EN

Počítače odhalia sarkazmus na Twitteri

 
Vedci z Carnegie Mellon Unversity učia počítače ako rozpoznať v príspevkoch na Twitteri sarkazmus. Celkom sa im darí nakoľko k správnej identifikácii dôjde v 85% prípadov.

So sarkastickými poznámkami sa stretávame denne nie len v osobnej komunikácii, ale aj v tej virtuálnej na Internete. Človek na základe konštrukcie vety a kontextu v drvivej väčšine prípadov dokáže odhadnúť, kedy autor myslel myšlienku normálne a kedy sarkasticky. Pre počítače je však problém určiť, kedy ide o sarkazmus, no vedci David Bamman a Noah A. Smith z Carnegie Mellon Unversity učia umelú inteligenciu detegovať sarkazmus na sociálnej sieti Twitter, pričom sa im celkom darí.
 
Spomínaní výskumníci tvrdia, že väčšina algoritmov pre detekciu sarkazmus sa sústredi iba na lingvistickú stránku vety, no sarkazmus je o kontexte. Bamman a Smith preto do svojho výskumu zahrnuli aj kontext na Twitteri čo znamená, že sledujú viacero faktorov ako publikum daného používateľa, jeho vzťah s publikom, profil používateľa či históriu obsahu. Ide o komplexný proces no výsledkom je vyššia miera úspešnosti, ktorá dosahuje až 85%. To je výrazne viac v porovnaní so 75%-nou presnosťou, ktorú vykazujú mechanizmy sledujúce iba obsah vety bez iných faktorov.
 
Na mieste je teraz otázka, prečo sa vedci o takéto niečo snažia. Jedným z cieľov môžu byť v budúcnosti roboty, ktoré lepšie porozumejú nielen hovorenému, ale aj písanému slovu používateľa a ich reakcie na tieto slová budú adekvátnejšie. Druhým výsledkom môžu byť algoritmy, ktoré odhalia nebezpečné úmysly používateľa. Tajná služba v USA už v minulosti skúšala nájsť algoritmus na odhalenie sarkazmu a falošných poplachov. Občas totiž môže niekto napísať niečo agresívne z frustrácie alebo to nemyslí vážne a takéto algoritmy by mali dokázať identifikovať či ide o skutočnú hrozbu alebo nie. Zrejme však za cenu väčšieho snorenia v našich účtoch na sieťach.
 
Zdroj: engadget
 
Pridať nový komentár
TOPlist