Intel Atom D410 a D510 - netbooky bez aktívneho chladenia?

Pomaly ale isto sa dostávajú na povrch nové informácie o ďalšej generácii procesorov Intel Atom, najnovšie sa hovorí o ich TDP, pričom čísla vyzerajú veľmi pozitívne. Dokonca bude možné iba čisto pasívne chladenie...O nástupcoch dnešných procesorov Atom už niečo vieme, v skratke sa dá povedať, že najväčšie zmeny sa dotknú integrácie grafického jadra a pamäťového radiča do CPU:



Očakávať môžeme novinky ešte pred koncom tohto roka, firma má momentálne na pláne (podľa našich informácií) tri modely - Atom D410 (jedno jadro), Atom D510 (dve jadrá) a Atom D450 (jedno jadro). Predpokladať sa dá zachovanie technológie Hyperthreading, ako aj jednoduchej in-order execution architektúry. Nezmení sa zatiaľ ani výrobný proces - ostáva 45nm high-k metal gate od Intel-u (neskôr možno už aj od TSMC).

Na tohoročnom IDF Intel ukázal už aj nejaké vzorky nového hardvéru, napríklad základnú dosku D510MO s integrovaným dvojjadrovým Atom D510 na 1,66GHz. Tento má mať TDP 13W (Atom D410 7W), druhý čip na doske, teda už iba južný mostík TigerPoint, zas 2W. Spolu je to teda 15W.
Oproti súčasnej generácií Atom 330 (dve jadrá, 1,66GHz, 8W), 945GC (22,2W) a ICH7 (3,3W), TDP spolu vyše 33W, je to viac ako polovičná úspora. Naznačuje to aj samotné chladenie tejto základnej dosky - pozostáva iba z jedného kusa pasívneho chladiča:



Pričom dnešné dosky vyzerajú nejak takto:


Hodnota 15W TDP je pritom pre nettopový Atom D510 s dvoma jadrami, jednojadrový Atom D410 má mať TDP iba 7W, netbooková verzia D450 pravdepodobne ešte nižšiu.
Aké netbooky sa objavia na trhu po uvedení noviniek od Intel-u je zatiaľ skoro hovoriť, ja osobne sa však teším, ak niekto spracuje čisto pasívne chladený mini-počítač. A vy? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...


