NSA by rada zostrojila kvantový počítač, ktorý prelomí každé šifrovanie

 
National Security Agency má minúť takmer 80 miliónov dolárov na skonštruovanie užitočného kvantového počítača. Vypláva to z dokumentov, ktoré zverejnil Edward Snowden.

Udalosti okolo NSA neprestávajú prekvapovať. Dokáže odchytávať telefónne dáta či vložiť do zariadení neodhaliteľný spyware. Avšak zrejme ani to nie je dostačujúce a tak by NSA rada vlastnila výkonný kvantový počítač, ktorý by si poradil s každým šifrovaním.  Podľa dokumentov je stavba kvantového počítača súčasťou výskumu za 79,7 milión dolárov, ktorý dostal pomenovanie „Prenikanie náročnými cieľmi“. 

 
Na jednej strane desivé, na druhej strane by bolo skvelé a prelomové, keby sa ľudstvu podarilo kvantový počítač zostrojiť. Na rozdiel od bežných počítačov pracuje kvantový počítač s kvantovými bitmi, ktorým sa hovorí aj quibit. Takýto quibit môže reprezentovať 1 a 0 v rôznych pomeroch (napríklad 1 je na 100% jednotka a na 0% nula). Táto vlastnosť dáva počítačom ohromnú výpočtovú silu. Práve tá by sa NSA hodila pri prelamovaní sofistikovaných šifrovaní. Silné šifrovanie je totiž náročné na výpočtový výkon a zaberá mnoho času. Napríklad 1024-bitové šifrovanie môže zabrať až roky prelamovania.
 
Prekážkou však je, že ani tí najlepší vedci sveta zatiaľ nenašli spôsob, ako takýto počítač postaviť. Hoci určitý pokrok bol dosiahnutý, NSA sa to zrejme v tichosti bez pomoci vedcov nepodarí. The Washington Post, ktorý správu zverejnil, hovorí, že niektorí z najlepších fyzikov sveta sa domnievajú, že NSA má najväčšiu šancu uspieť v stavbe kvantového počítača. Prečo aj nie. Veď sú schopní rozšíriť spyware do 50000 sietí po celom svete, kradnúť telefónne dáta alebo preniknúť do databáz najväčších spoločností. Potenciál NSA má. Otázne je, či by kvantový počítač bol v správnych rukách.
 
 
Komentáre (9)
Shatterhand
Preto ak má niekto nejaké morálne zábrany, pre nich nič také vyvíjať nebude.
fabi8
Kedze ja nemam zasifrovane skoro nic, mne je jedno ze to bude pouzite na prelamovanie sifier... Hlavne ze to niekto vyvinie. Konecne sa zacne nova era neobmedzene vykonnych pocitacov. Vypoctovy vykon tychto veci rastie exponencialne s poctom pridanych quibitov. Takato vecicka o velkosti dnesneho PC strci do vrecka vsetky dnesne superpocitace aj keby sa spojili. Skoda ze zatial nieco take nevieme programovat, maximalne si vieme matematicky predstavit ako to moze prelamovat dnesne sifrovania.
fabi8
Prave som si uvedomil, ze pokial sa im podari daco take zostrojit, tak bitcoin ako taky konci. Takze odporucam sledovat spravy o kvantovom pocitaci vsetkym vlastnikom bitcoinov ;)
Pjetro_de
No tak to si si uvedomil toho troska malo. Konci absolutne vsetko co ma co i len okrajovy suvis s bezpecnostou v IT. Hashovacie funkcie v digitalnych podpisoch a certifikatoch, symetricke aj asymetricke sifrovania (napr. RSA-based). Ak by sa mnoho-tisic bitove kluce prelamovali za par dni ci tyzdnov, resp. ak by sa problemy s exponencialnou zlozitostou riesili v polynomialnom case (a prelomit 8196-bitovy kluc by trvalo len 2x dlhsie ako 4096-bitovy a nie astromonickych 2^4096x dlhsie ci aj menej ale vsak exponencialne dlhsie), konci absolutne cela kryptografia za posl. takmer pol storocia, ktora sa sakra hojne vyuziva. Konci kompletne cely dnesny sposob vyuzivania PC a zabezpecenie cohokolvek v IT sektore. Teda nie len bitcoinn, ale aj napr. internet banking ci dalsich tisic veci. Proste vsetko. Tvoj 2048-bitovy hardverovy sukromny kluc "napaleny" v cipe na karte ti bude na ho*no, kedze potom by sa dal najst za par chvil. Jedina moznost je 1073741824-bitovy ci 1099511627776-bitovy kluc. Len som zvedavy, kde na ten malinký čipíček velky jak mikro SIMka na plastovej karte s formatom bankomatovej karty (a kapacitou par stoviek bajtov) by sa zmestili stovky giga ci cele tera, ktore by predstavovali len jeden sukromny kluc, bezpecny proti utokom kvantoveho pocitaca. A keby sa vyriesil problem s ulozenim toho 1024^4 bitoveho kluca (1099511627776 nul a jednotiek), som zvedavy ako dlho a kam by trvalo precitat/nacitat tych 1024^4 bitov, teda 137,4 GB, ktore by predstavovali moj sukromny kluc.
passco
Hmm ale ma to jednu chybu .. Keby zostrojili kvantovy počítač museli by si dávať sakra bacha aby ho mali len u seba pretože potom aj šifrovanie bude trilion bitové :D A dostanú sa zase na začiatok ..
fabi8
Ked zostroja ten pocitac, tak bude klasicke sifrovanie upne nanic... Kluce budu moct byt aj "trilion bitove". Staci pridat par quibitov naviac a vysledok mame v rovnakom case ako pre dnesne sifrovania.
passco
Tak urcite verim tomu ze niekto sa najde kto pride s novším a sofistikovanejším šifrovaním :)
Martin26
Áno, veríme! :-) Vojenský výskum je minimálne 20 rokov napred takže ten pc majú ako to viem? Veď už vyrobili 512-qubit-ový pc kuk: http://www.dwavesys.com/en/dw_homepage.html http://www.usra.edu/quantum/ http://www.naturalnews.com/040859_Skynet_quantum_computing_D-Wave_Systems.html# Celkom sranda :-), nie? A tu je ďalší obkec okolo toho http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/06/d-wave-quantum-computer-usc/ http://www.nas.nasa.gov/quantum/index.html
AmOK
http://vtm.e15.cz/kvantovy-pocitac-se-utkal-s-dnesnimi-procesory-zvitezil Az tak cierne by som to nevidel. :) http://www.bitcoinnotbombs.com/bitcoin-vs-the-nsas-quantum-computer/ Jedna vec je teoreticky vypocetny vykon, druha zakon zachovania energie, resp. energeticka ucinnost takej supermasiny..
Pridať nový komentár
TOPlist