EN

Nové detaily k AMD Llano procesorom

Multi-GPU technológia, výkon a aj posunutý termín vydania.

Projekt Fusion od AMD spája x86 procesorové jadrá s grafickou časťou triedy DirectX 11 - poznáme to aj pod názvom APU (Accelerated Processing Unit). Prvými čipmi na trhu sú Ontario a Zacate, určené pre netbooky a malé, úsporné počítače, s nízkym TDP 9W až 18W. Druhou vlnou budú desktopové Llano do nového socketu FM1 s TDP 65W až 95W. Podľa nových informácií by sa mali tieto procesory dostať do fázy masovej výroby (a možno aj predaja) už v druhom štvrťroku 2011, teda v mesiacoch apríl až jún. Ešte minulý rok sa hovorilo o začiatku tretieho kvartálu, ide teda o pozitívny posun na skorší termín. Výroba momentálne prebieha u Globalfoundries, na novom, 32nm SOI procese. Bulldozer do AM3+ socketu sa objaví až niekedy počas leta, v bližšie neurčenom termíne.

Server Donanimhaber postupne uverejňuje informácie z materiálov, ku ktorým sa nedávno dostal. Z tohto zdroja vieme napríklad odhady výkonu Bulldozer-u  aj Llano procesorov. Práve pre Llano čipy máme teraz k dispozícii aj grafickú podobu odhadu výkonu:

Ako sme písali už dávnejšie, Llano (na zatiaľ nešpecifikovanej frekvencii) by mal v bežnom, procesorovom výkone mierne zaostávať za dnes predávaným Athlon II X4 640, no na druhej strane mierne predbiehať Core i3 540. Grafický výkon integrovaného Beavercreek jadra by sa mal približne rovnať karte Radeon HD5550 (320 stream procesorov). Obdobne je to s GPGPU výkonom stream procesorov. Posledný pruh v grafe ukazuje približne 1,6-násobné navýšenie grafického a GPGPU výkonu pri pridaní diskrétnej grafiky triedy Turks, čo bude niektorý z nových, low-end Radeonov HD6500/HD6600. Ako je zrejmé, samostatná grafika v PCIe slote by mala vedieť pracovať spolu s integrovanou grafikou v procesore:

Podľa tohto slajdu z prezentácie by mala byť možnosť spolupráce integrovanej grafiky s akoukoľvek diskrétnou kartou triedy Northern Islands, teda nie len s takou, ktorá má podobný počet stream procesorov. Tak je to dnes v prípade Hybrid Crossfire s čipsetmi AMD 785G/880G/890GX.
Nová duálna technológia by mala slúžiť jednak na zvýšenie výkonu (ku stream procesorom normálne grafickej karty sa pridajú aj tie v procesore), ale aj na rozšírenie počtu videovýstupov. Ku DVI, HDMI či DisplayPortu na základnej doske by sa mohli dať pridružiť a zároveň použiť aj videovýstupy z grafickej karty.

Otázna však zatiaľ je funkcionalita "prepínania" integrovanej a diskrétnej grafiky. Dôležitá bude hlavne pre notebooky, kde sa vypnutím výkonnejšieho čipu na PCIe zbernici ušetrí energia v prípade nižších grafických nárokov (ekvivalent nVidia Optimus). Zaujímavá ale môže byť aj pre desktop. Na najnovšej Intel platforme SandyBridge takáto možnosť existuje, no iba v podobe softvérového riešenia od LucidLogix - projekt Virtu.

 

Zdroj: X-bit labs, Donamimhaber

Komentáre (1)
jk2
Slušné. Už sa teším na nejaké testy modelov s týmito APU od AMD.
Pridať nový komentár
TOPlist