Zdroj: Heise
 
Komentáre (26)
1adad1
ani dnesne atomy nepotrebuju aktivne chladenie... ale ich čipst ano.
mattew5
nebtooky???
1adad1
ano
vacropoli
ten 945 chipset je choroba celej zostavy... to tam uz mohli dat elektronky... a bolo by to mensie a chladnejsie ako ten chipset
1adad1
mohli tam dat osekanu p43(osekanu z p45)
Glauko
>>>"Ja osobne sa však teším, ak niekto spracuje čisto pasívne chladený mini-počítač."<<< Ja osobne na takom počítači pracujem už 5 rok na platforme VIA EPIA Mini-ITX :o) Passívne počítače postavené na VIA Miini-ITX sú úplne bežné. Dokonca Schuttle XS29F s VIA Nano takýto počítač ponúka aj v naších končinách. A apropo pasívne chladený mininotebook sa volá OLPC X0-1.5. Konkrétne sa jedná o VIA C7-M ULV na frekvenciách od 400MHz s max. TDP@1.5W až po verziu s 1.0GHz s max. TDP@3.5W. Prosesoru sekunduje najnovší čipset VIA VX855 MSP (Media System Processor), ktorý obsahuje integrované grafické jadro VIA Chrome9™ HCM s plnou podporou DirectX 9.0, a VIA Chromotion™ video enginu s hardwarovou akceleráciou MPEG-4 AVC (H.264) a MPEG-2, VC-1, WMv9 a MPEG-4 ASP (DivX) pri max. TDP@2,3W. Pamäť RAM má veľkosť až 1 GB DDR2, pričom dáta sú v NAND flash pamätiach v základe so 4 GB s možnosťou rozšírenia až na 8 GB. O ozvučenie sa stará HD Audio kodek. Ćiže 1.5W + 2.3W = 3.8W alebo 3.5W + 2.3W = 5.8W. / / / zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=i355uwz5PlM&feature=player_embedded
Gudas
Glauko, fajn info (viac menej PR-like), no ja som mysle skôr na dačo "použiteľné" (OLPC to určite nie je). A že máš pasívne chladený mininotebook s VIA Epia? No sem s tým :)
Glauko
>>Gudas: "A že máš pasívne chladený mininotebook s VIA Epia?" A kde som také dačo napísal?
Gudas
"Ja osobne na takom počítači pracujem už 5 rok na platforme VIA EPIA Mini-ITX" - teda si reagoval na moju poznámku, že by som chcel vidieť pasívne chladený minipc (notebook). Ale hento predpokladám je skôr nettop.
maladaptiv
By ma zaujimalo ci by to vykonovo stacilo na prehravanie 1080p a vsetko to co by mal zvladat htpc.
Glauko
>>Gudas: Asi je 99.9% jasné, že ak niekto spracuje čisto pasívne chladený mini-počítač a je postavený na Mini-ITX tak bol myslený desktop. Ostatne hore sú obrázky passívne chladenej Mini-ITX dosky vs. aktívne chladenej. Čo sa týka mininotebooku tak tam som predsa jasne uviedol príklad OLPC X0-1.5. nad čím si ohrnul nos. V podstate je jedno či to má papagájovitý plastový tvar učený pre deti s linuxom, alebo dôstojneší vzhľad mininotebooku (netnotes) ide predsa o hardware, ktorý mimochodom zvládne aj prehrávanie MPEG-4 AVC (H.264) 1080p za pomoci IGP s nízkou záťažou CPU.
Gudas
V komentári na konci som narážal skôr na netbook pasívne chladený, priznávam, asi to mohol niekto pochopiť aj ako nettop. Viem že si fanúšik akéhokoľvek hardware VIA, ale OLPC jednoducho pre mňa (a myslím že aj pre mnohých iných) nie je synonymom netbooku pre seriózne používanie.
XatriX1410
>>1adad: desne atomy nepotrebuju aktivne chladenie? si nataktuj atom na 1.8GHz a chod na stranku kde je flash...do minuty by si bol na 72 stupnoch a vtedy zamrza cely system mam to overene :D
berki
tak netaktuj atomy!!!
XatriX1410
teba sa nikto na nic nepytal
Glauko
>>Gudas: Kurňa. Nech sa to pre mňa za mňa volá aj Gudasbook alebo GlaukoLPC veď to je jedno. Chcel som len demonštrovať pasívny mobilny hardware na VIA platforme. Čo je na tom nepochopiteľné. V jednom sa samozrejme zhodneme. VIA platforma nemôže byť a ani nikdy ani nebola synonymom netbooku. S právnymi následkami takéhoto synonýmu sa musia vysporiadať predmetné spoločnosti súdneho sporu (ak sa náhodou už medzičasom medzisúdne nedohodli).
avixe
pochybujem ze sa "medzisudne dohodli" :D :D... tie "predmetne spolocnosti sudneho sporu" :D ....... a Via platforma je synonymum notebooku.. vid Lenovo Ideapad S12 2250..... a co ja mam skusenosti s atomom v EEE PC (netbook) .. tak aktivne chladenie tam sice je ale nepocitil som potrebu dohliadat na to ci nemam zablokovany privod vzduchu, mam pocit ako keby tam chladenie ani nebolo
avixe
chcel som napisat "synonymum NETbooku"
avixe
a zabudol som dodat ze aj ja sa tešíím :D
Glauko
>>avixe: "Via platforma je synonymum NETbooku.. vid Lenovo Ideapad S12 2250." A z čoho to usudzujete ?
avixe
snad z toho ze to je netbook postaveny na platforme via nano...
avixe
chipset via vx800, grafika via chrome 9 a cpu via nano nieje platforma via? a ten netbook je konecne jeden poriadny
Glauko
>>avixe: VIA Nano je procesor a nie platforma. Lenovo IdeaPad S12 s VIA Nano platformou nie je netbook, ale klasický mininotebook (subnotebook). VIA prednedávnom pomenovala podobné zariadenia a dala im názov VIA NetNotes :o)
Gudas
Fajn, VIA vie spraviť mobilný počítač s pasívnym chladením. Pojednanie o slovíčkach typu netbook a ich synonymách v doslovnom zmysle myslím môžeme ponechať stranou, vieme na čo narážam (netbook = mininotebook s 10 - 12" LCD, Windows/Linux, WiFi, Bluetooth, batéria na 5h +, ...) Q&A: 1. Kde si to môžem kúpiť? (pasívny OLPC) 2. Aký to má výkon ("user experience") v porovnaní napríklad s dnešnými Intel Atom v bežných netbookoch? Tým opäť a znova poukazujem na to, že VIA síce môže mať niečo dobré, ale: 1) Je to nedostupné 2) Je to málo výkonné (C7). 3) Je to drahé na svoju triedu (Nano ITX dosky). Že OLPC existuje je fajn vec, ale ako sa hovorí, je mi to *rd platné, keď to nikdy nebudem môcť kúpiť :)
avixe
ideapad s12 ma suseda.. a je vynikajuci
Glauko
>>avixe: Je to možné, celý čas Vám z neho píšem.
Pridať nový komentár
TOPlist