať arogantne a povýšenecky, nabudúce si nechaj svoju múdrosť, odpovie niekto s lepším prístupom. Nejde ani o to mať 3 disky, vďaka možnosti aplikácie SSD do mSATA možno vyrábať extrémne tenké šasi notebookov (viď macbook air) nakoľko možno disk zasadiť "priamo na dosku" (formulácia nie je úplne korektná no na predstavenie myslím správnan disk sa zasadí do mSATA ). viď myslím že pekné porovnanie v tomto prípade je "doskou" adaptér na basic veľkosť 2.5 disku ( http://www.thessdreview.com/wp-content/uploads/2011/07/Renice-with-adapter.jpg )
Pjetro_de
Dovolim si nesuhlasit. Zijeme v 3D priestore (rozpravku "Teoria superstrun" nechajme bokom). Pri "tenkosti" ide o vyrazne zredukovanie jednej dimenzie (vysky). A v tom su dobre 7 mm Thin HDD, resp. novsie 5 mm UltraThin HDD. Naproti tomu pri mSATA su vyrazne zredukovane VSETKY TRI DIMENZIE, nielen vyska. Plosak ma jednoducho ovela mensie rozmery. Tym sa setri miesto aj inak ako len na vysku. Napr. mSATA mozno vtrepat do malinkatych notebookov, resp. je vacsia sanca ze to mensie miesto pre mSATA sa najde popri sachte pre 2,5 palcak. O nasadzovani suciastok priamo na dosku (a o totalne nemoznosti variability a skalovatelnosti) mam svoj nazor, ktory je veeeeeeeeeeeelmi nepekny, kedze vsetko smeruje k totalne nerozoboratelnemu a jednorazovemu. Nepopieram ale, ze niektori vyrobcovia (neviem, nestudujem a o Jablko-vyrobky sa nezaujimam) mozu najst pridanu hodnotu aj v redukcii zvysnych dvoch rozmerov, ale o tom sa mozeme bavit vtedy, ked uz nebudu existovat NORMALNE notebooky za par stoviek, ktore by este mali sachtu pre 2,5 palcovy disk, ale budu existovat noteboky so sachtou JEDINE a IBA pre JEDEN JEDINY mSATA SSD disk :) Okrem toho stale ide o cenu a ked chcem hyper-tenkost, siahnem po 500 GB 5 mm UltraThin disku (na Alze bol pred casom 5 mm UltraThin SeaGate za nejakych 60 €) ako po 480-500-512 GB mSATA za 300 €. HDD su vsak pomalsie ako SSD, toz clovek nemoze mat vsetko a to plati pre kazdu dobu. Nechcem vidiet tu cenu 1 TB mSATA, asi ako 8-10 ks spominanych 500 GB 5 mm UltraThin diskov.
Bird
Diky broslo, to uplne stacilo a nie sloh na A4 :D velkost kvoli ultrabookom ma nenapadla :) a na mojom NB napriklad mam jednu 2,5 poziciu s jednym portom, neviem ako by som tam dostal tri disky aj keby su uplne tenke..
Pridať nový komentár
TOPlist