Miniraketoplán X-37B pristál po 675 dňoch vo vesmíre [video]

, Autor: Pavol Bobik

Po takmer dvoch rokoch na orbite s tajným poslaním, pristál miniraketoplán X-37B včera na vojenskej základni Vandenberg v Kalifornii.

Znovupoužiteľný miniraketoplán odštartoval na svoj tretí let, nesúci označenie OTV-3 (skratka z Orbital Test Vehicle 3) 11. decembra 2012. Včera, 17. októbra, v podvečer stredoeurópskeho času, po 675 dňoch vo vesmíre tak prekonal svoj vlastný 468 dňový rekord z minulého letu OTV-2. Týmto úspešným pristátím výrazne prekonal svoju plánovanú životnosť, ktorá bola jeho výrobcom Boeingom stanovená na 270 dní na orbite.

Celkovo si tri misie X-37B miniraketoplánov pripísali na svoje konto 1368 dní na orbite. To je dokonca viac, ako boli dohromady vo vesmíre všetky americké raketoplány Space Shuttle. Tie pri ich celkovo 135 štartoch strávili vo vesmíre dohromady 1334 dní. Štart ďalšieho, štvrtého letu X-37B, je plánovaný na leto budúceho roku.

Fotky X-37B zo včerajšieho pristávania a po ňom.

X-37B, pre americkú armádu vyvíja divízia spoločnosti Boeing Phantom Works.

Parametre X-37B 

Dĺžka: 8.9 m
Rozpätie krídel: 4.5 m
Výška: 2.9 m
Váha s nákladom: 4,990 kg
Energia: Gálium arzenidové solárne články s lítium-iónovými batériami
Nákladový priestor: 2.1 × 1.2 m
Orbitálna rýchlosť: 28,200 km/h 


X37-B v nose rakety Atlas V.

The x-37B Orbital Test Vehicle is an unmanned space test vehicle for the USAF.
Source Space.com: All about our solar system, outer space and exploration

 

Zdroj: http://boeing.mediaroom.com

Kľúčové slová
X-37B
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Mne sa najviac z celeho clanku o raketoplane a rakete Atlas, paci toto co tam nie je :::
....Raketa Atlas a používa nový ruský motor RD-180.....
...4.10.2014 - Aktuální politická situace ve světě způsobuje, že klesá ochota Rusů zásobovat Spojené státy motory RD-180. Situace zatím není kritická. Smlouvy zatím platí a zásoby dosud dodaných motorů na pár let vydrží, nicméně Spojené státy nechtějí nic ponechat náhodě. Motory RD-180 se používají na raketách Atlas V a právě ty jsou Rusům trnem v oku – kromě vědeckých družic se totiž používají k vynášení armádních satelitů. ....
....21.7.2014 - Pripomenul, že predávané motory pre nosné rakety Atlas a Antares boli vyvinuté pred mnohými rokmi, ale USA sa bez nich v najbližších rokoch nezaobíde....

Nebyt Ruska tak cela slavna NASA aj ASTRONAUTIKA velmoc sedi na zemi na zadnici a nemoze lietat, lebo vlastne motory maju mat az v roku 2015 !

Mna by zaujimalo prečo im ludia tolerujú to ich rozhadzovanie za armadu.. rocne vynakladajú tolko co 10 krajín dohromady na obranu. Fak choré ako keby kazdy tyzden majú scenar typu vylodenie v Normandií

- lebo mozu
- leba sa hraju na velmoc a svetoveho policajta a ten musi mat dobru vyzbroj

Mozu ale kde berú na to prachy? Viem ze cast riesia ze okradajú ludí a vela je tam na tom horšie ako u nás ale aj tak sú to strašné prachy a ten ich dlh musí rásť astronomickým tempom lebo nie je normálne aby niekto bol schopný davať tolko prostriedkov do armady. je to jednoducho moc

Akoze kde, sak to vidi kazdy. Vytlacia si ich !!!!!!!! Pripadne si ich natukaju na klavesnici. Tak funguje dnesny svet - NA DLH. Treba si pozriet dokument "Peniaze ako dlh".

Pred rokmi bola taka perlicka, ze dlh USA prekroci 14 ciferne cislo (10 bilionov, cili 10 000 miliard $). Pre ministerstvom financii ci kde maju take pocitadlo (nieco ako count down pri starte raketoplanu, akurat cisla stupaju) a museli tam dorobit dalsiu cislicu, boli z toho strasne nestastni.

Cul je dlh USA 18 bilionov $ a samozrejme stale stupa a stupat bude az kym neskonci tato sielena doba a nepride WWIII, alebo absolutny civilizacny naraz a zapadna, rouvinuta vedecko-technicka civilizacia ako ju pozname posl. 3 storocia skonci. Este im to chviulku vydrzi, ale za par rokov bude potrebne pridat dalsiu cislucu, kedze dlh USA bude vacsi ako 100 biliov (100 000 miliard) $ !!!!!!!

------- ------- ------- -------
http://www.usdebtclock.org
------- ------- ------- -------

Ano, Atlas V vyuziva ruske motory RD-180. No aj bez Atlasu by samozrejme lietat mohli kedze Delta aj Falcon pouzivaju americke motory. Delta IV pouziva motory RS-68 americkej spolocnosti Rocketdyne. Falcon 9 zas motory Merlin 1D produkovane samotnou Space X.

vazne ? A vykony tych motorov si si pozrel ?

Ano, vazne :) Vdaka tymto americkym motorom je Delta IV Heavy najvykonnejsou raketou sucasnosti. Dokaze dostat na nizku orbitu, na GTO aj TLI najviac zo vsetkych rakiet, ktore su v sucasnosti v aktivnej sluzbe.

Vid. napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_orbital_launchers_families

Poslať nový komentár

TOPlist