Nemecká spoločnosť vykuruje domácnosti servermi

 
Nemecká spoločnosť Cloud&Heat prišla so zaujímavých nápadom, ktorý spočíva v umiestnení serverov v domácnostiach čim by ich zároveň vykurovali a zabezpečovali teplú vodu.

Blíži sa zima, ktorá snáď bude lepšia aká tá minulá. Mnohé domácnosti najmä tie na dedinách, ktoré spoliehajú na pevné palivo by už mali mať zabezpečené drevo na tohtoročnú zimnú sezonu. Drevo, uhlie, elektrina, plyn sú však drahé. Čo tak vykurovať svoj dom servermi?
 
 
Presne to je cieľom nemeckej spoločnosti Cloud&Heat zaoberajúcej sa cloudovými službami. O serveroch sa totiž všeobecne vie, že vyžarujú veľké množstvo tepla. Táto spoločnosť teda začala v Nemecku do domácnosti a kancelárií prenajímať serverové racky, ktoré slúžia ako radiátor v daných objektoch. Z tejto symbiózy by mali ťažiť obe strany - domácnosti majú zdroj tepla a spoločnosť ušetrí na chladení serverov.
 
Celkom zdarma však domácnosti serverové vykurovanie nedostanú. Spoločnosť si účtuje poplatok za inštaláciu serverov v domoch a kanceláriách. Tento poplatok pritom nie je iba symbolický a rovná sa cene, za ktorú by sa dal vybudovať štandardný vykurovací systém. Zvyšné platby za elektrinu a Internetové pripojenie však zatiahne už Cloud&Heat. Potom si už majitelia domu môžu užívať teplo v izbe a teplú vodu.
 
Systém je navyše aj inteligentný a v prípade, že je vonku teplo nie je potreba vnútri kúriť, dokáže uchovávať teplú vodu v zásobníku. Teplý vzduch je ventilovaný von. Možno vám ešte napadla otázka bezpečnosti. Umiestnením serverov do bežných domácnosti má totiž teoreticky ktokoľvek prístup k dátam. Spoločnosť má však dáta zašifrované a otvoriť skriňu s rackom dokáže iba pracovník spoločnosti.
 
Treba poznamenať, že nemecká spoločnosť nie je prvá a jediná kto sa podobnou myšlienkou zaoberá. Príkladom môže byť francúzska spoločnosť Qarnot, no systém od Cloud&Heat by mal byť pokročilejší. V každom prípade ide o zaujímavý spôsob recyklácie tepla. Každý komu sa prehrieva čo už len malý notebook vie, koľko zbytočného tepla dokáže takáto elektronika vyprodukovať.
 
Zdroj: slate
 
Komentáre (12)
Okrsok
Každý kto stál pri plnom bežiacom racku vie ako hučí. Dosť. Ako to riešia?
passco
Drbnú ho do pivnice?
Okrsok
To nič nevyrieši. Kto skúsil chladiť prehriatu miestnosť s rackmi otvorenymi dverami vie ako málo to pomáha. To by si musel z tej pivnice rozviesť teplý vzduch vzduchotechnikou.
passco
Asi si si zle prečítal článok nevadí "Systém je navyše aj inteligentný a v prípade, že je vonku teplo nie je potreba vnútri kúriť, dokáže uchovávať teplú vodu v zásobníku. Teplý vzduch je ventilovaný von"
spencer
Problém bude určite v lete , to tam tých ľudi urve :) a tiež pravda ako vravíte hluk nie je zrovná malý jedine kde sa to dalo ako tak využiť nejaká predsieň kde sa prezúva alebo do garáže nech nie autu zima
jajo
do kotolne miesto kotla a v lete môžeš vykurovať aj bazén... a hlučnosť bude zrejme nižšia ako u bežných, lebo chladenie zabezpečujú vodou
MQ
Nechcem vam kazit radost z mudrovania, ale zamysleli ste sa aspon na chvilu, ake efektivne by bolo odovzdavat teplo z prehriateho vzduchu do systemu vykurovania a ohrevu teplej vody? Urcite by sa to dalo, napriklad kombinovanou klimatizaciou (odber tepla zo vzduchu a jeho odovzdavanie kvapaline) ale efektivita takeho riesenia, je zalostne mala. Vsetci mudrujete nad hlukom.....ventilatorov, ktore by v pripade chladenia kvapalinou odpadli. Pri chladeni kvapalinou by sice zostal urcity hluk z cerpadiel kvapaliny, ale daleko mensi, ako z ventilatorov. Aj odovzdavanie tepla v systeme kvapalina/kvapalina je podstatne ucinnejsie. Urcite sa do okoliteho vzduchu dostane nejake zbytkove teplo, ktore je nasledne vyvedene mimo objekt, alebo v zime uchovane v budove, ale az tak vela, ako v pripade vzduchoveho chladenia, ho nebude. Systemom vzduchoveho chladenia by ste za pomoci ventilacie dokazali vykurit cast domu, ale s ohrevom teplej vody by to bolo biedne. Nehovoriac o nakladnosti vybudovania vzduchotechniky a nakladoch na jej prevadzaku (filtre, cistenie, ventilatory...). To vsetko pri chladeni kvapalinou odpada. Niekolko trubiek na pripojenie k uz existujucemu systemu vykurovania, ohrevu teplej vody a je to. Len mi nepovedzte, ze nepoznate pocitace s vodnym chladenim. Ked som na to prisiel ja, tak nemci urcite tiez, pretoze oni si vedia spocitat kazdy cent, naklady, ucinnost....zisk.
lotor
rikejme tem kamnum topky.;-)))
Ernest
Ja viem len to, že u nás vo firme server hučí ako mláťačka v 50 - tich rokoch.
JagiMagi
Hučí práve preto, že nie je chladený vodou, ale vzduchom. Elektronika nehučí. Hučia ventilátory a prúdiaci vzduch.
passco
Ešte netreba zabúdať, že je dosť podstatné aj kvalita vetrákov a vzduchotechniky :) Ked tam majú ventilátor po 5 eur/ks ani sa nedivím :)
x3m
Na dediny to umiestnovat urcite nebudu, problemy s rozvodnou sietou a nutnost tahat internetove kable (snad teda opticke) = drahe. Jedine, kto by o to mohol mat zaujem, by boli nejake velke kancelarske budovy, ale tu je uz otazka ucinnosti/ceny. A treba pozerat, kde sa ten samotny rack nachadza. Ak bude niekde vo velmi prasnom prostredi (garaz a pod.), tak je to asi problem, nehovoriac o pripadnom poziari. Dalej su tu aj veci ako zalozne zdroje a podobne zalezitosti, co asi v takychto pripadoch budu len velmi tazko. Potom otazka bezpecnosti. Pokial bude mat niekto doma takyto rack a bude mat s nim nejake nekale zamery, tak ho ten patkorunovy zamok nezastavi a to nehovorim o naburani sietovej komunikacie. Je to proste privelke bezpecnostne riziko a ja by som si v zivote nedal nejake firemne servery mimo bezpecnu serverovnu. Cudujem sa vobec tej firme, ze s tym zacali.
Pridať nový komentár
TOPlist