NASA plánuje niekoľko divokých konceptov - na Európu chce poslať robotického úhora

NASA sa už na začiatku roka zaoberala s myšlienkou využiť ponorku s cieľom preskúmať Saturnov mesiac Titan. Avšak teraz prišla s robotickým úhorom, ktorý chce poslať na Jupiterov mesiac Európa.

NASA ohlásila, že plánuje vytvoriť ponorku určenú do extrémnych podmienok s cieľom zmapovať metán-etánové more Kraken Mare na Saturnovom mesiaci Titan. NASA chce potvrdiť alebo vyvrátiť existenciu života, prípadne získať informácie, ktoré môžu pômocť vysvetliť vznik života na Zemi. Misia na samotnom Titane by mala trvať 90 dní. Ponorku by mal poháňať pohon, ktorý bol použitý v Curiosity - Curiosity používa ako zdroj Multi-mission radioizotopový termoelektrický generátor, ktorý slúži na výrobu elektrickej energie, tá sa nasledne ukladá do Li-Ion batérií. Ako prvok dodávajúci energiu sa používa radioaktívne plutónium 238.

More Kraken Mare je známe pre svoje výrazné vlny a nízke teploty – približne -180°C. Rozloha tohto mora by mala byť väčšia než je rozloha Kaspického mora, pričom predpokladaná hĺbka je okolo 35 metrov. Projekt by mal byť hotový do roka 2040. Okrem toho by na ponorke mohla byť inštalovaná aj kvadrokoptéra.

Naposledy predstavený koncept je mierne odlišný v porovnaní s tým, čo sme videli v minulosti. NASA by chcela využiť anténu pripojenú na chvoste robota a získavať energiu využitím magnetického poľa.

Treba dodať, že myšlienka takého to robota je výsledkom výberu konceptov pre budúce misie. NASA vybrala 15 návrhov pre „Fázu I“ pre svoj NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) program. Každý z projektov dostane $100 000, pričom za 9 mesiacov sa musí priniesť ďalšia štúdia. Ak sa niektorý z projektov overí aj vo „Fáze II“, dostane $500 000 a ďalšie dva roky vývoja.

NIAC je divízia NASA, ktorá prináša inovácie, má na starosti výskum nových technológií a testuje aplikáciu nových technológií pre budúce misie. Ďalšie projekty odporúčam pozrieť tutu.

Zdroj: engadget, NASA

Image Credit: NASA

Pridať nový komentár
TOPlist