Praktické nasadenie 1Tbps linky je bližšie k realite

 
Skupina výskumníkov z Nokie, Telekomu a z Technickej univerzity v Mníchove úspešne otestovala 1Tbps linku v reálnych podmienkach.

O vysokorýchlostných linkách, ktoré boli úspešne otestované v laboratóriách a dosiahli rýchlosti aj viac ako 1 Tbps sme počuli už mnohokrát. Takéto testovania však majú ďaleko od reálnej sieťovej prevádzky a ich prínos v praxi je tak malý. Pracovníci Nokia Labs, Deutsche Telekom a Technickej univerzity v Mníchove to teraz zmenili nakoľko úspešne otestovali prenos dát rýchlosťou 1 Tbps pričom testovanie zahrňovalo „reálne podmienky“ s meniacimi sa podmienkami kanálov a s premenlivými úrovňami intenzity prenosu.
 
Kľúčom k úspechu bolo použitie novej modulačnej techniky, ktorú vedci nazvali ako Probabilistic Constellation Shaping.  Princíp spočíva v tom, že namiesto použitia všetkých bodov prenosu (abecedy prenosu) ako v klasických optických vláknach sa preferovali tie body s nižšou amplitúdou a tie, ktoré sú menej náchylne na šum. Vďaka tomu bolo možné dosiahnuť prenos rýchlosťou 1 Tbps nakoľko bolo možné prispôsobiť prenosovú rýchlosť tak, aby sedela danému kanálu. Táto technika bola dokonca tak efektívna, že umožnila vedcom aby sa priblížili k teoretickej hornej hranici prenosovej rýchlosti, ktorú je možné dosiahnuť na optickom vlákne.
 
Napriek tomu, že takáto rýchlosť bola úspešne otestovaná so skutočnými podmienkami v sieti sa nedá očakávať nasadenie tejto technológie v krátkom časovom horizonte. Objem dát však neustále stúpa, zrýchľujú sa aj dátové siete operátorov a chrbticové siete musia znášať čoraz väčší nápor takže skôr či neskôr budú 1Tbps linky realitou.
 
Zdroj: engadget
 
Pridať nový komentár
TOPlist