Kvantové počítače by podľa Microsoftu mali doraziť do 10 rokov

 
Podľa vedcov z Microsoft Research Colombia Unversity by malo byť možné postaviť kvantový počítač do 10 rokov.

Vývoj kvantových počítačov sa v posledných rokoch zintenzívnil a pomaličky sa k ich vzniku blížime. Presnejšie povedané, ono už kvantové počítače existujú vďaka firme D-Wave. O tom, či však ich počítač D-Wave 2 je skutočným kvantovým počítačom alebo nie sa však vedú diskusie dodnes a niektorí kritici ho nepovažujú za plnokrvný kvantový počítač. Minulý rok vedci dokonca nenašli žiadne známky toho, že by išlo o kvantový počítač. O princípe fungovania tohto stroja sa môžete dočítať v dávnejšom článku.
 
Podľa výskumu publikovaného Microsoft Research Colombia University by však malo byť možné zostrojiť kvantové počítače do 10 rokov a to vďaka nedávnym vylepšeniam v kontrolovaní kvantových systémov. Microsoft v publikácii opisuje kvantový počítač ako určitý hybrid medzi klasickým počítačom a kvantovým, kde kvantový „koprocesor“ bude vykonávať určitú časť výpočtov.
 
 
Počítač s klasickým vyhodnocovaním operácii a kvantovým by mal podať vyšší výkon ako súčasné počítače a umožní oveľa väčšie a presnejšie vykonávanie simulácii ako súčasné známe klasické algoritmy. Takáto kombinácia by tiež mala znížiť náklady na výrobu kvantových počítačov. Na to aby bolo možné zhotoviť takýto počítač potrebujú vedci aby bol dostupný malý kvantový počítač s približne 100 qubitmi.  
 
Príchod kvantových počítačov je tak možno už za dverami a neprestávajúci vývoj nám ich skôr či neskôr prinesie. Záujem o kvantové výpočty majú aj najväčšie spoločnosti ako Google, NASA či Intel, ktoré do tejto technológie investujú nemalé peniaze.
 
Zdroj: theverge
 
Komentáre (3)
Pjetro de
Na maly kvantovy "koprocesor" je sice treba aspon 100 quibitov, ale na riadny plnohodnotny kvantovy pocitac treba niekolko tisic quibitov. Male krociky v style vynasobit 3*5=15 boli uz urobene davno na 4 quibitovom. Tam by sa ale blbo faktorizovalo nejake 2048 bitove semiprvocislo. Existuje kvantovy algoritmus na faktorizaciu semiprvocisel s kubickou zlozitostou, co je pomerne dost nizka polynomialna zlozitost (neni to polynom 20teho stupna), cim by padla cela kryptografia od 70. rokov zalozena na praktickej nemoznosti v dostupnom case faktorizovat velke semiprvocisla, kedze nie je znamy ziadny konvencny algoritmus, ktory by nemal exponencialnu zlozitost.
Kalo
Len by som upravil jednu časť. "...Male krociky v style vynasobit 3*5=15..." Skôr ako 3*5=x sa tam riešilo x*y=16. ;)
dusso
na akom hardware bezi kvantovy pocitac nejaka forma cpu tam bude alebo je to cele postavene na niecom uplne inom?
Pridať nový komentár
TOPlist