EN

LHC produkuje 1PetaBajt dát každú sekundu

Experimenty v najväčšom urýchľovači častíc na svete vyprodukujú enormné množstvo dát, len časť z nich sa archivuje.

Experimenty CERN-u vo veľkom hadrónovom urýchľovači na hranici Francúzska a Švajčiarska generujú obrovské množstvo dát, v priemere to je 1PB každú sekundu. Takéto objemy sa ale samozrejme neukladajú, fyzici využívajú rôzne filtre, ktoré im pomáhajú nájsť len tie dôležité údaje. Tieto sú následne preposielané sieťou zväčša do externých úložísk.

Aj po takejto redukcii však ostáva asi 25PB dát ročne, ktoré musia byť analyzované. Odhaduje sa, že na túto úlohu je nutných asi 100 000 najvýkonnejších súčasných procesorov, no dátové centrá CERN-u poskytujú "len" 20% takejto kapacity. Zvyšok prostriedkov je poskytovaných cez tzv. Grid (siete), ktorý vznikol v spolupráci s Európskou komisiou. Grid pozostáva z ďalších jedenástich dátových centier v USA, Kanade, Taliansku, Francúzsku a Veľkej Británii. Tieto centrá ďalej pristupujú k asi 130-tim dátovým úložiskám na rôznych miestach, ktoré zabezpečujú dostupnosť údajov.

Dáta prechádzajú filtrami v štyroch detektoroch Alice, Atlas, CMS a LHCb, ktoré posielajú do siete 320MB, 100MB, 220MB a 500MB údajov každú sekundu.

Posledným veľkým úspechom LHC je zachytenie a monitorovanie antihmoty po dobu až pätnástich minút, čo je veľký pokrok oproti doteraz dosahovaným zlomkom sekundy. Antihmota sa nemôže dotknúť žiadnej hmoty, pretože by anihilovala. Preto je izolovaná špeciálne tvarovaným magnetickým poľom vo vákuu. Jej detekcia je možná až po jej úniku z magnetickej nádoby analýzou radiácie, ktorú po sebe zanechá po reakcii s okolitou hmotou.

 

