Pikantná štatistika – ktoré pevné disky sa kazia najviac?

Po odsledovaní viac ako 25 tisíc pevných diskov má firma Backblaze nepríjemné správy hlavne pre Seagate.

Ešte v novembri minulého roka zverejnila spoločnosť Backblaze venujúca sa on-line zálohovacím službám štatistiku „úmrtí“ pevných diskov. Neboli menované konkrétne značky, no napriek tomu boli údaje zaujímavé. Dozvedeli sme sa, že disky sa pokazia s najväčšou pravdepodobnosťou hneď po spustení (v priebehu prvých 18 mesiacov), alebo potom až po uplynutí troch rokov.

Backblaze však teraz poodhalila aj konkrétne mená výrobcov a dokonca aj modely diskov, ktoré vo svojich serveroch používa. Sledovaním viac ako 25 000 pevných diskov získala firma celkom rozsiahlu databázu údajov o spoľahlivosti. Nejedná sa v tomto prípade o špeciálne edície pre servery či dátové centrá ale bežné disky, ktoré bežia aj v mnohých domácich počítačoch.

Zverejnené údaje o percentuálnom podiele pokazených diskov zahŕňajú 15 rôznych modelov od výrobcov Seagate, Western Digital a Hitachi. Práve pre prvého menovaného nevyznieva táto štatistika práve lichotivo:

To však nie je ešte celkový obraz situácie. Veľmi zlé skúsenosti má firma s diskami Seagate Barracuda o kapacite 1,5TB, ktoré dosiahli poruchovosť až 25% (alebo inak – až štvrtina z nich vypadla za čas jedného roka). Verzie s 5400 otáčkami si už počínali lepšie, s poruchovosťou „iba“ okolo 10%, čo je však stále za priemerom u iných značiek v tejto kapacite (Hitachi menej ako 2%).

Niektoré disky však boli tak nespoľahlivé, že ich Backblaze do štatistiky vôbec nezradila. Išlo hlavne o Western Digital Green 3TB a Seagate LP 2TB modely, ktoré začali vykazovať chyby hneď po zaradení do diskových polí. Firma sa nazdáva, že je to spôsobené vibráciami a tiež funkciou vypnutia rotácie platní pre šetrenie energie. Tá spôsobuje časté roztáčanie platní a teda aj rýchlejšie opotrebenie.

Ďalším zaujímavým grafom je pohľad na počet diskov ktoré „prežili“ určitý čas:

Náhlymi výpadkami na začiatku používania trpia podľa štatistiky hlavne disky Western Digital. Po troch rokoch však asi len tri štvrtiny diskov Seagate ostalo „nažive“. WD a Hitachi disky vypovedali svoju funkčnosť oveľa pomalšie.

Celkovo poukazuje štatistika Backblaze predovšetkým na nižšiu spoľahlivosť diskov značky Seagate. Treba však mať tiež na pamäti, že bežné modely diskov boli v tomto prípade použité na účely, na ktoré neboli primárne vyrobené – do dátových centier. V domácich podmienkach sa výpadky v takýchto pomeroch nemusia prejaviť.

Kompletné informácie, vrátane výpisu poruchovosti jednotlivých modelov pevných diskov môžete nájsť na stránkach spoločnosti Backblaze.

