Prečo je C označenie hlavného pevného disku na väčšine počítačov?

 
Kúpite si nový počítač, nainštalujete Windows a primárny pevný disk či SSD má automaticky označenie písmenom C. Prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá.

Toto označenie nesú pevné disku so sebou už desaťročia odkedy ovládli počítače operačné systémy MS-DOS a neskôr Windows, no počiatky označovania sú späté s firmou IBM a siahajú do 60-tych rokov minulého storočia. Práve IBM vo svojich systémoch CP-40 a CP/CMS začala používať označovanie úložných priestorov pre lepšie rozlíšenie. U CP/CMS slúžili písmenka na identifikovanie logických jednotiek, no neskôr ako napríklad u CP/M od Digital Research slúžili k pomenovaniu fyzických úložných jednotiek.
 
IBM neskôr v roku 1980 začala rokovať so spomínanou firmou Digital Research pretože chcela použiť v tej dobe populárny CP/M systém na svojich osobných počítačoch. Rokovania medzi firmami však z dodnes nie celkom jasných príčin neboli úspešné. IBM sa tak obrátila na mladú spoločnosť Microsoft, od ktorej získala systém 86-DOS, čo bol akýsi klon CP/M. IBM si 86-DOS premenovala na MS-DOS.
 
 
Keďže 86-DOS bol klonom CP/M aj on používal rovnakú značkovaciu schému diskových priestorov. To vysvetľuje, prečo aj dnes u Windows systémov nachádzame stále značenie diskov týmito písmenkami. Prečo je však pre pevný disk vyhradené C?
 
Prvé systémy ako aj CP/M nemali ešte vo zvyku pracovať s klasickými platňovými pevnými diskami. Namiesto toho boli primárnym médiom diskety formátu 5 1/4". Tieto disketové jednotky tak niesli označenie A aj v MS-DOS a niektorých iných systémoch. Niektoré počítače však mali až dve disketové mechaniky. Žiadny problém, druhá niesla označenie B. Keď sa potom do módy dostali 3,5" diskety, ktoré vystriedali veľkých súrodencov, niesli aj tieto mechaniky označenia A a B.
 
Pomaly tak už asi tušíte, prečo majú pevné disky označenie C. Je to jednoducho preto, že keď dorazili do počítačov pevné disky, prvé 2 písmena abecedy už boli obsadené. Pevné disky tak niesli označenie C, ktoré im prischlo až dodnes napriek tomu, že v drvivej väčšine počítačov ide o primárne médium a disketové mechaniky sú už skôr vzácnosťou. Samozrejme je možné toto označenie zmeniť napríklad v správcovi partícii vo Windows.
 
Za zmienku tiež stojí fakt, že systémy založené na UNIX a Linux systémoch nepoužívajú písmenkovú schému označovania. Miesto toho je koreň (root) označený jednoducho lomkou (/). Zaujímavosťou je, že MS-DOS nepoužíval C pre označenie primárneho pevného disku na každom systéme. Napríklad Apricot PC uvedený v roku 1983 mal rezervované A a B pre pevné disky a C a D pre disketové mechaniky. Išlo však skôr o výnimku.
 
