Nie je žiadna tmavá hmota, ani deviata planéta

Tak, toto by bol zaujímavý príbeh do histórie vedy. Príbeh o tom ako hľadanie deviatej planéty viedlo k záveru, že tmavá hmota neexistuje.

Hľadanie deviatej planéty Slnečnej sústavy dostalo nový impulz v roku 2016 objavom, že niektoré objekty vonkajšej Slnečnej sústavy (objekty vo vzdialenostiach väčších ako 250AU) vykazujú orbitálne anomálie. Tie by mohla spôsobovať deviata planéta a hľadanie sa rozbehlo naplno. Zatiaľ, po rokoch hľadania však deviatu planétu nik nešiel.

Aktuálne zverejnený článok v časopise The Astronomical Journal sa zaoberá vysvetlením orbitálnych anomálií pomocou MOND teórie, teórie modifikovanej gravitácie. Táto teória zavádza modifikáciu Newtonovho gravitačného zákona. Podľa nej je gravitácia na veľkých vzdialenostiach väčšia než predpovedá Newtonow gravitačný zákon. Navrhnutá bola ako alternatívne vysvetlenie tmavej hmoty.

Autori článku, ako sami hovoria, len chceli vylúčiť MOND ako možné vysvetlenie orbitálnych anomálií. Ale, dopadlo to naopak, MOND popísal orbitálne anomálie prekvapujúco dobre.

A tu sa MOŽNO začína valiť guľa príbehu, ktorý zatrasie fyzikou. MOND podporuje viacero pozorovaní, orbitálne anomálie telies vonkajšej Slnečnej sústavy však ukazujú, že efekty MOND teórie, môžu byť pozorovateľné kozmologicky relatívne veľmi blízko. Okolie Slnečnej sústavy môže byť laboratóriom na skúmanie správnosti MOND teórie. Ak tak hľadanie deviatej planéty možno dospeje k potvrdeniu správnosti MOND teórie. To by znamenalo, že tmavú hmotu nepotrebujeme na vysvetlenie správania galaxií. A bolo by po tmavej hmote. Pre presnosť treba uviesť, že celkový obrázok je ešte zložitejší. MOND teória nie nie je "kompaktibilná" s Všeobecnou teóriou relativity. Platnosť MOND teórie by vyžadovala jej modifikáciu. Dôsledky vo fyzike by boli ďalekosiahlejšie, než len vylúčenie tmavej hmoty z obrazu vesmíru.

Článok zverejnený v časopise The Astronomical Journal, nájdete na tejto adrese.

Ilustračný obrázok bol vytvorený pomocou Bing Tvorcu obrázkov. Používal DALL-E.

Zdroj: iopscience.iop.org

Komentáre (1)
Pjetro de

Pri MOND zrejme nejde len o bohapuste vzdialenosti, ze odtialto uz ma MOND porozovatelne silne efekty. Zrychlena rotacia koncov ramien galaxii su desiatky tisic svetelnych rokov a koniec slnecnej sustavy ci miesto pre 9. planetu, su iba desiatky svetelnych hodin. To su uplne ine vzdialenosti. MOND teda uplne jasne a ocividne hovori aj do hmotnosti zucastnenych hercov (inu hmotnost na galaxia a inu hviezda). Co v zasade neznamena nic ine ako uplne ina teoria gravitacie, t.j. s kde intenzita gravitacnej sily stupa/klesa v zavislosti od hmotnosti zucastnenych telies a ich vzdialenosti proste inak, ako to opisuje vyse 3 a pol storocia stary newtonov gravitacny zakon. Do istych pomerov (male vzdialenosti od hmotnych telies) je odchylka od newtona velmi mala, ale pri menej hmotnych telesach a vacsich vzdialenostiach je odchylka vacsia. Mozno sa schyluje k nejakej dalsej fyzikalnej konstante.

Je to ako specialna teoria relativity a klasicka mechanika: pri rychlostiach ovela mensich ako rychlost svetla (chodza, bicykel, auto) su relativisticke efekty tak male, ze su bez bezne potreby ci prejavy cloveka a jeho tela/organizmu uplne zanednatelne. Odchylky v radoch desiatky percent su az za hranicou 1/3 rychlosti svetla a nasobne odchylky od klasickej mechaniky zacinaju az od 90% rychlosti svetla. Cest vynimke GPS ("iba" 28800 km/h), ale to nespada do kategorie "bezne potreby ci prejavy cloveka a jeho tela/organizmu", lebo cas vie ludstvo merat s presnostou na femtosekundy.

Pridať nový komentár
TOPlist