IBM vyvinulo PCM pamäť s 3 bitmi na bunku

 
Pamäte s fázovou zmenou (PCM – Phase-Change Memory) sú o krok bližšie k masívnejšiemu používaniu vďaka prelomu IBM, ktorému sa podarilo zvýšiť ich hustotu.

PCM pamäte majú potenciál stať sa bežne používanou úložnou technológiou nakoľko sú asi až 100x rýchlejšie ako flash pamäte pričom ich cena je už nižšia ako u DRAM. PCM pritom nie je novinkou posledných rokov a v optických diskoch sa používajú asi 15 rokov. Prečo teda roky nepoužívame bežne PCM pamäte a niektorí z vás o nich možno počujú prvýkrát?  S PCM to nie je tak jednoduché a jedným z veľkých problémov je okrem ich vyššej ceny v porovnaní s flash aj ich hustota.
 
 
O čosi zmenšiť tento problém sa však teraz podarilo IBM, ktoré vyvinulo PCM pamäte, ktoré dokážu uchovávať 3 bity na jednu bunku. V roku 2011 sa pritom IBM podarilo uložiť 2 bity na bunku takže tu máme nárast o 50% v hustote. Zvýšenie hustoty samozrejme umožní zvýšenie kapacity takýchto pamätí pričom tie nebudú zaberať veľa miesta. Výrobne náklady PCM sú stále pomerne vysoké pre bežných zákazníkov a zvýšenie hustoty je tak správnym krokom aj k zníženiu ceny za 1GB.
 
PCM pamäte dokážu uchovávať informácie trvalo aj bez nepretržitej dodávky prúdu, podobne ako bežné HDD či SSD. PCM však na rozdiel od nich používajú zmenu stavu molekúl medzi kryštalickou a amorfnou štruktúrou, pričom IBM využíva molekuly chalkogenidov. PCM pamäte sa tiež vyznačujú oveľa vyššou životnosťou ako bežné disky a klasické SLC PCM pamäte zvládnu až 10 miliónov zapisovacích cyklov v porovnaní s 3000 cyklami u bežného USB kľúča s flash pamäťami. PCM taktiež nie je žiadnym „slimákom“ a dáta z bunky dokáže prečítať za menej ako jednu mikrosekundu na rozdiel od flash, ktorým to trvá asi 70 mikrosekúnd. PCM pamäte by mohli predstavovať aj potenciálneho konkurentia 3D XPoint pamätiam od Intelu a Micronu. Do masového nasadenia je však ešte stále ďaleko a IBM musí pracovať na ďalšom vývoji.
 
Zdroj: pcworld
 
Pridať nový komentár
TOPlist