EN

JWST osvetľuje proces vzniku supermasívnych čiernych dier

Vedci skúmali čiernu dieru s označením LID-568, ktorá sa nachádza v trpasličej galaxii približne 1,5 miliardy rokov po Veľkom tresku. Ide o čiernu dieru, ktorá rastie mimoriadne rýchlo – pohlcuje hmotu 40-krát rýchlejšie, než predpokladá teoretický limit známy ako Eddingtonova hranica. Táto intenzívna akrécia (pohlcovanie hmoty) pomáha vysvetliť, ako mohli supermasívne čierne diery v rannom vesmíre tak rýchlo rásť.

Pozorovania boli uskutočnené pomocou teleskopu Jamesa Webba (JWST) a röntgenového observatória Chandra. Galaxia v ktorej sa LID-586 nachádza je v pozorovaniach Chandra teleskopu v röntgenovej oblasti spektra jasným bodom. V infračervenej oblasti je jej signál veľmi slabý. JWST ako jediný teleskop umožnil zachytiť slabé infračervené emisie z tejto galaxie, ktoré sú bežnými teleskopmi neviditeľné, a identifikovať zdroje intenzívneho röntgenového žiarenia vychádzajúceho z oblastí okolo čiernej diery. Pozorovania taktiež ukázali na silné výtrysky plynu, ktoré sú pravdepodobne dôsledkom rýchlej akrécie.

Táto čierna diera vyvracia doterajšie teórie, že Eddingtonova hranica predstavuje maximálnu možnú rýchlosť rastu čiernych dier. Jej štúdium otvára nové možnosti pre výskum ďalších rýchlo rastúcich čiernych dier v ranom vesmíre. Astronómovia dúfajú, že takéto objavy prispejú k pochopeniu vzniku a vývoja galaxií a ich jadier. Týkajú sa problému vzniku supermasívnych čiernych dier, ktorý je dobre vysvetlený v nasledujúcom PBS Space time videu.

Samotný článok referujúci o objave, publikovaný v časopise Nature Astronomy nájde na tejto adrese.
 

Zdroj: Nature Astronomy

 

Pridať nový komentár
TOPlist