Zdroj: V3.co.uk

Komentáre (29)
undertaker007
" ...až pätnástich minút, čo je veľký pokrok oproti doteray dosahovaným zlomkom sekundy. " doteray -> doteraZ ;)
Ondro1
Sme sa im tam chechtali nad tým Grid-om, že či im tam nepobehujú malí Jeff Bridgesovia :-) Ale technológia to je úžasná. O tom niet pochýb. Táto technológia už dnes reformuje multicore a multiprocesorové výpočetné stanice.
passco
Ok a kam sme pokrocili s tymi 100 Petabajtami informacií? Je super ze videli antihmotu .. ja som videl mesiac ..... a v celku mi to je nanic .. ja viem ze je to svojim sposobom dolezite ale pride mi smiesne ze miliardovy projekt a ide im o objasnenie vzniku vesmiru ked by sa ta technologia dala vyuzit zmysluplnejsie a podstatnejsie .. Ako sa hovori netreba zit v minulosti :P
Eddward
To je pekne ze si videl mesiac. Mesiac videli aj ludia pred X rokmi dozadu a tiez to bolo mozno nanic, ale po Y rokoch neskor sa tam aj dostali :)
skype3x3
...si si isty ze sa tam dostali ???
makroelektro
Toto je dobra otazka
Ondro1
áno
M1ch4l
v minulosti veru zit netreba ale je dobre poznat svoju minulost, aby si mohol pochopit sucasnost a trosku aj buducnost. neviem ako zmysluplnejsie by si chcel vyuzit urychlovac castic a par "hangarov" s pocitacmi?
passco
Co takto tvoriť? mendelejova tabulka zíva prázdnotov na planete zem
Ondro1
Nechápem, ako to myslíš? Urýchľovač nie je stavaný na vytvorenie nových prvkov, ale na tresnutie do seba dvoch protisebe letiacich prúdov protónov vo veľmi vysokej rýchlosti. A hádam ti 118 prvkov nestačí? Mimochodom, ak by boli nejaké stabilné izotopy nad tým, čo dnes poznáme, asi by sme ich už poznali, ale matička príroda to zariadila tak, že čím väčší počet protónov máš v atóme, tým viac musíš kompenzovať jadrové sily a nestabilitu neutrónmi. Ale čím ťažšie je jadro, tým nestabilnejší je atóm. Je to ako s snehových gulí do jednej veľkej. Nalepíš pár guličiek, držia. Nalepíš viac, ešte držia, ale keď ich nalepíš príliš veľa na seba, tak sa jednoducho pod svojou váhou rozpadnú. Proste nie je možné, aby v prírode jestvoval záhadný prvok ako naquadah z hviezdnej brány, ktorý by mal zázračné vlastnosti.
Frosty
preco myslis ze "naquadah" nie ? mozno nie na zemi ale nekde inde isto hej.. to jak ked si v stredoveku povedali ze neda sa plavit pod vodou a dnes sa to uz da..
Ondro1
Zázračný prvok nie. Ale môže to byť zázračná zliatina. Problémom je, že maximum, čo dokáže príroda vytvoriť je určite to, čo poznáme dnes. Nič viac. Už spomínané vlastnosti nepustia. Prvky, ktoré poznáme, vznikli pred viac než 5mld rokov pri výbuchu supernovy bombardovaním ťažkých jadier neutrónmi ešte než sa stihli rozpadnúť a ich následnú rádioaktívnu premenu v protóny. Mimochodom, najstabilnejší izotop Uunuseptia, 117. prvku PSP, má polčas rozpadu 75ms. Akým zázrakom by jadrové sily zrazu zmocneli pri určitom počte neutrónov a protónov nad týmto prvkom, že by udržali takú hmotnosť? Tieto sily neustále musia kompenzovať prirodzenú odpudivosť protónov v jadre, k tomu sa ešte aj samotné častice pohybujú. Jadro atómu je jeden nestabilný vriaci kotol, pri takejto hmotnosti, iba čaká na uvoľnenie pary, aby začal štiepnu reakciu. Je to ako čakať od nasmrť unaveného človeka zodvihnutie stokilovej činky.
Frosty
to ze o niecom nevies neznamena ze to nemoze existovat..o antihmote tiez nikto ani netusil a existuje
Ondro1
Môže spracovať procesor okrem jedničiek a núl dvojku?
Frosty
to taky blud si dal za priklads... pred 100 rokmy by si napisal ci moze procesor spravovat okrem 0 aj 1 ?
passco
Tvoj pesimisticky pohlad ma vzhladom na tento rok udivuje .. Nebol stavany ? Narazanim protonov moze vzniknut co hm? Pokial viem tak jeden projekt je zamerany na vytvorenie nejakeho konkretneho prvku .. neviem uz ale akom nejak extra to nesledujem .. hovoris o protonoch atd .. je to fakt nedavno co sme prisli na to ze atom a podobne existuje ... a to tvoje tvrdenie sa moze podobat tvrdeniu ludi co nepoznali atomy a hovorili ze molekuly take a take sa nezlucuju lebo je tam velka odpudiva sila ..
Ondro1
Nové atómy vytvárajú v Dubne pri Moskve. V CERNe sa zaoberajú výskumom antihmoty, neutrín a častíc, vytvárajú atómy, ale antiatómy, nie atómy hmoty. Antiatómy sú zatiaľ prakticky nepoužiteľné, pretože keď interagujú s hmotou, anihilujú a výroba čo i len jediného gramu by trvala tisícky rokov. Zatiaľ. Niektoré atómy sú stabilnejšie ak sa vyskytujú v zlúčeninách, ale to nič nemení na tom, že extrémne ťažké atómy jednoducho nedokážu žiť dlhšie než sekundu. Treba si uvedomiť, že veda napreduje krivkou exponenciálnou, nie lineárnou a aj keď nám objav atómu trval rokov tisíc, keď už je objavený, jeho základné vlastnosti sme pochopili za iba sto. Ad otázka: Keď zrazíš dve autá, tak čo asi vznikne? No asi jedno veľké auto ti nevznikne. Vznikne kopec častíc, v ktorých hladajú nové častice a dúfajú, že objavia Higgsón, Sčastice alebo WIMPy. Naštuduj si, čo to je.
