Intel: ARM porazíme aj na poli spotreby

Intel odvážne hovorí o budúcej mobilnej platforme Medfield. Údajne bude úspornejšia ako dnešné ARM procesory.

Intel a ARM sú už dlhšie na "kolíznom kurze". Zatiaľ čo Intel začal s Atom procesorom postupne obsadzovať mobilný trh a neskôr si trúfa aj na smartfóny, inak baštu ARM architektúry, ARM zas vyvýja stále výkonnejšie procesory ktoré majú namierené do tzv. smartbookov, netbookov a tabletov. Posledné udalosti tento trend iba potvrdzujú.

Justin Rattner z Intelu povedal pre Reuters:

S Moorestown procesorom sme sa im (ARM) vyrovnali čo sa týka spotreby bez záťaže, v budúcej generácii Medfield sa im vyrovnáme aj pri spotrebe v záťaži.

Moorestown platforma bola predstavená začiatkom tohto roka a pozostáva z dvoch čipov - Lincroft SoC a Langwell IO Hub. Lincroft je procesor vyrábaný 45nm postupom a Intel ho nazýva ako Atom Z600. Integruje v sebe CPU, GPU s akceleráciou videa a pamäťový radič. Langwell je dnes označovaný ako PCH (Platform Controller Hub) MP20 a zastáva funkcie pre podporu dig. kamier (5Mpix a VGA), audia, kryptovania, USB portov, HDMI výstupu a pripojenia k SSD pamäti. MP20 je vyrábaný 65nm postupom.

Medfield ako budúca platforma bude všetky tieto súčasti integrovať do jediného SoC (System on Chip). Samozrejme už pôjde o najmodernejší 32nm proces s high-k materiálmi druhej generácie. Cieľovým trhom už budú tentoraz okrem MID (Mobile Internet Device) aj Smartfóny.

 

Je tu však aj ARM, ktorá vytvára architektúru procesorov. Tie si potom licencujú firmy ako napríklad Qualcomm a vytvárajú také zaujímavé kúsky, ako napríklad posledná novinka - dvojjadrový procesor na takte až 1,5GHz. Ten by si už našiel uplatnenie aj v luxusnejších tabletoch.

Tu však vývoj nekončí. Podľa posledných správ plánuje ARM zahrnúť do budúcej generácie jadra Cortex A "Eagle" aj podporu virtualizácie. Tým by sa mohol dizajn ARM dostať aj do celkom novej oblasti - low-power serverov. VMware už údajne pracuje na hypervisor softvéri, ktorý by ťažil z podpory virtualizácie u týchto ARM čipov, nástup by teda nemusel byť vôbec zložitý.
Samozrejme virtualizácia by sa dala využiť aj inde - vzhľadom na tradične nízku spotrebu ARM procesorov by mohli aj také tablety operovať s dvojicou systémov zároveň, nech by bol účel už akýkoľvek.

 

Zdroj: Infoworld, Reuters

Pridať nový komentár
TOPlist