Nosorožce dostávajú do rohov kameru na sledovanie pytliakov

 
Populácia nosorožcov v Afrike je ohrozená kvôli pytliakom, ktorí majú záujem o vzácne rohy nosorožcov. Implantovaná kamera v rohoch nosorožcov ich však môže včas odhaliť.

Pytliaci sú problém nejedného zvieracieho druhu, ochrancovia prírody sa však teraz zamerali na nosorožce, ktorým by chceli pomôcť naozaj zaujímavým spôsobom. Vyvinuli systém, ktorý kombinuje GPS, snímač srdcovej frekvencie a kameru implantovanú do rohu nosorožca. Systém sa volá RAPID (Real-time Anti-Poaching Intelligent Device) a za jeho tvorbou stojí britská nezisková organizácia Protect zameraná na ochranu prírody a dobré životné podmienky zvierat.
 
 
Podstatou systému Protect je ochrániť zviera pred ulovením pytliakmi. Keď sa nosorožec dostane do ohrozenia života zrýchli sa mu srdcový tep, čo zaznamená snímač implantovaný pod kožou. Zaznamenaný prudký nárast frekvencie je zaslaný operátorovi v riadiacom centre a ten môže následne diaľkovo aktivovať malú kameru v rohu nosorožca a zistiť tak, čo sa naozaj deje a či idú po nosorožcovi pytliaci, alebo iný predátor. Presnú polohu nosorožca dodá kožený obojok s GPS modulom. Vďaka nemu môžu ochrancovia rýchlo zasiahnuť a pomôcť zvieraťu. Očakáva sa tiež, že keď sa systém rozšíri pytliaci už automaticky nebudú chcieť loviť nosorožce s takýmito obojkami nakoľko budú vedieť, že ochrana dorazí čoskoro a môžu sa dostať do problémov. „Správa sa to odstrašujúci prostriedok takže pytliaci si uvedomia, že akékoľvek zviera s obojkom je prakticky mimo ich zoznam“, hovorí Steve Piper, riaditeľ skupiny Protect.
 
RAPID predstavuje pomerne revolučný systém v ochrane nosorožcov a implantácia kamery do rohu zvieraťa je jednoduchá a bezbolestná. Všetky prvky komunikujú s riadiaci strediskom bezdrôtovo a batériu stačí vymeniť niekoľkokrát počas života nosorožca. Prototypy zariadení budú nasadzované na nosorožce počas najbližších mesiacov a Protect dúfa, že k širšiemu nasadenia dôjde do konca roka 2016.
 
 
Pytliactvo nosorožcov sa v posledných rokoch výrazne zvýšilo najmä v Južnej Afrike, kde sídli najväčšia populácia nosorožcov na svete. Nosorožce sú obľúbeným terčom pytliakov kvôli ich rohom, ktoré majú liečivé účinky. Rohy zabitých zvierat putujú do Ázie. Podľa vládnych údajov bolo minulý rok takto zabitých v Južnej Afrike viac ako 1200 nosorožcov. Protect skupina dúfa, že sa s ich projektom RAPID toto číslo výrazne zníži. Zároveň dodáva, že systém môže byť použitý aj na iné ohrozené zvieratá ako tigre, levy či dokonca veľryby. Verzia RAPID pre tigre je už dokonca vyvíjaná.
 
Zdroj: theverge
 
Komentáre (1)
DDR dva megahertze
Ľudia chránia radšej len vlky a levy.
Pridať nový komentár
TOPlist