MartinNR
Hmota=Energia. Z hmoty uz vieme ziskat energiu (jadrove reaktory-elektrarne). Pri anihilacii hmoty a antihmoty tiez dojde k uvolneniu energie-ziarenia. Ak by sme mali dost antihmoty, tak vieme zase spatne ziskat energiu. A energie potrebuje cim dalej viac... Mozno antihmotu budu vediet vesmirne lode v buducnosti "zbierat" a tak ziskaju energiu na pohon... Sci-Fi? Urcite... mozno... to sa my uz asi nedozvieme... Ale je pravda, ze v dnesnej dobe, ked "deti v africe nemaj co jest" :-(, su tie peniaze vyhodene zbytocne. Ale clovek je uz raz taky...
Frosty
neze by som nesuhlasil ale keby nebyt deti v afrike mozno by ta Sci-fi lod uz existovala :D
TomKocuR
Keby mali deti v afrike zodpovednejších rodičov ktorí by ich toľko neplodili a ktorí by okrem žobrania aj niečo robili, nemuseli by žiť v sračkách a mali by čo jesť.
Ondro1
Opravím ťa: keby v Afrike detí toľko neplodili a nevynakladali toľko peňazí na občianske vojny a samopaly pre každého, že prakticky bojuje dedina proti dedine, ale dávali ich na jedlo, školy a zdravotníctvo, tak by nemuseli žiť v sračkách. Problémom je, že Afrika je evolučne pozadu a jednoducho ľudí, ktorí sú zvyknutí na kmeňové vlastníctva, boje a celkovo neúctu k životu(zabíjanie pre zábavu, usekávanie rúk, nôh, učenie detí zabíjať už v šiestich rokoch) ťažko odnaučiť.
Warrax
A naco ti je scifi vesmirna lod, ked nevieme udrzat poriadok ani na jednej planete? Nevieme vytvorit financny system, ktory by prestal zotrocovat celu planetu, vyvolavat hlad, vojny, nedostatok, a poskodzovat si vlastnu planetu, nevieme byt toleranti voci tym, ktori sa niecim lisia, napriklad farbou pleti, ci nabozenstvom. Technologie su vlastne uplne zbytocne, dokym sa ludia nenaucia spravat ako inteligentne citiace bytosti, ktore vedia vytvorit spolocnost, ktora zije v harmonii s prirodou. Narozdiel od zvierat mame mozog, ktory sa musime naucit pouzivat a to zatial stale nevieme. Naco je cloveku IQ, technologie, inteligencia, ked sa vlastne sprava ako zviera? Iba spi, zerie, pari sa. Dokym ludia nezvladnu ego a sebectvo v sebe, nezacnu si vazit planetu, svoje zdravie a nezacnu sa spravat ako duchovne bytosti, technologia bude pouzita len na dokonalejsie zmasakrovanie a zotrocenie toho, k comu sa dostane. Takze z tohto pohladu, pre zvysok vesmiru je najvyhodnejsie, aby sme sa neodlepili z tejto planety, kym sa nestaneme ludmi, a ja som rovnakeho nazoru. Tieto peniaze by radsej mali ist do vyskumu, preco nevieme spolu vydrzat, preco sme kazdou generaciou chorlavejsi, slabsi, nanavistnejsi, podrazdenejsi.. do vyskumu, ako funguje energetika cloveku, ako sa zbavit ega, ako nacerpat skutocne poznanie, ktore vedie k mieru, harmonii a zdraviu. Ja zelam tymto projektom, aby nevysli, lebo ked sa dostaneme k nejakej inej inteligentnej forme zivota vo vesmire, narobime si len hanbu.
passco
Nevieme? To si kde zobral?
Frosty
vieme.. skor nechceme
Ondro1
Tento systém bol vytvorený dvetisíc rokov dozadu v Platónskych dobách v Grécku, teraz funguje napríklad v Mongolsku v takzvaných Kibucoch. V roku 1848 na základe tohto systému vytvorili Karl Marx a Friedrich Engels Manifest Komunizmu. Problém je, že je v tomto systéme absolútna rovnosť, žiadna honba po úspechu, žiadna motivácia, nikto nemôže byť bohatší. Ale, ako už bolo povedané, nechceme.
Warrax
Komunizmus nieje cesta. O tom sme sa mohli presvedcit niekolko krat, ako to "funguje". Cesta je poznanie... spravit cloveka clovekom, moralnym, citiacim tvorom, so srdcom, ktory pozna hodnotu lasky a vie sa tymto poznanim v zivote riadit - realizovat ho, a na jeho zakladoch budovat spolocnost. Samotna mysel, a logika tu zvitazit nemoze, vyhraju nad nou zakony prirody, nezvladnutie tuzby vlastnit, mat moc, zobrat si od slabsieho viac, ked je to mozne, zakon silnejsieho a selekcia. Mysel nemoze vyhrat nad krutostou prirody, ale srdce ano. A vtedy je jedno, ci je kapitalizmus, alebo komunizmus.
Ondro1
Zlatko, to, čo mám na mysli nie je komunizmus. A, mimochodom, to, čo ty nazývaš komunizmom komunizmom nie je. V žiadnej krajine sveta komunizmus nevládol ani nevládne, to čo ty nazývaš komunizmus je ideologicky socializmus a politicky totalitná diktatúra.
Warrax
To je mozne, ze sa k realizacii komunizmu ani nedostali. A nevolaj ma zlatko, niesom tvoja stara, k?
Ondro1
k. Nehovorím, mimochodom, že nemáš pravdu, komunizmus ani ten systém prakticky nie je možné aplikovať globálne, pretože využíva ekonomické zdroje neefektívne a existuje nedostatok a nadbytok, zatiaľ čo trh na báze ponuky a dopytu funguje perfektne, ale začleňuje ľudí do sociálnych vrstiev a vzniká pri ňom problematika chudoby, ktorá by sa však dala eliminovať, nie však, dokiaľ je ľudská povaha takou, akou je.
Pridať nový komentár
TOPlist