Miniraketoplán X-37 znova na orbite

, Autor: Pavol Bobik

Atlas V dnes do vesmíru dopravil vojenský miniraketoplán X-37B. Či je vo vesmíre po druhý alebo po tretí raz je tajné.

Celkovo ide o štvrtý let miniraketoplánu X-37B. Boeing pre americké vojenské letectvo postavil dva miniraketoplány X-37B. Prvý bol vo vesmíre doteraz už dva krát. Druhý len raz. X-37B, ktorý dnes vyniesol do vesmíru Atlas V je jedným z týcho dvoch strojov. Armáda však neuvoľní informáciu, ktorý z nich to je.

Atlas V odštartoval dnes o17:05 stredoeurópskeho času zo základne Cape Canaveral Air Force Station na Floride, ktorá susedí s Kennedyho vesmírnym strediskom. Miniraketoplán sa od nosiča oddelil 19 minút po úspešnom štarte. Aktuálne už obieha Zem po plánovanej orbite na ktorej môže zostať veľmi dlho. Predchádzajúci miniraketoplán pri jeho misii OTV-3 zotrval na orbite rekordných 675 dní. Pre štvrtú misiu X-37B pomenovanú OTV 4 (Orbital Test Vehicle) armáda po prvý raz zverejnila informácie o dvoch z experimentov, ktoré budú na jeho palube prebiehať. 

Prvým z nich je testovanie vylepšenej verzie Hallovho motora spoločnosti Aerojet Rocketdyne. Druhým je testovanie vplyvu vesmírneho prostredia na takmer 100 vzoriek rôzných materiálov (najmä polymérov a kompozitov). 

 

 

Kľúčové slová
X-37B
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk
m2fizy

Re: Miniraketoplán X-37 znova na orbite

bez urazky ... ale trochu logiky by neuskodilo ... ako asi postavia "lod" co bude schopna medziplanetarnych letov ? Teda taka ktora bude mat na palube sebestacnu atmosferu, vegetaciu (na prezitie a koli vitaminom a mineralom) a pripadne dostatocne velku populaciu ? No jedine tak ze ju budu stavat priamo v ZERO G ... aby nemusela "vzlietat" a prekonavat gravitaciu zeme (kedze ma to by nebol dostatok paliva a to je ten najmensi problem) ... A taktiez to suvisi s prisunom stavebneho materialu a inych veci.

A prave tieto "minilodky" bez posadky .. su prave orechove ... ked to vybuchne nic sa nedeje (ziadny ludia dnu niesu ... iba potraviny, stavebny matrerial, zvierata) ... a zadruhe moze to "pendlovat" hore dole stale dookola bez toho aby "to niekto riadil". Az potom ked bude vyriesiena logistika ... mozu pristupit k rieseniu interplanetarnej/intergalaktickej lode.

+ naviac este neotestovali vplyv mimoplanetarneho prostredia ... kedy sa vsetky leti (okrem apollo letov) odohravali (boli v priestore) ktory bol "chraneny" magnetickym polom zeme.

Je tam este velke mnozstvo problemov ... ktore treba vyriesit este pred stavbou lode ... o ktorej este nevieme ani to ake stity bude potrebovat ... a ci vobec dokazeme vytvorit (existuje) material ktory by dokazal "odfiltrovat" (uzemnit, eliminovat) ... napr. len slnecnu plaznu ... pripadne ine vychylky a anomalie. Napr. to bude tak ze taky material nedokazu vyvinut ... a bude musiet nasledovat vyvoj neakeho plazmatickeho (elektrickeho, elektromagnetickeho ... alebo akeho) stitu ... (ako v StarTrek-u).

Poslať nový komentár

TOPlist