Končí sa éra procesorov do socketov?

Podľa správy uverejnenej na japonskom serveri PCWatch by procesory Intel architektúry Broadwell, ktorá by mala vyjsť za 2 roky, mali byť napevno priletované k základnej doske.

Trend zmenšovania osobných počítačov má za následok postupnú stratu flexibility jednotlivých platforiem. Najmä najlacnejšie platformy, ako je napr. Intel Atom, sú už teraz dodávané výrobcom dosiek v podobe BGA čipov, ktoré sa letujú na dosku. A tento trend by sa mal za 2 roky rozšíriť na celý mainstream.

Za všetkým hľadaj peniaze, a tu to platí dvakrát. Obaja x86 giganti, Intel aj AMD, v súčasnej dobe ponúkajú 2 desktopové platformy - Intel socket LGA1155 a LGA2011, AMD FM1/2 a AM3+. Práve mainstream Intelu pre socket 1155 je zaujímavý tým, že je doň možné osadiť výkonné procesory, ktoré sa doťahujú na "premium" platormu LGA2011, ale za podstatne nižšiu cenu. Tohoto si ale Intel všimol, a pravdepodobne dá starému systému koniec - do socketu sa budú osádzať len procesory pre najvýkonnejšiu (a najdrahšiu) platformu, ostatné budú dodávané výrobcom dosiek ako BGA čipy. To, že postupom času niektorí ľudia kupujú lepšie procesory pre zlepšenie výkonu možno už staršej zostavy, ale zdá sa prehliadli. Na druhej strane, väčšina predaných desktopových počítačov v dnešnej dobe je aj tak značkových, t.j. sú už "továrensky poskladané".

(roadmapa Intelu zo stránky PCWatch, kliknutím zväčšíte)

Podľa PCWatch by poslednou architektúrou, ktorá bude ešte "socketovacia", bude Haswell, čakajúca na uvedenie budúci rok. S rokom 2014 a príchodom architektúry Broadwell by sa mal trh s PC drasticky zmeniť. Nové procesory by mali byť tzv. SoC (System On Chip), teda na jednom čipe integrované CPU, grafické jadro, pamäťový a PCI-E radič a ďalšie vstupno-výstupné periférie, pričom Intel tomu dal názov Multi-Chip Module (viacčipový modul, MCM). Takéto MCM určite uľahčia život výrobcom notebookov, tabletov či malým desktopovým počítačom, ale do istej miery zavarí výrobcom dosiek pre štandarné desktop počítače, a najmä mainstream, kde je ponuka vždy najpestrejšia. Jednou z možností bude, že jedna doska bude uvedená naraz v niekoľkých konfiguráciach, ktoré sa budú navzájom líšiť v použitom procesore. Takáto stratégia by však pre výrobcov dosiek bola veľmi neoptimálna, nakoľko by sa ich ponuka násobne rozrástla, na trhu by tak nastal zmetok, najmä pre menších výrobcov, ktorí by si nemohli dovoliť zásobiť sa veľkým množstvom v podstate rôznych modelov. Pravdepodobnejšie sa javí možnosť zúženia trhu, a teda aj flexibility, kde podľa CPU dostane zákzník aj adekvátnu výbavu na doske.

Intel sa k tejto správe nevyjadril.

 

Zdroj: xbitlabs.com

 

Komentáre (9)
pif666
Moc tomu neverim, integracia sa sice bude pokracovat a viac procesorov bude letovanych na doske, ale nic zasadne v blizkej dobe (2-4roky) necakam. Jedine ak by AMD skoncilo velmi zle a intel si tak mohol robit uplne co chce. Ale aj v tom pripade si nemyslim ze by sa to pacilo vyrobcom dosiek. Takze ... postupne, pomaly a od lowendu.
jk2
Ak by to urobili, tak....zbohom Intel a šup k alternatíve na trhu (dúfajme, že pomerne silnému AMD). Tiež to skôr tipujem na low-end. Inde to veľmi zmysel nemá. V prípade jestvujúcej konkurencie, by sa to Intelu, asi škaredo neoplatilo :-). P.S: "a tuná" neni veľmi spisovné. Má byť "a tu" :-).
nManJofo
opravene :)
landrower
to sa mi vobec ale vobec nepaci...
AmOK
A mame to tu, nekonecna nenazranost bezkonkurencneho Intelu, totalne osieranie zakaznikov a predaj za kazdu cenu. Odliepajuce sa BGA chipy, 1(USA)-2(EU) rocna zaruka, notebookove ceny za MoBo, prakticky zabity upgrade, ci vyskladanie si zostavy na mieru a za lacnejsi peniaz ako z tovarne. Staci sa uz teraz pozriet ako Intel HW lockom osekava o feature kazdy jeden model cpu, co AMD robilo minimalne a s takymito all in one doskami to bude este horsie, ako s tymi, ktore Intel momentalne vyraba a pri ktorych je este stale, aspon moznost vyberu procesora. Z bookov a nevykonnych tabletov sa pomaly ale iste stava spotrebak, predaj desktopov klesa a Intel nechce prist v tomto segmente o zisky, ktore si doteraz vedel zariadit zmenou socketu. Z najsilnesich cpu do desktopu teda spravi totalny High end s obmedzenou zivotnostou. Neverim totiz na kombinaciu relativne lacna a spolahliva doska + silny procesor. Skuste si to spocitat kolko to vyjde teraz a uvidime o par rokov.. Podla mna to je ale chyba takato vycuranost a bolo by fajn, keby sa to Intelu konecne vypomstilo. Lebo ak AMD prezije a uplne sa nevysere na desktopy, tak bude mat vacsiu sancu zvysit predaje, aj ked budu jeho cpu slabsie, ale s moznostou upgradu. Ak sa ovsem totalne nazabije opicenim sa po Ineli..
mano8
odpadol som, sak uplne zavrazdia vyrobcov MB ! a zabiju zakaznika zatrhnutim moznosti volby MB ! totalna katastrofa ! OMFG sak co su sproty ? to si potom radsej kupim NB ako desktop, sak naco aj ? Nieje jednoci vymenim NB alebo desktop ?? sak aj tak nebudem mat moznost volby dosky a jej vybavy ! takisto vyrobcovia RAM dostanu po paprckach... sak nebude moznost volby perspektivnejsich MB tak naco budu dorbit siroky vyber ram ? este nech si povedia ze si spravia vlastny GPU slot, intel-koko.i boze !
cimo19
Ak to urobia, tak prejdem ku AMD, tymto krokom urobia z PC ponozky na jedno pouzitie, co vlastne uz robia pomaly aj teraz...co novy procesor to novy socket, kde su tie casy ked dlho fungoval LGA775...a to všetk len kvoli tomu aby mali odbyt. Vlastne idu v slapajach Apple. Co rok to novy iPhone, iPad, Macbook, a ludia ako sprosty to kupuju kazdy rok nove....
mano8
mas uplny recht... "idu ekologickou cestou" dementi... este ze mam AMD :D
Stanley
Ach jaj... ten nadpis ako v topkach. Chcelo by to menej dramatizovat a poriadne prelozit povodnu spravu v japoncine. Normalne som sa zlakol, ze zajtra uz nekupim ziadny procesor na ranajku. :-))))
Pridať nový komentár
TOPlist