Optické káble sa dajú využiť ako senzory seizmickej aktivity!

V súčasnosti sa na sledovanie zemetrasení stále využívajú konvenčné riešenia, avšak prednedávnom sa vedcom z Veľkej Británie, Malty a Talianska podarilo zistiť, že je možné využiť aj obyčajné optické káble, ktoré prepájajú jednotlivé kontinenty.

Vo svojej publikácií v časopise Science tím opisuje získané výsledky svojho výskumu. V oceánoch je dnes približne 1 000 000 kilometrov optických káblov. Tím prišiel s nápadom ako ich využiť ako seizmické detektory. V súčasnosti podmorské senzory a satelity vedia zachytiť len veľmi malé percento zemskej aktivity a sú sledované hlavne rizikové oblasti – tektonické zlomy. Nové riešenie môže pokryť až 70% povrchu celej planéty.

Giuseppe Marrawere testoval kábel medzi dvoma oblasťami v UK, keď si všimol výkyv v signále spôsobený malými vibráciami, ktoré narušili prenos svetla. Zistilo sa, že vibrácie spôsobilo vzdialené zemetrasenie. Ďalším skúmaním sa zistilo, že je tak možné použiť optické káble kladené po povrchu aj na morskom dne bez toho aby boli nejako upravované alebo narúšali poskytované služby pre operátorov. Stačí len malý laserový detektor na oboch koncoch kábla, ktorý by monitoroval signál. Tím verí, že vďaka optickým káblom budeme schopní lepšie predvídať vulkanickú činnosť a vznik tsunami.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist