Nočná mora IT systémov nás čaká aj tento rok. Budeme mať prestupnú sekundu

 
Na tohtoročného Silvestra buchneme šampus o sekundu neskôr nakoľko nám čakanie predlží čas 23:59:60.

Tento rok bude o sekundu dlhší, nakoľko dostaneme takzvanú prestupnú sekundu. Informovala o tom včera International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS), ktorá udržuje chod svetového času. Prestupná sekunda bude pripočítaná 31. decembra a miesto toho aby sme z času 23:59:59 prešli na 00:00:00 prejdeme na 23:59:60 a až potom na 00:00:00.
 
Prečo je takáto korekcia nutná a spôsobuje problémy informačným systémom? Prestupná sekunda (môžete sa stretnúť aj s označením skoková sekunda) sa používa raz za čas. Naposledy to bolo síce minulý rok, no predtým až v roku 2012.  Prestupné sekundy sa používajú na skoordinovanie UTC času meraného človekom s časom, za ktorý sa planéta Zem otočí okolo vlastnej osi. Rotácia Zeme totiž nie je konštantná a trvá o čosi dlhšie ako presných 24 hodín. Obtočenia Zeme sa navyše postupne spomaľujú za čo môže viacero faktorov ako napríklad gravitačná sila Mesiaca, ktorá patrí medzi trvalé faktory, no medzi krátkodobé vplyvy môžeme zaradiť aj silné zemetrasenia. Podstatné však je, že ak rozdiel medzi časom otočenia Zeme okolo osi a UTC časom prekoná hranicu 0,9 sekundy, priráta sa k času 1 sekunda. Zvyčajne sa tak deje na konci júna alebo ako tento rok, na konci decembra. Od roku 1972 bolo pridaných 26 prestupných sekúnd, tá posledná 30. júna 2015.
 
Prestupná sekunda síce nijak nenaruší náš biorytmus, no v počítačovom svete je to doslova postrach. Mnoho systémov, najmä tých, ktoré sú založené na Linuxe, totiž neboli navrhnuté s tým, že počítali s touto sekundou navyše. Problémy sa objavujú prakticky pri každej prestupnej sekunde a možno ste zachytili minuloročné problémy, kedy mnoho systémov padlo vplyvom zamrznutia operačných systémov alebo nadštandardného vyťaženia procesora. Problém je so synchronizáciou vnútorných hodín cez NTP (Network Time Protocol). Zložili sa z toho veľké portály ako Reddit, Mozilla, LinkedIn, FourSquare a mnohé iné. 
 
Elegantné riešenie priniesol pred pár rokmi Google, ktorý miesto skokového pridania sekundy nastavil svoje NTP servery tak, aby v daný deň postupne spomaľovali čas o milisekundy. Postupne sa tak vyrovná časový rozdiel. Aby sa administrátori mohli dopredu pripraviť, IERS vždy v predstihu 6 mesiacov oznamuje pridanie prestupných sekúnd.
 
Zdroj: theverge
 
Pridať nový komentár
TOPlist