Zdroj: Techreport, Backblaze

Komentáre (17)
OVERLORD
Hitachi ma prekvapilo... WDcka som fanusik... Seagate som nikdy nemal rad a asi to je aj dobre :D
shajek
cital si to aspon cele ? boli pouzite disky na doma v serverovej sfere kde nemaju co robit ... nastuduj cosi o diskoch a potom si to precitaj znova ... je to proste normalne .. ale blahozelam toshibe ... vedie si dobre ...
Veyron
Predpokladám, že si chcel povedať - "blahoželám k Toshibe k výhodnému obchodu" ;) Ja mám 1 TB Hitachi Deskstar v PC už od 2008 a zo začiatku som ho mal ako systémový, po rýchlom zaplnení som v 2009 k nemu dokúpil rovnako veľký Samsung (keďže Hitachi myslím nebolo vtedy v ponuke), zapojil som do Raid 0 a takto som to používal pre systém do 2010 kedy som kúpil pre systém 60GB OCZ Vertex 2. Takto fungujem do dnes a nikdy žiadna poruchu ;) Pričom určite patrím medzi užívateľov, ktorí svojmu hardvéru dávajú zabrať najviac :D (SSD disk mám preplnený, a na HDDčkach mám množstvo softévu a ukladám na ne každý i trošku lepší HD film, teda určite cez ne prešlo už mnoho terabajtov). Btw Hitachi som v tom 2008 kupoval preto, že už vtedy bolo Hitachi známe ako najlepšie na poli HDD a rozhodne sa mi to potvrdilo ;)
m2fizy
Osobne mam doma v PC 1x Intel SSD, 2x WD black (640GB RAID 0), 2x Samsung (2x 500GB), 1x WD (1x 1TB), 1x Samsung (1x TB) ... a nemal som este vobec ziadny problem ... a ze tie disky mam uz hodnu dobu ... tie 500GB samsungy som kupoval este na VS (co je tak 10 rokov) ... WD 640GB som kupoval rok po 500GB samsungoch (takze 9 rokov) ... a opat hovorim este ziadny problem s tymi diskami nebol. Na nas/htpc/server pouzivam 4x WD Green (4*2TB) + volaky NB disk (na system) ... disky som kupoval rok po 500GB (takze budu mat uz cca 8 rokov) a opat ziadny problem a to ze tie disky frcia skoro non stop. A naviac bratovi do NAS som kupoval Samsung 1TB (4*1TB) a to ze to boli "normalne" disky a on ich pouziva na non-stop provoz je tiez v pohode ... kedze tie disky drzia doteraz (kupovane 9-8 rokov dozadu). Samozrejme na tu dobu sa opat jednalo o TOP PRODUKT podla testou na nete. Do prace ci uz sa jedna o uzivatelske stanice, resp. stanice na linku (non stop provoz v hale o teplote okolo 38-40C + prasna hala) alebo na serverove stanice (NIE SERVERY !!!) pouzivam vyhradne WD disky ... a vsade kde sa nevyzaduje non stop "provoz" pouzivam WD BLACK a kde sa vyzaduje ... tak tam davam WD RED (pripadne pred tym RE4). Do serveru som nakupil taktiez WD 300GB 10K SAS (10x ... z toho 8 pouzivanych a 2 zaloha v pripade poruchy). Takze podla mna nieje problem vo vyrobcovi ale v produkte. Skuste si priplatit za Black resp. RED (RE4) ... a potom uz problem so zlymi diskami odpadne (a nie kupoval napr. WD blue ... co je ich najnizsia kvalita).
ROFLefeller
Sice nerad zbytocne komentujem, ale nedalo mi nereagovat na tie udaje co pises; 500 GB disky su uz cca 10 rokov na trhu, ale 1 TB disky dosli na trh v roku 2007 a 2 TB v roku 2009... a co sa tyka vykonu tak najvykonnejsie (myslim u WD) su SE Raid Edition (rychle a urcene na non-stop prevadzku), RE Raid Edition, BLACK (rychle), RED (non-stop, 5400rpm), BLUE (regulerne disky) a GREEN (usporne, 5400rpm)
prievan
Chalani Ale pozor na 750 GB samsung disky odisli mi uz dva :)
Veyron
Je jedno či to je Blue alebo Black, ani jeden by sa nemal pokaziť, líšiť by sa mali rýchlosťou, hlučnosťou a pod., ale nie spoľahlivosťou pri bežnom používaní. Hitachi Deskstar sú lacné disky a pritom sú skvelé a spoľahlivé, samozrejme sú tam aj Ultrastar, ktoré by mali byť o trošku tichšie a hlavne 100% spoľahlivé aj pri nonstop prevádzke, ale tie zvykli stáť raz toľko. Btw neviem či tu viete, ale Hitachi ako prvé vyvinulo 1TB HDD, aj keď Seagate to mal tesne po nich, WD ich dobehlo trošku neskôr :p
