Procesory Intel v roku 2013 - opäť nový socket

Čipy s novou architektúrou Haswell prinesú veľa noviniek, nebudú však kompatibilné s dnes predávanými základnými doskami.

Intel mnohých potešil, keď jeho novinky Ivy Bridge (predstavenie v apríli) bude možné osadiť aj do základných dosiek, ktoré sme si kúpili rok dozadu. S nástupcom prvých 22nm procesorov to však už také pozitívne nebude, množstvo noviniek si vyžiada okrem iného aj zmenu socketu. V jarných mesiacoch roka 2013 sa teda dočkáme novej platformy so socketom LGA 1150, ktorý bude fyzicky odlišný od dnes používaného LGA 1155.

Zlé správy ale týmto končia. Haswell architektúra, ktorá bude ďalšim krokom v tick-tock modeli Intelu, prinesie napríklad technológiu Rapid Start, ktorá dokáže naštartovať počítač do dvoch sekúnd, alebo rozhranie Thunderbolt. Samozrejmosťou je opäť mierne navýšenie hrubého výkonu, očakávať môžeme aj ďalší pokles spotreby elektrickej energie. Zachované z predošlých generácií ostanú technológie HyperThreading, automatické pretaktovanie TurboBoost alebo nové inštrukcie AVX a pre AES algoritmus. Integrovaný bude aj PCIexpress radič verzie 3.0, podobne ako u očakávaných Ivy Bridge procesorov.

Intel v poslednej dobe viac "pritlačil na pílu" aj v oblasti integrovanej grafiky. Aj pre Haswell je na pláne ďalšie zlepšovanie. Grafické jadro v budúcich procesoroch bude kompatibilné s DirectX 11.1, čím sa dorovná aj najnovšie Radeon HD7000 grafické karty od AMD (samozrejme nie výkonom). Podporovaný bude aj štandard OpenCL 1.2, vďaka čomu bude grafická časť procesorov využiteľná aj pre GPGPU výpočty. Zaujímavou novinkou bude technológia pre 3D zobrazovanie pod názvom Auto-Stereoscopic 3D (AS3D).

Zmeny nastanú aj v konfigurácií videovýstupov. Kým dnes komunikuje grafika s čipsetom cez FDI zbernicu, od ktorého sú vyvedené výstupy na základnej doske, v budúcnosti sa digitálne výstupy napoja priamo na procesor. Analógový VGA výstup bude stále dostupný, ale len cez FDI dátovú linku prostredníctvom čipsetu. Potešujúcim faktom je, že integrovaná grafika v Haswell čipoch zvládne tri nezávislé monitory naraz. Dnes to vie len AMD s technológiou Eyefinity (a špecializované profesionálne karty).

Zdroj: Donanimhaber, ChipHell

Komentáre (13)
skype3x3
Za 3 az 4 roky sa vymysleli 5 platforiem, a ja mam stale E8400 s LGA 775 :D :D
like
Napodobne :D
patro16
taktiez+ho mam pretoceny na 4.1GHZ a bohato mi staci na pracu aj na hry(nemusim mat predsa vsetko na ultra, extrem detaily a ja neviem co este) a k teme s tymi socketmi ma stvu co neurobia 1 ktory by vydrzal aspon 3 roky
maladaptiv
Tiež som na tom podobne. A idem do IB len preto, že už má podporu pcie3 (teraz mám pcie1). Haswell neprináša nič čo by som využil (až na navýšenie výkonu, ale to je pri každej novej generácii).
sanjuro
super novinka, teraz aspon viem ze sa mi neoplati menit SB na IB ale pockat si rok, avsak ten algorytmus ma oslepuje :D
Eddward
SB si chcel menit na IB? To je aka logika? Ved IB je stale len SB akurat na 22nm.
Frosty
zarabaj kes zarabaj kes zarabaj tak jak zarabat vies... tyto to vedia cez sockety
spok
t"i"to rozmyslaju hornou castou tela, autor toho crapu dolnou;)
Frosty
a mozem okaslat celeho toho supaka co vymyslel Y a I.. slovencina najtrapnejsiu gramatiku ma.. cinstinu by som sa isto skorej naucil
adoooo77
No ja som chcel menit teraz čo mám na IB ale ako vidím nejak vydržím a počkám na Haswell...
Eddward
Haswell tu bude az o rok. A o dalsi rok budu zas ine CPU. Cakat mozes takto do nekonecna.
adoooo77
Nebudem čakať do nekonečna... lebo haswell bude mať kopu nových vecí... takže preto nejdem do IB...
bhawk
Cakam na IB jak na spasenie (teraz mam C2D 8600) a dalsim CPU, ak sa neodpecie skor to co budem mat, bude mozno "tick" generacia po Haswelli :)
Pridať nový komentár
TOPlist