Náklad miniraketoplánu X-37B pri jeho nasledujúcom lete

, Autor: Pavol Bobik

Jeho činnosť vo vesmíre viedla k viacerým konšpiračným teóriám. Utajovaný náklad miniraketoplánu X-37B vyvoláva množstvo špekulácii a púta pozornosť médii celého sveta.

Cesty miniraketoplánu X-37B do vesmíru vyvolávaju rozruch a viedli napríklad k publikovaniu špekulácií, že druhý miniraketoplán X-37B prevádza špionážny prieskum Čínskej vesmírnej stanice Tiangong-1. Pri letoch doterajších troch miniraketoplánov si prišli na na svoje aj konšpirační teoretici.

O necelé tri týždne sa X-37B chystá do vesmíru opäť. 20. mája 2015 medzi 15:00 a 19:00 odštartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride nosič Atlas 5, ktorého primárnym nákladom bude miniraketoplán X-37B. Jeho štvrtá cesta do vesmíru nesie označenie OTV-4 (Orbital Test Vehicle). Tentoraz bolo tajomstvo nákladu miniraketoplánu odkryté. Magazín Spaceflightnow informuje, že jedným z nákladov OTV-4 misie je experimentálny Hallov motor.

Ide o veľmi účinný typ motorov s nízkym ťahom. Palivo, ktorého je vo vesmíre na satelitoch a sondách vždy málo sa pri pohone Hallovým motorom používa veľmi efektívne, no dosiahnutý ťah je relatívne malý. Motor však nezriedka beži celé mesiace a tak je získané urýchlenie vzhľadom na množsvo použitého paliva veľmi vysoké.  

Pri OTV-4 lete pôjde o test vylepšenej verzie Hallovho motoru spoločnosti Aerojet Rocketdyne vo vesmírnych podmienkach. Motor je využívaný komunikačnými satelitmi programu Advanced Extremely High Frequency. 4,5kW Aerojet Rocktdyne motor pracuje s xenónom, ktorý ionizuje a následne urýchľuje.

Posledný let OTV-3 zotrval na orbite rekordných 675 dní. Takýto čas poskytuje dostatočne dlhé obdobie pre testy podobných typov pohonných jednotiek.

 

Náčrt princípu Hallovho motoru

 

 

Kľúčové slová
X-37B
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

len sa mi to zda alebo ten hallov motor HET funguje ako crt obrazovka?

Podobne ale z obrazovky nič nie je vystreľované okrem elektromagnetického poľa a ešte elektromagneticky nabitých čiastočiek prachu ktoré sa nachádzajú v ovzduší pred obrazovkou
Z Hallovho motora je vystrelovaná ionizovaná plazma ionizovaných častíc plynu.

Ako sa dá elektromagneticky nabiť čiastočka?

Poslať nový komentár

TOPlist