poklop
Tento mal byt po smrti uz davno podla vyrobcu a nema ziadne poskodenie dodnes.funguje skoro non stop v teple zime,pri jemnych otrasoch v praci vo vlaku,v aute a pod. ---------------------------------------------------------------------------- (1) WDC WD1600BEVT-22ZCT0 ---------------------------------------------------------------------------- Model : WDC WD1600BEVT-22ZCT0 Firmware : 11.01A11 Serial Number : *************** Disk Size : 160,0 GB (8,4/137,4/160,0/160,0) Buffer Size : 8192 KB Queue Depth : 32 # of Sectors : 312581808 Rotation Rate : 5400 RPM Interface : Serial ATA Major Version : ATA8-ACS Minor Version : ---- Transfer Mode : ---- | SATA/300 Power On Hours : 9767 hours Power On Count : 3095 count Temparature : 36 C (96 F) Health Status : Good Features : S.M.A.R.T., APM, AAM, 48bit LBA, NCQ APM Level : 0080h [ON] AAM Level : 80FEh [OFF]
sven
no moje osobne skusenosti s tymito konkretnymi znackami su asi taketo. Hitachi mam iba externy disk tak ten uplne nekomentujem ale ide uz 2 roky v pohode. WD- mal som ho volakedy davno v jednom PC bola nan zaruka vtedy 36 mesiacov a ako standartne po asi 38 odisiel. V praci na PC priblizne rovnaky scenar. osobne mi to nepripadala ako nahoda....ale ako pisem bolo to davno mozno isli kvalitou hore. davno je asi 12 rokov. ale popravde odvtedy som s WD skoncil. SEAGATE-no isiel do obidvoch PC kde odisliWD. v tej dobe to bolo oznacenie BARACUDA tusim a hlucnost seagatu bola mozno polovicna oproti WD. TEN jeden HDD funguje dodnes ale jasne na svoj vek sa ten pc pouziva velmi malo a je v garazi ale stale funguje..takze cca 10 rokov ok. v tej dobe boli este HDD MAXTOR ale to bola jedna katastrofa. Ale ako pisem bolo to davno kvalita WD mohla ist hore, mozno som mal iba smolu na kusy...
maladaptiv
Teraz som si všimol, že je problém nájsť v obchode Hitachi, Toshiba 3,5" disky... Všade kraľuje WD a Seagate.
verzo
he he a samsung radsej nedali :) bo mi uz dva odisli
passco
Ja jedine WD.. mal som uz dokopy od nich asi 8 diskov a ani jeden nevypovedal službu :) momentálne najstarší má niečo okolo 7 rokov
verzo
v starom compe mam maxtor a ma asi 13-15 rokov fici stale ... v novom mam 2 x wd a este jeden samsung ale ten len ako odpadovy nakolko uz vykazuje chyby :)
passco
To máš pekne starý PC :) Mám tiež jeden 20GB, ktorý má možno 15-18 rokov .. funguje, len ta kapacita je nanič :D
Hrochy
Moje skusenosti s WD Green su tiez velmi zle.
prievan
Pikoska je, ze mne napriklad neodisiel este ziadny maxtor a to mam dokonca jeden 15 GB co ma uz ale 15 rokov
poklop
---------------------------------------------------------------------------- (1) WDC WD1600BEVT-22ZCT0 ---------------------------------------------------------------------------- Model : WDC WD1600BEVT-22ZCT0 Firmware : 11.01A11 Serial Number : *************** Disk Size : 160,0 GB (8,4/137,4/160,0/160,0) Buffer Size : 8192 KB Queue Depth : 32 # of Sectors : 312581808 Rotation Rate : 5400 RPM Interface : Serial ATA Major Version : ATA8-ACS Minor Version : ---- Transfer Mode : ---- | SATA/300 Power On Hours : 9767 hours Power On Count : 3095 count Temparature : 36 C (96 F) Health Status : Good Features : S.M.A.R.T., APM, AAM, 48bit LBA, NCQ APM Level : 0080h [ON] AAM Level : 80FEh [OFF]
Pridať nový komentár
TOPlist