Intel ohlásil 16 nových 45nm procesorov

Včera na výstave CES 2008 v Los Angeles zverejnil Intel detaily o šestnástich 45nm procesoroch namierených do všetkých segmentov trhu. Nové 45nm čipy ponúkajú o niečo vyšší výkon, menšiu spotrebu a nové inštrukcie.Z celkového počtu 16 je 7 desktopových, 5 mobilných a 4 serverové. Ponuku Intelu tak bude tvoriť až 32 45nm procesorov.





Výrobný Proces
Všetky nové dvoj-jadrové procesory (quad-core sú opäť "zlepené", na substráte sú dve dual-core jadrá, natívne budú až procesory Nehalem) sú vyrobené 45nm procesom, počet tranzistorov sa oproti predchádzajúcej generácii zvýšil z 291 na 410 miliónov, podpísala sa na tom najmä zväčšená L2 cache o 2MB. Napriek tomu je plocha jadra o 25% menšia ako u predchodcov (107 oproti 155mm2). Mobilné varianty sľubujú nižšiu spotrebu a dlhšiu výdrž na batérie. Po novom sú procesory vyrábané ekologickejšie, okrem olova už neobsahujú ani halogény.


Technológie
Novinkou je tzv. Intel HDBoost, ktorej základom je nová inštrukčná sada SSE4 (PNI - Penryn New Instruction). Je to sada 54 inštrukcií rozdelených do 2 skupín: Vectorizing Compiler and Media Accelerators (voľne preložené ako inštrukcie pre vektorizáciu - prácu s maticami a multimediálne akcelerárory),  Efficient Accelerated String and Text Processing (akcelerované spracovanie reťazcov a textu).
Prvá skupina sa dá jednoducho popísať ako inštrukcie akcelerujúce operácie zamerané na multimédiá, 3D grafiku, kódovanie, dekódovanie a editáciu videa (najmä HD), veľmi zaujímavé sú porovnávacie testy v dekódovaní videa pod SSE3 a SSE4.
Druhá skupina obsahuje inštrukcie pre viacnásobné porovnávanie a vyhľadávanie v reťazcoch, ktoré môžu byť vykonávané simultánne. Profitovať z toho budú najmä databázové aplikácie, aplikácie na správu dát, kompilátory alebo aj antivíry pri hľadaní škodlivého kódu.

Ďalšie vylepšenie je Super Shuffle Engine. Táto časť má na starosti bitové presuny a preskupenia používané najmä pri editácii videa a obrazu. Je to 128-bitová jednotka schopná vykonávať takéto preskupenia na plnej dĺžke (128-bit) v jedinom prechode. Optimalizuje prácu SSE2-SSE4 inštrukcií, ktoré hojne využívajú takýchto preskupení. Intel udáva až trojnásobné zrýchlenie takýchto operácií.

Fast Radix-16 Divider je vylepšený mechanizmus delenia, ktorý je schopný deliť naraz až 4 bity namiesto dvoch, urýchľujúc delenie 1,6 až 2-násobne. Z toho vyplýva napr. rýchlejšie odmocňovanie či delenie celých alebo desatinných čísel vôbec. Využitie najmä v 3D grafike, hrách, pri spracovaní geometrie a fyziky.

Pre notebooky priniesol Intel vylepšenú správu napájania Deep Power Down Technology, ktorá pridáva C6 Power State (status procesora - napájanie, stav vyrovnávacej pamäte a pod.). V tomto stave je CPU takmer vypnuté, napájané zlomkom napätia, obe vyrovnávacie pamäte sú odstavené.


(Intel Deep Power Down Technology)


Zlepšená bola aj virtualizácia a pridaná tzv. Dynamic Acceleration Technology,čo je technológia pre vylepšenie behu jednovláknových aplikácií na dvoj a viacjadrovom procesore pretaktovaním jedného jadra a znížením frekvencie ostatných jadier tak, aby nebolo prekročené celkové TDP procesora.


Dostupnosť
Dvoj-jadrové varianty budú k dispozícii už tento mesiac, štvor-jadorvé (vrátane Xeon-ov) sa dostanú na trh v priebehu prvého štvrťroka.



Zdroj: vr-zone.com, xbitlabs.com, intel.com, hardopc.com
Komentáre (1)
Cvacho
uz sa tesim :-D pretoze E8200 bude asi moj novy procesor
Pridať nový komentár
TOPlist