Zdroj: gizmodo
 
Komentáre (27)
jenik-jendo
Tento článok písalo dieťa? Obsahuje veeeľa nepresností.
Courage_SK
Dozvedel som sa, čo som chcel. Ja som s ním spokojný. To, že tam nesedí nejaký údaj typu chybný rok mi je úplne jedno.
Gill Bates
ty musis mat silny intelekt alebo sest rokov ked si to nevedel .... vies ako sa zapina a vypina pocitac?
adam102
A ty si toto vedel hned po narodeni ze?
Tonda
No ja som takto detaily tiez nevedel .... co bolo to niekde oznamovane alebo ako, to ze boli Disketove mechaniky je jasne ze ze tam bol system CP/CMS alebo CP/M tak to je premna novinka.
floppy disk :)
no boze autor objavili ameriku, a teraz sa so svojim vedomostami pochvalil. ja sice nie som v pc velmi zdatna, ale A,B,C oznacenie mi bol zname
Adel
zrazu je to tu samy vseved... Chudackovia co sa potrebuju vyjadrit za kazdu cenu a zjedli vsetku mudrost sveta. Mne sa clanok paci.
acad
a na takom pocitaci s dvoma 5/4" disketami sme zacinali pracovat v AUTOocade verzia 6.22 , na monochromatickom 12" monitore : - )
Tituss
Ja som rebel :D ja mam system na disku A :D hry na disku B a zvysok ako su softy, filmy atd. na disku D...a virtualne mechaniky E a F...
sabar27
Nie si ziaden rebel... Rebeli pouzivaju zasadne len "/" ;-) :-P
mm
Určite? Naposledy, čo som inštaloval Linux(asi pred týždňom) sa dal root umiestniť hocikam a tak isto aj prípojné body /usr /boot /home atď. Partície v tabuľke majú označenie /dev/sda+číslo(napr. ja mám root na /dev/sda3, boot je logicky /dev/sda1). Ak mám uložené prípojné body na iných partíciách, tak sa, samozrejme, nezobrazujú, ale "normálne"/"neprípojné" partície sa zobrazujú normálne. Inak aj "prípojné" partície sa v tabuľke ukážu.
bas
:D a ja nemam ani A: ani B: ani nic podobne pouzivam linux ;)
Jamicon
Zvláštne, na mojich počítačoch a serveroch žiaden disk C: nevidím. Nestarám sa o predpotopné fyzické umiestnenie dát, partíciu s dátami si primontujem do hlavného stromu podľa potreby. Samozrejme existuje aj fyzické označenie diskov, označujú sa ako /dev/ada0..X, prípadne /dev/sda..sdX.
johny666
Iba tí čo používajú hlúpy operačný systém majú disky označené A,B,C,D atď. Ja mám disky označené /dev/sda, dev/sdb ... resp. dev/sda1,dev/sda2 atď. :)))
Bird
si myslíš, že keď máš linux tak si v niečom lepší ? alebo, že linux je lepší ? lenže ako pre koho a na aký účel. nech každý používa to čo mu vyhovuje.
roxor
a na konci máš čo? 1,2,3,4 namiesto a, b ,c ,d to je akože zásadný rozdiel ?
Bkr
v lnuxoch si mozes nastavit aby tam bolo aj pako 99 az pako 0 vratane tych medzier :-)
chozze69
kurna ty si ale king :-)
Toman
a frajerku..... MAS?
jackyyd
"Samozrejme je možné toto označenie zmeniť napríklad v správcovi partícii vo Windows. Čítajte viac: http://pc.zoznam.sk/novinka/preco-je-c-oznacenie-hlavneho-pevneho-disku-na-vacsine-pocitacov#ixzz3X5fBkpll" to je co za haluz C: sa da zmeniť na ine pismenko ? To pisal nejaky PC analfabet ... ci co ? a ze pc.zoznam.sk ... :-)
Jeden Niekto
samozrejme dá, diskPart ... ... iná vec, že zmeniť Systémový disk z ktorého práve beží OS vyžaduje aj zásah do HKLM:\SYSTEM\MountedDevices\
kiko64
to ze preco to je C som tusil ked som otvaral clanok... ale vidim ze viacero ludi uz fici na /dev/sdX ... aj ja pomaly presedlavam na linux... a to C sa da zmenit aj cez nejake liveCD (HBCD napriklad), ked nieje mountnute. podla mna celkom zaujimavy clanok ale divim sa ze niekto nevie, ze sa pismenka daju zmenit....
Okolosediaci
vsetci sa tu cudujete, ale unika vam podstata clanku: gizmodo na zaciatku vysvetlovania akosi uplne zabudol uviest, ze nove PCka, notebooky a tablety s OS NEMAJU ZIADNE DISKETOVE MECHANIKY ... takze iba my starsi, co sme vyrastali na ZX Spectre a potom sa nam v robote okotili prve PCka, sme ich zazili :-))
Noobsz DJ
Odkedy je www.pc.sk nejako prepojené na www.zoznam.sk, tak sa tu vyskytuje kopu chytrákov. Páni redaktori z "pretaktovania", bolo Vám toto treba? Aby sa tu v diskusiách začali vyskytovať trollovia?
kajžmeker
To je pekné, že Linuxáci majú "dev/sda1", "dev/sda2" atď. My Windowsáci máme iba "C:", "D:", takže sa až toľko nenapíšeme. I keď príkazový riadok je skôr o Linuxe. Tam bez terminálu niektoré prvky v systéme človek len-tak neprestaví, či je to už prostredie Gnome, XFCE, KDE ... A prečo vlastne bývajú optické mechaniky najčastejšie označené písmenom "D"?
jozef.novak.ba
Nechapem na co riesit pismenka v OS :-) mam aj Linux Pc aj druhe Win7 Pc,do kazdeho dam 500GB HDD,pri instalacii necham standardne rozdelenie particii full HDD a nemam co riesit par rokov .-) a necj si system da pismenka sam take ake mu vyhovuju.
komornik62
mudrci, napísal a kto chcel a zaujalo ho to tak prečítal, kto nechcel neprečítal. ale, prečo niekoho urážate, ved aj on sa len zabával, no a zo zábavy to napísal. ste chudáci.
Pridať nový komentár
TOPlist